»Na nebi je ráj a na zemi je Su-čou a Chang-čou.« Toto populární čínské přísloví vychvaluje nesrovnatelnou krásu těchto dvou čínských měst.
Jaro je nádherné období pro návštěvu Chang-čou, které se řadí mezi nejlepší turistické destinace v Číně z hlediska turistické spokojenosti.
Chang-čou se jako jedno z prvních národních historických a kulturních měst v Číně může pochlubit bohatým kulturním dědictvím. Město je známé překrásným Západním jezerem, čajem Longjin (Dračí studna) a místními památkami, jako je historická kulturní ulice Čching-che-fang.
Ulice Čching-che-fang se nachází na úpatí hory Wu-šan v jižní malebné oblasti města jen několik set metrů od Západního jezera a zabírá ohromujících 13,66 hektaru. Patří mezi destinace, kterou musí milovníci kultury a historie navštívit a nabízí fascinující nahlédnutí do bohaté historie Chang-čou.
Během dynastie Jižní Song (1127-1279) sloužilo Chang-čou jako čínské hlavní město a oblast kolem ulice Čching-che-fang se stala centrem obchodu a obchodníků, kde byly různé obchody a čajovny rušné dnem i nocí, protože kola obchodu se zde točila neustále po celý den.
Muzeum čínské medicíny Chu-čching-jü-tchang, které se nachází v ulici Čching-che-fang, je starověká dřevěná budova, která kombinuje obchod a umění. Je to také největší a nejlépe zachovalý komerční architektonický komplex z pozdní dynastie Qing (1644-1911) v Číně.
V roce 1874, zde začal místní obyvatel jménem Chu Süe-jen své lékárenské podnikání. Na návštěvu zval slavné lékaře z okolí z provincie Če-ťiang a studoval předpisy používané dřívějšími generacemi. Na základě svých pečlivě vybraných a autentických léků získala lékárna Chu-čching-jü-tchang vysokou pověst a Chu Süe-jen byl chválen jako »král léků« této oblasti.
Během následujícího století zažila lékárna Chu-čching-jü-tchang bouřlivé změny, včetně bankrotu, změny vlastnictví a transformace ze soukromého na státní podnik.
V roce 1991 bylo na místě této slavné bývalé lékárny oficiálně otevřeno Muzeum čínské medicíny Chu-čching-jü-tchang.
Chang-čou je známé pro výrobu ručních skládacích vějířů, protože v tomto městě se už od dob dynastie Jižní Song shromažďuje mnoho řemeslníků, aby kultivovali toto řemeslo. Výrobky dostupné v obchodě Vějíře Wang-sing-ťi v ulici Čching-che-fang patří mezi nejlepší v Chang-čou a některé z těchto vějířů byly dokonce prezentovány jako zvláštní dárek císařské rodině během dynastie Qing.
Obchod nabízí řadu možností, včetně vějířů z černého papíru, vějířů ze santalového dřeva, hedvábných vějířů, vějířů z bílého papíru, vějířů z peří a dalších. Vějíř z černého papíru vyrobený z hnědého bambusu a morušového papíru je známý pro svou univerzálnost, protože poskytuje chladný vánek i stín před sluncem. Bývá označován jako »polovina slunečníku v jednom vějíři«.
V roce 2008 byla výroba vějířů Wang-sing-ťi zařazena na čínský Národní seznam nehmotného kulturního dědictví.
FOTO – CRI