23. dubna vyzval šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell evropské námořnictvo, aby »hlídkovalo v Tchajwanském průlivu a ukázalo tak závazek Evropy vůči svobodě plavby v této naprosto klíčové oblasti«.
Ali Abunima, palestinsko-americkým novinář a výkonným ředitelem Electronic Intifada k tomuto tématu uvedl, že Čína ale nikdy neprojevila zájem o opětovné přičlenění Tchaj-wanu k Číně silou. »Naopak, důslednou politikou byla ekonomická integrace, což je vidět na obrovském růstu obchodu a investic mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem,« připomněl. »Jediným faktorem, který vnáší vojenskou rovnici, je zahraniční vměšování, zejména americké vměšování, ale nyní také Josep Borrell z EU, ‚jehož námořnictvo‘ se chystá na Tchaj-wan,« dodal.
Připomněl také, že námořnictvo Evropské unie zahrnuje pouze několik lodí. »Co budou dělat? Pokud se jim podaří vyprovokovat válku přes Tchajwanskou úžinu, jako vyprovokovali a podnítili válku na Ukrajině, půjdou evropské armády zachraňovat Tchaj-wan? Poplují evropská námořnictva na Tchaj-wan? Ne, nepřiplují,« konstatoval s tím, že pouze budou opět lidé zbytečně budou umírat.
»Je to smrtelná křeč umírajícího impéria. USA a EU vidí, že jejich moc v globálním měřítku klesá, a vrhají se na všechny strany. Chtějí stále dokazovat: ‚Já na to ještě mám. Stále mohu přijít kamkoli na světě a podmanit si kohokoli.‘ A to je to, co si myslí,« uvedl Abunima.
»Dovedete si představit reakci Evropy a Washingtonu, kdyby Čína poslala svou zbrusu novou letadlovou loď Fujian do Lamanšského průlivu, Severního moře nebo Mexického zálivu nebo ji zaparkovala u newyorského přístavu. Jaká by byla reakce?« uzavřel Abumina s tím, že přesto je Západ přesvědčen, že je pro ně nejpřirozenější věcí na světě jít a zasahovat na druhém konci světa v situaci, kdy je o to nikdo jiný nepožádal. Nemohou udělat nic dobrého a kromě nich tu není žádný problém.
CRI