Od pondělí do úterý se v Pekingu konala každoroční Ústřední konference o hospodářské práci, na níž čínští představitelé rozhodovali o prioritách pro hospodářskou práci v roce 2024.
Na konferenci vystoupil s důležitým projevem generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny, čínský prezident a předseda Ústřední vojenské komise Si Ťin-pching.
Si ve svém projevu zhodnotil hospodářskou práci země v roce 2023, analyzoval současnou hospodářskou situaci a uspořádal hospodářskou práci na příští rok.
Na zasedání bylo konstatováno, že čínská ekonomika dosáhla oživení, přičemž v roce 2023 bylo dosaženo solidního pokroku ve vysoce kvalitním rozvoji.
Pro další oživení ekonomiky musí Čína ještě překonat některé obtíže a výzvy, včetně nedostatečné efektivní poptávky, nadbytečných kapacit v některých odvětvích, nedostatečných sociálních očekávání, určitých rizik a skrytých problémů, úzkých míst v domácím oběhu, jakož i rostoucí složitosti, závažnosti a nejistoty vnějšího prostředí, uvedlo se na zasedání.
Je důležité si více všímat potenciálních nebezpečí a účinně na tyto problémy reagovat a řešit je, uvedlo zasedání.
Celkově příznivé podmínky převažují nad nepříznivými faktory vývoje Číny a základní trend hospodářského oživení a dlouhodobý pozitivní výhled se nezměnil, uvedlo zasedání a vyzvalo k posílení důvěry.
Pokud jde o hospodářskou činnost v příštím roce, zasedání vyzvalo k úsilí o pokrok při zajištění stability, k upevnění stability prostřednictvím pokroku a k zavedení nového před zrušením starého.
Vyzvalo k zavedení dalších politik, které pomohou stabilizovat očekávání, růst a zaměstnanost, a k aktivnímu úsilí o podporu přechodu modelů růstu, strukturálních úprav a zvyšování kvality a efektivity, aby se upevnily základy stabilního hospodářského rozvoje s pozitivní perspektivou.
Země by měla posílit proticyklické a mezicyklické úpravy makropolitik a pokračovat v provádění proaktivní fiskální politiky a obezřetné měnové politiky s posílenou inovací a koordinací politických nástrojů, zaznělo na zasedání.
Zasedání vyzvalo k rozumnému rozšíření rozsahu speciálních dluhopisů místních samospráv jako kapitálových fondů, k provádění politiky strukturálního snižování daní a poplatků a především k podpoře vědeckých a technologických inovací a rozvoje výrobního sektoru.
Zdůraznilo úsilí o udržení přiměřené a dostatečné likvidity a udržení rozsahu sociálního financování a nabídky peněz v souladu s očekávanými cíli hospodářského růstu a cenové hladiny.
Finanční instituce by měly být vedeny ke zvýšení podpory vědeckých a technologických inovací, zelené transformace, inkluzivního financování malých podniků a mikropodniků a digitální ekonomiky, jak se uvádí na zasedání.
Naléhavě také vyzvalo k úsilí o zajištění toho, aby celkové náklady na financování neustále klesaly a aby se směnný kurz RMB v zásadě udržoval na rozumné a vyvážené úrovni.
Měla by být přijata opatření k posílení konzistentnosti orientace makroekonomické politiky, posílení koordinace fiskální, měnové, zaměstnanecké, průmyslové, regionální, vědeckotechnické a environmentální politiky a zahrnutí neekonomických politik do hodnocení konzistentnosti makroekonomické politiky s cílem zajistit, aby tyto politiky tvořily synergii.
Na zasedání byly uvedeny následující priority v devíti aspektech:
— Vědeckotechnické inovace by měly vést k rozvoji moderního průmyslového systému.
— Mělo by se více pracovat na rozšíření domácí poptávky.
— Měly by se prohloubit reformy v klíčových oblastech.
— Mělo by se rozšířit otevírání se vysokým standardům.
— Rizikům v klíčových oblastech by se mělo průběžně a účinně předcházet a odstraňovat je.
— Mělo by se trvale usilovat o dobrou práci v oblasti zemědělství, venkovských oblastí a zemědělců.
— Je třeba usilovat o usnadnění integrovaného rozvoje měst a venkova a koordinovaného regionálního rozvoje.
— Mělo by se více usilovat o ekologickou ochranu a podporovat ekologický a nízkouhlíkový rozvoj.
— Mělo by se usilovat o zajištění a zlepšení zdrojů obživy lidí.