V současnosti nové kolo vědeckotechnické revoluce a průmyslové transformace postupuje vpřed mílovými kroky. Dále se rozvíjí interdisciplinární integrace, paradigmata vědeckého výzkumu procházejí velkými změnami. Základní výzkum se stal důležitým výchozím bodem pro lidstvo, aby pochopilo svět, odhalilo přírodu, řídilo vědecký a technologický pokrok a vyrovnalo se s vědeckou a technickou konkurencí.
V Paláci lidu v Pekingu byla dne 16. července zahájena první mezinárodní konference o základech vědy. Tématem konference bylo “Soustředit se na základy vědy, aby vedla k budoucnosti lidstva.” Konference se zúčastnilo více než 300 zahraničních a známých vědců. Mezi nimi bylo více než 10 držitelů Fieldsovy medaile, dále vítězové Turingovy ceny, nositelé Nobelovy ceny a více než 50 akademiků z různých zemí. Držitel Nobelovy ceny za fyziku, akademik Národní akademie věd Spojených států amerických a zahraniční akademik Čínské akademie věd, třiaosmdesátiletý David Gross je jedním z nich.
Reportérka: Zou Yun (Cou Jün):
“Pane profesore Grossi, děkuji Vám za přijetí pozvání k rozhovoru v televizním pořadu Vysoce kvalitní rozhovory. Nyní jsme na Mezinárodní konferenci základů vědy. Jedná se o první špičkovou mezinárodní akademickou konferenci v oblasti základů vědy, která je organizovaná Čínou. Jaký je podle Vás význam základního vědeckého výzkumu? Jaké je hlavní poselství, které zde chcete sdělit?
Nositel Nobelovy ceny David Gross:
“Posledních 25 let přijíždím do Číny alespoň jednou ročně. Jedním z mých poselství je důležitost základů vědy. Vědci chápou, že pouze pokrokem v chápání přírodních principů a objevování nových jevů může vzniknout skutečně inovativní aplikovaná věda a nové technologie. Tomu říkáme základ vědy.”
D.