Čínské ministerstvo zahraničí představilo další podrobnosti o rozhovorech Saúdské Arábie a Íránu v Pekingu a uvedlo, že dialog a dohoda obou blízkovýchodních zemí jsou dobrým příkladem toho, jak mohou země v regionu řešit spory a rozdíly a jak mohou prostřednictvím dialogu a konzultací dosáhnout dobrého sousedství a přátelství.
Čína, Írán a Saúdská Arábie vydaly v pátek společné prohlášení, v němž se uvádí, že Írán a Saúdská Arábie se po jednání v Pekingu dohodly na obnovení vztahů a znovuotevření velvyslanectví do dvou měsíců.
Podle prohlášení zveřejněného na internetových stránkách čínského ministerstva zahraničí jednala delegace Saúdské Arábie vedená Dr. Musaadem bin Mohammedem Al-Aibanem, státním ministrem, členem Rady ministrů a poradcem pro národní bezpečnost, a delegace Íránu vedená admirálem Alím Šamchání, tajemníkem Nejvyšší rady národní bezpečnosti Íránské islámské republiky, v Pekingu od 6. do 10. března.
Člen politického byra Ústředního výboru KS Číny a ředitel kanceláře Ústřední komise pro zahraniční věci Wang I jednal s oběma delegacemi v uvedeném pořadí a předsedal zahajovacímu a závěrečnému ceremoniálu rozhovorů, uvádí se v prohlášení.
Výsledky rozhovorů
Díky společnému úsilí všech zúčastněných stran přinesly rozhovory mezi Saúdskou Arábií a Íránem v Pekingu významné výsledky, zdůraznilo čínské ministerstvo zahraničí.
»Saúdská Arábie a Írán stanovily plán a časový plán pro zlepšení vzájemných vztahů, což poskytuje pevný základ pro jejich další spolupráci a obrací novou stránku v jejich dvoustranných vztazích,« stojí v prohlášení.
To pomůže regionálním zemím zbavit se vnějšího vměšování a vzít budoucnost do vlastních rukou. Saúdská Arábie a Írán potvrdily, že dodržují cíle a zásady Charty OSN a základní normy v mezinárodních vztazích, včetně nevměšování do vnitřních záležitostí státu, dodalo prohlášení.
Ministerstvo zdůraznilo, že rozhovory jsou v souladu s trendem doby, a uvedlo, že Čína je vítá a oběma stranám blahopřeje. Čínské ministerstvo zahraničí rovněž poznamenalo, že Čína na Blízkém východě nesleduje žádné sobecké zájmy. »Respektujeme postavení blízkovýchodních zemí jako pánů tohoto regionu a stavíme se proti geopolitickému soupeření na Blízkém východě,« uvádí se v prohlášení a dodává, že Čína nemá v úmyslu a nebude usilovat o zaplnění tzv. vakua ani o vytváření exkluzivních bloků.
Čína vždy věřila, že budoucnost Blízkého východu by měla být vždy v rukou zemí tohoto regionu, a podporuje obyvatele Blízkého východu v nezávislém zkoumání jejich cest rozvoje a podporuje země Blízkého východu v řešení rozdílů prostřednictvím dialogu a konzultací s cílem společně podporovat trvalý mír a stabilitu v regionu, uvádí se v prohlášení.
Pokud jde o budoucí úlohu Číny při prosazování míru a stability na Blízkém východě, ministerstvo zdůraznilo, že Čína bude podporovatelem bezpečnosti a stability, partnerem pro rozvoj a prosperitu a solidárním podporovatelem rozvoje Blízkého východu. »Čína bude i nadále přispívat svými poznatky a návrhy k uskutečnění míru a klidu na Blízkém východě a hrát v tomto procesu svou roli odpovědné významné země,« dodalo ministerstvo.
OSN chválí roli Číny
Organizace spojených národů saúdsko-íránskou dohodu o obnovení diplomatických vztahů uvítala a ocenila roli Číny v tomto procesu. »Chci jménem generálního tajemníka přivítat společné trojstranné prohlášení Saúdskoarabského království, Íránské islámské republiky a Čínské lidové republiky, které bylo učiněno v Pekingu a v němž byla oznámena dohoda dosažená mezi Íránem a Saúdskou Arábií o obnovení diplomatických vztahů do dvou měsíců,« řekl mluvčí OSN Stephane Dujarric novinářům na každodenním tiskovém briefingu.
»Generální tajemník vyjádřil své uznání Čínské lidové republice za uspořádání těchto nedávných rozhovorů a za podporu dialogu mezi oběma zeměmi,« dodal a zároveň ocenil úsilí dalších zemí, například Ománu a Iráku.
Dujarric popsal »dobré sousedské vztahy« mezi Íránem a Saúdskou Arábií jako »zásadní« pro stabilitu oblasti Perského zálivu a uvedl, že generální tajemník je připraven »dále rozvíjet regionální dialog a zajistit trvalý mír a bezpečnost v oblasti Perského zálivu«.
iPortal24.cz/CRI