V čínské ekonomice je podle mého názor čínská vitalita jeden z několika zásadních faktorů, které dělají Čínu jednu z nejsilnějších ekonomik světa. Zmíním se o několika zajímavých, ale podstatných aspektech.
Za prvé, čínská ekonomika má dlouhodobou predikci svého úspěšného ekonomického rozvoje v nadstavbě, kde je to velmi dobře a dlouhodobě plánované jako státní ekonomika, založená na principech konkurence tržního světového mechanismu i privátní nadnárodní i národní sféře, jež promítla do svého konkurenčního systému takzvané čínské rysy, protože jedině tak lze odolat okolním a často tvrdým konkurenčním nadnárodním mechanismům a systémům.
Čínská ekonomika a její vitalita je zdravá, schopná koordinace ve všech oblastech globálních procesů. Její růst HDP zaznělo na 14. všečínském sjezdu pro letošní rok 2023,5 %.
Také v investičních směrech nezaostává Čína. Například ve městě Zibo v provincii Shandong bylo nově založeno 16 nových výrobních podniků financovaných ze zahraničí a další smluvní zahraniční investice činili 130 milionů amerických dolarů. Mimochodem město Zibo, jsem osobně navštívil, a byl jsem v řadě různých provozů, kde jsem se seznámil s progresivně rozvíjející průmyslovou výrobou tohoto města a regionu a už v roce 2019 jsem predikoval mnohem vyšší rozvoj místního průmyslu do budoucích let, který je navázán na světovou ekonomiku tak-měř ve všech závodech jenž jsem navštívil, než byli ochotni připustit naši ekonomičtí odborníci na ekonomiku. Velmi tento rozvoj oceňuji, podobný přístup bychom dnes potřebovali u nás v Evropě a v České republice.
Za druhé, počet obyvatel je další faktor, který tvoří základ silné spotřební, ale také výrobní síly. Odstraňování chudoby v Číně, kde tuto hranici chudoby překonala před přibližně před dvěma lety. Odstranění chudoby upevňuje stabilitu a sílu zejména vnitřní ekonomiky, ale také vnější ekonomiky. Nejvýznamnějšími zeměmi při snižování chudoby od roku 1990 jsou podle zprávy Indonésie, Tádžikistán a Čína. Indonésie zaznamenala největší pokles extrémní chudoby, a to z 66,7 procenta populace v roce 1998 na 6,4 procenta v roce 2018. Čína nedávno vymýtila chudobu. Asie díky Číně rovněž přechází z konečné fáze odstraňování extrémní chudoby do nové fáze snižování relativní chudoby.
Za třetí, koncept ve všech aspektech navázaných na ekonomiku se státním řízením je záruka progresivního rozvoje zejména s hlediska stability a pevnosti. Je pod kontrolou a regulací bankovní a investiční systém. Myslím, že tak významný rozvoj investičních akvizic nadnárodních společností na světovém trhu a zvyšování objemu světového obchodu v národní měně jüanu, hned tak někdo nečekal.
Roman Blaško