Podle předsedy představenstva Česko-čínské smíšené průmyslové a obchodní komory Čína za 10 let existence projektu Pásmo a cesta ukázala, že skutečně došlo ke změně světového obchodu.
播放
»A to má několik pozitivních efektů jak průmyslové oblasti, tak samotném rozvoji. Té spolupráce. Ten efekt není jenom ekonomický, ale je tak, jak řekl kolega Dvořák (pozn. Jaroslav Dvořák, zahraničně-politický expert České strany národně sociální) i v otázce bezpečnosti ve světě. Ono ne nadarmo bylo v úvodním slově řečeno, že jde o ten sdílený osud lidstva, tak jak to říká prezident Si Ťin pching.«
Zmínil jednu podstatnou věc, o které se moc nemluví, a to, že do Hedvábné cesty je zapojen Írán, který 1. ledna příštího roku vstupuje do BRICS. »Význam toho, si málokdo uvědomuje.«
Podstatou v současném rozvoji vidí Filip v kvalitní mezinárodní spolupráci a projektech, které přesahují hranice států. »Jak byla Čína schopná nabídnout celému světu, zejména eurasijské oblasti Novou hedvábnou stezku, tak ta mezinárodní spolupráce může mít i rozměr, který bude znamenat i posílení ekonomických vazeb do Afriky, ale i Oceánie a podobně. Chce to v současné době zejména odvážné projekty, které budou odpovědí na výzvu digitalizace. Tak jako byly významnými projekty v době průmyslové revoluce železnice a silnice, dnes jde o komunikaci v oblasti elektroniky. Čínská lidová republika je světový hráč s mnoha patenty v této oblasti. Ti, kteří spolupracují, jsou nositeli realizace nového pokroku v dělbě práce,« řekl Filip.