Návštěva Si Ťing pchina v Ruské federaci a vřelé setkání s prezidentem Vladimírem Vladimírovičem Putinem, v sobě nese řadu DNA pozitivních a důležitých faktorů. Když si uvědomíme načasování, tedy po deseti letech předchozí návštěvy Si v RF, po zvolení prezidentem a dokonce historicky třetího prezidentského období. Když nepomineme ani délku návštěvy, rozsah všech dohod a jednání, jako například neoficiální jednání obou prezidentů, které trvalo, více jak čtyři a půl hodiny.
To že to byla první zahraniční Si Ťing Pchinova cesta prezidenta ČLR s tak silným mandátem a nejpočetnější země světa, s jednou z nejsilnějších ekonomik na světě, a s progresivním rozvojem, už samo o sobě je nesmírně významné. Jedny s prvních slov, která řekl prezident Si, bylo, že je to velmi přátelská návštěva a to je především jasný signál celému světu, že politika i geopolitika se dá dělat velmi přátelsky a v míru. Že stabilita, koncepční řízení a pracovitost přináší nejen ovoce, ale také vzájemnou radost z výsledků, kde se může budovat přátelství bez pokrytectví a kde když se něco řekne, tak to platí jako notářský zápis.
A ne jen drancováním, šovinismem, arogancí, lživým politikařením a válkami v západním stylu. Ve světě už postupně chápou jednotlivé země, že se může suverenita a ekonomika vybudovat opravdu jen v míru a Západ v čele s VB a USA už musí pochopit, že začíná nová epocha lidstva.
Takže obě strany si vyjádřili mimořádně pevné vztahy a pozice. Obě strany jsou si vědomi, že jako dvě asijské velmoci budou určovat směr v geopolitické kroky do budoucna. Od kosmu počínaje, přes vědecko-technický průmyslový rozvoj, až po harmonii společenského života. Doslova rekordy se trhají v obratech strategických obchodů mezi ČLR a RF v době, kdy zejména na obě země, ale zejména na Ruskou federaci jsou uvaleny několikery obchodní i politické a sankční embarga. A propos, bez zdárného účinku. Jednak velmoci jako takové mají mnohem větší možnosti účinky sankcí odvracet, díky účasti na světových ekonomikách, a to i v bankovním sektoru, než malé země, které tímto můžou skončit a často skončí ve svých důsledcích, až v nepřímé genocidě národa. Viz KLDR a třeba Kuba.
Dne 22. března 2023 oznámili představitelé těchto velmocí významná prohlášení. A je pak na každém státu, jakou cestu si zvolí, pokud nebude chtít být zainteresovaný ve válkách, různých krizích, ať už politických, kulturních, sociálních i samozřejmě ekonomických, musí začít svou novou epochu se vším respektem a vzájemným uznáním. Právě teď je start této nové historické epochy, kde bude patřit Rusku a Číně jako silným velmocím 21. století.
Nová historická epocha bude fungovat na větší efektivitě s šetrným nakládáním energetických zdrojů, ekologickou politikou od hladiny moře směrem nahoru, ale i od hladiny moře směrem dolů. A v politice se budou měnit zásadním způsobem standardy, na které Západ není zvyklý, ale pokud chce přežít, a to chce určitě, musí dojít ke stejným standardům, jako uplatňuje Čína s Ruskem, například v mezinárodním právu. Nelze něco dohodnout s tím, že už se předem ví, že obalamutí svého partnera, nebude plnit tyto dohody a garance, jako to bylo konkrétně v případě Minských dohod I. a II. Takže svět hledí na ČLR jako na mírotvorce a budoucího partnera nejen celého euroasijského kontinentu, ale jak nám řekl sám SI, bude dobře, když uplatníme společně projekt: Jeden svět a jedna cesta.
Roman Blaško