Europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná nedávno v Praze uvedla, že v Evropském parlamentu (EP)v Bruselu vládne atmosféra strachu. „Europoslanec, který zvedne ruku pro cokoliv, co není v hlavním mainstreamu, tak má strach z dehonestace ze strany lidí, kteří v EP pracují (!), nikoliv ze strany novinářů,“ zdůraznila Konečná s tím, že Evropská unie (EU) je diskvalifikovaná v tom, že by mohla být strůjcem míru na Ukrajině. Klade si otázku, kdo kromě Číny by byl schopen dojednat mír. Politolog Petr Drulák v této souvislosti uvedl, že západ selhává, ale je v konfliktu tak propojen, že pokud nezaujme aktivní postoj, mír na Ukrajině nebude. Západní společnost označil za zfanatizovanou, jejíž agresivita se nakonec obrátí proti ní samotné.
Na začátku svého vstupu na veřejné panelové diskusi iniciativy Mír a spravedlnost Konečná uvedla, že EU se diskvalifikovala sama z toho, že by mohla být součástí jakýchkoliv mírových jednání, a to rezolucemi, které podle ní s odpuštěním „plodí“ každý měsíc Evropský parlament (EP) ve vztahu k Rusku – například, že Rusko je teroristický stát, že potřebujeme speciální trestní tribunál a podobně.
„My každý měsíc připravujeme další rezoluci. Poctivě tam jedenáct měsíců naše politická frakce dává například to, že si dovolujeme vyzvat předsedkyni Evropské komise k tomu, aby se začala bavit o příměří, zprostředkovala kulatý stůl o míru a podobně,“ konstatovala Konečná s tím, že to ale 500 kolegů v EP v životě neodhlasuje.
„Fanatismus v EP je takový, že si to nedokážete představit. Ve chvíli, kdy europoslanec neřekne, že Rusko je teroristický stát, tak v chráněné budově EP budete mít druhý den ráno na dveřích kanceláře fotku hlavy ruského prezidenta Putina, na něm krvavou ruku a napsáno cituji: Jste děvka,“ přiblížila atmosféru v chráněné budově EP viditelně otřesená Konečná s tím, že ten nátlak přichází ze strany lidí, kteří v tom europarlamentu pracují!
„Předsedkyně EP Roberta Metsola to neřeší, je to neskutečný tlak a každý další, kdo zvedne ruku, pro cokoliv, co nebude v hlavním mainstreamu, tak má mít strach z dehonestace, a to paradoxně uvnitř EP. Nikoliv ale ze strany novinářů,“ upřesnila europoslankyně a dodala, že novinářská objektivita například zahraničních médií, se jí jeví jako daleko vyváženější.
„Ale uvnitř EP se tvoří dusivá atmosféra – a já jsem s řadou svých kolegů socialistů mluvila a oni mají dnes opravdu strach. To nejvíc, co udělají, je to, že se odhlásí z hlasování. Mají strach hlasovat pro to, že bychom mohli třeba požadovat mír nebo příměří,“ popisovala Konečná situaci s tím, že EU je podle ní diskvalifikována a europoslankyni zajímá, zda existuje v dnešním světě ještě nějaká jiná země, než je Čína, která by mohla být strůjcem míru.
„Často se mluvilo o Izraeli, o Turecku, o Jižní Americe, protože brazilský prezident Lula má svůj mírový plán. Vidíte na světové scéně nějakého hráče, který by se mohl pokusit o to, rychle posunout to válečné krveprolití na Ukrajině?,“ zeptala se Konečná panelistů, například bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL), který se vykroutil z odpovědi tím, že prý hovořil již dlouho, další panelista měl najednou technické problémy s mikrofonem, takže se odpovědi odvážně chopil Petr Drulák, bývalý první náměstek ministra zahraničí a ex velvyslanec ČR ve Francii.
Přední český politolog předeslal, že před několika týdny přišla světu ohromující zpráva, že Írán a Saúdská Arábie se usmířili.
„Kdo sleduje Blízký východ tak ví, že to je něco, co je opravdu obdivuhodné – a toto dojednala Čína,“ konstatoval Drulák a dodal, že tvůrci tohoto míru byli ti, kteří hráli konstruktivní roli i mezi Ruskem a Ukrajinou.
„Přichází role nezápadního světa, na druhou stranu zmíněný konflikt je natolik propojen se západem, že pokud v něm západ nebude hrát aktivní roli, tak mír na Ukrajině prostě nebude,“ zdůraznil s tím, že se ale nedá říct, že by se dalo spolehnout na to, že někdo mimo západ to dá dohromady. Protože pokud tam nebude souhra s Američany, tak podle jeho slov ten konflikt může trvat docela dlouho.
Politolog dále uvedl, že společnost v Evropě, tedy i v České republice je zfanatizovaná a jinak rozumní lidé dokáží ve výše uvedených otázkách zastávat naprosto šílené názory.
„Z tohoto hlediska bych situaci nepodceňoval, tedy ten moment západu, který je v křeči, protože ztrácí a jde dolů, tak sází na velmi nebezpečnou agresivitu,“ uzavřel Drulák s tím, že fanatismus se nakonec postaví proti samotnému západu.
Radovan Rybák, zvláštní korespondent CMG v Praze