Dne 7. prosince proběhlo v Pekingu 24. setkání lídrů Číny a Evropy, které je významná událost v čínsko-evropských vztazích v letošním roce. Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) při setkání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou zdůraznil, že obě strany by měly trvat na správném postavení komplexního strategického partnerství, nastolit správné porozumění a svědomitě rozvíjet bilaterální vztahy. Lídři evropské strany uvedli, že nechtějí „oddělení od Číny“ a domnívají se, že dlouhodobý a stabilní rozvoj čínské ekonomiky odpovídá zájmům Evropy. Podle analytika je na pozadí eskalace nepokojů ve světě vítaný aktivní signál pro dialog a spolupráci vyslaný Čínou a Evropou.
Letos je 20. výročí založení komplexního strategického partnerství mezi Čínou a EU a také 25. výročí založení mechanismu setkání lídrů Číny a EU. Podle odborníků má toto setkání velký význam v historickém kontextu čínsko-evropských vztahů. Obě strany si přejí, aby prostřednictvím setkání shrnuly zkušenosti výměn, upevnily dobrý trend intenzivní komunikace na vysoké úrovni a rozšířily spolupráci pro budoucnost.
Správné vzájemné nahlížení je předpokladem spolupráce mezi Čínou a EU. V uplynulých 20 letech Čína vydala tři politické dokumenty vůči EU, považuje EU za důležitý pól světa, pevně podporuje integrační proces EU a udržuje stabilní a nepřetržitou politiku vůči EU. Politika EU vůči Číně však zaznamenala vzestupy a pády. Zejména v posledních letech definovala EU Čínu ze strategického hlediska jako „partnera“, „konkurenta“ a „systémového rivala“ a někteří lidé také propagovali „odstranění rizika“ ekonomické spolupráce s Čínou. Mnoho analytiků se domnívá, že tento takzvaný „trojitý postoj“ vůči Číně si odporuje a odráží to, že EU byla ovlivněna americkou politikou omezování Číny, a že má nesprávné chápání Číny. To je také hlavní důvod vzestupů a pádů vztahů mezi Čínou a EU.
Jak bychom měli pohlížet na Čínu? Tato odpověď byla skutečně dána před 20 lety, tedy z hlediska „komplexního strategického partnerství“. Na tomto setkání prezident Xi znovu zdůraznil správné postavení vztahů mezi Čínou a EU a poukázal na to, že Čína a EU by měly trvat na vzájemném nahlížení ze strategické perspektivy, posilovat porozumění a vzájemnou důvěru a přikládat význam kreditu a spravedlnosti, „neměli bychom se navzájem považovat za soupeře kvůli odlišným systémům, neměli bychom omezovat spolupráci kvůli konkurenci a neměli bychom se zapojit do konfrontace kvůli rozdílům.“ Tyto návrhy mají zásadní význam pro odstranění vměšování a pro zaměření se na spolupráci ve vztazích mezi Čínou a EU. Evropská strana uvedla, že EU dodržuje politiku „jedné Číny“ a je ochotna posílit komunikaci a zlepšit porozumění s Čínou v otázkách neshod s postojem vzájemného respektu, otevřenosti a upřímnosti. Doufáme, že evropská strana splní své slovo, napraví své vnímání Číny s větší strategickou autonomií a vrátí se k racionalitě a pragmatismu.
Na tomto setkání čínská strana uvedla, že je ochotna považovat EU za „tři partnery“ – klíčového partnera v hospodářské a obchodní spolupráci, prioritního partnera ve vědeckotechnické spolupráci a důvěryhodného partnera ve spolupráci průmyslového a dodavatelského řetězce. Ve skutečnosti jsou pro Evropu největší rizika, která by měla odstranit, politizace všech otázek a protekcionismus.
Z širšího pohledu jsou Čína a Evropa dvě hlavní síly podporující multi-polaritu, dva hlavní trhy podporují globalizaci a dvě velké civilizace obhajují rozmanitost. Mají společnou odpovědnost za poskytování více stability pro svět a poskytování většího impulsu pro rozvoj.
Během tohoto setkání se obě strany dohodly na posílení komunikace a koordinace v multilaterálním rámci, na prosazování multilateralismu, podpoře politického řešení mezinárodních a regionálních problémů a vedení dialogu a spolupráce v oblasti změny klimatu, umělé inteligence a dalších významných otázek souvisejících s budoucností lidstva. Čína je ochotna i nadále podporovat vysoce kvalitní společnou výstavbu „Pásma a cesty“, včetně propojení s plánem EU „Globální brána“, a spolupracovat na pomoci rozvojovým zemím v urychlení rozvoje. To znamená, že Čína a Evropa jsou široce jednotné ohledně globálního vládnutí. Dokud budou obě strany spolupracovat, nedojde k žádné táborové konfrontaci a k rozdělení světa, a lidstvo se bude rozvíjet a postupovat.
V příštích 20 letech se Čína a EU stále musejí držet správného porozumění a zvyšovat vztahy obou stran a zároveň podporovat modernizaci v čínském stylu a evropskou integraci.
(Sve)