Letošní prezidentské volby se podle vysoké volební účasti staly pro voliče nejdůležitějšími vůbec. Podle politologa Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI Stanislava Balíka tomu nahrála poměrně vyhrocená atmosféra osudové volby, kdy v očích mnoha voličů jde o všechno. Andrej Babiš bude mít podle Balíka v druhém kole obtížnou pozici. Velkým překvapením je podle něj nízký volební zisk Jaroslava Bašty.
Vysoká volební účast je způsobena dvěma faktory. »Každý ví, že máme prezidenta a něco si do něj projektuje. Dále vysoké účasti nahrává v zásadě jednoduchý a srozumitelný volební systém, kde si vybíráme jednu postavu – ne stranu s různými kandidáty, kde se nám jeden líbí a deset další ne,« uvedl Balík.
Volební systém podle politologa SYRI voliči chápou. »Vysoké účasti nahrála poměrně vyhrocená atmosféra osudové volby, kdy v očích mnoha voličů jde o všechno. Na druhou stranu to ale samozřejmě neznamená, že když nějaké volby voliči považují za nejdůležitější, jsou nejdůležitější i skutečně. Na každodenní život občanů mají a budou mít vždy větší vliv volby parlamentní,« uvedl Balík, kterého překvapil nízký zisk Jaroslava Bašty.
Jde o velké překvapení jak celorepublikově, tak ve vztahu k pohraničním okresům. Například na Jesenicku přišlo volit o tři procentní body více voličů než ve sněmovních volbách 2021. Bašta tam přitom dosáhl jen zhruba na polovinu zisku SPD ve volbách 2021. »Zdá se, že jednak podcenil předvolební kampaň, a především v samotném závěru v televizních debatách vystupoval už natolik podivně, že se polovina voličů SPD rozhodla hlasovat jinak, zřejmě pro Andreje Babiše,« upozornil Balík.
Babiš naopak na Jesenicku získal téměř polovinu všech hlasů. »Je zřejmé, že větší část opozičních hlasů dokázal koncentrovat už v prvním kole. Je to pro něj důležitý moment, potenciálně nebezpečný pro další opoziční strany. Přesto nedokázal v prvním kole zvítězit. Pozici do druhého kola bude mít hodně obtížnou,« uvedl Balík a zmiňuje paralelu se situací kolem volby Miloše Zemana. Babiš nyní v prvním kole získal i při výrazně vyšší volební účasti a při stylizaci do role hlavního opozičního tribuna o třicet tisíc hlasů a 3,5 procentního bodu méně než Miloš Zeman před pěti lety. Současný prezident přitom po mohutné mobilizaci nevoličů mezi prvním a druhým kolem zvítězil ve druhém kole jen o necelé půldruhé procento. »A to měl náskok na J. Drahoše v prvním kole více než půl milionu hlasů,« připomněl Balík.
Druhý finalista Petr Pavel oproti tomu podle politologa SYRI dokázal oslovit část voličů Miloše Zemana z minulých prezidentských či opozičních stran z minulých parlamentních voleb. »Přesto nemá zdaleka vyhráno. Potřebuje přesvědčit jednak své voliče, že ještě nic není definitivně rozhodnuto, jednak voliče poražených kandidátů, že je pro ně přijatelnější varianta. Ani jedno z toho není snadné a samozřejmé,« dodal Balík.
(vž)