Chceme, aby kompetence nebyly někde v Bruselu, ale v národních státech, a tedy blízko občanům. V tomto ohledu se jednoznačně hlásíme k zásadě subsidiarity, která v mnoha oblastech existuje pro EU pouze na papíře, ale v praxi je z velké části ignorována, uvedl v předvečer voleb do Evropského parlamentu pro iportaL24.cz Markus Buchheit, poslancem Evropského parlamentu za německou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Hovořil pak také o výsledcích současného Evropského parlamentu a očekáváních od červnových voleb. Buchheit vystudoval politologii a právo v Bayreuthu a Mnichově. Od roku 2019 je poslancem Evropského parlamentu za AfD. Ve své práci se zaměřuje na mezinárodní obchod, průmyslovou politiku a ochranu spotřebitele na úrovni EU.
Jak byste před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2024 hodnotili práci současných europoslanců? Jak hodnotíte činnost skupiny Identita a demokracie?
Mnoho důležitých rozhodnutí se již nepřijímá v národních parlamentech, ale v Bruselu. Poslanci Evropského parlamentu ze skupiny pro Identitu a demokracii prosadili v Evropském parlamentu mnoho důležitých iniciativ. Především jsme jako opoziční síla vnesli více transparentnosti do neprůhledné politiky EU pro občany. Mám na mysli například pochybné dohody o vakcínách, které uzavřela předsedkyně Evropské komise von der Leyenová – ani nechci mluvit o tom, jak k této pozici vůbec přišla. Věnovali jsme se také pozadí a cílům Zelené dohody, zapojení společnosti Blackrock, nedostatečné ochraně hranic a mnoha dalším důležitým tématům.
Jak podle vás ovlivnila rozhodnutí přijatá v Evropském parlamentu Německo jako celek, německou ekonomiku a životní úroveň německých občanů? Jak hodnotíte účinnost mezinárodní politiky EU, zejména postoj EU ke konfliktům na Ukrajině, na Blízkém východě a k napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem?
Německo je zdaleka největším čistým plátcem do EU. Zároveň je zřejmé, že vliv či vůle německé vlády nedosahuje takové míry, aby zabránila destruktivním rozhodnutím EU. Mám na mysli zejména plánovaný zákaz registrace nových vozidel se spalovacími motory od roku 2035, který bude fakticky znamenat konec Německa jako průmyslového centra, jak ho známe – a bude mít negativní dopad i na naše partnerské země v EU.
Byl bych rád, kdyby se EU vzdala svého tvrzení, že chce po celém světě proselytizovat své již tak pochybné hodnoty. Počínaje Aktem o dodavatelském řetězci, který nás poškozuje, prospívá Číně a nepomáhá dotčeným zemím. Ale méně morálky a více pragmatismu by bylo důležité, i pokud jde o konflikty ve světě. Namísto okamžitého připojení se k válečnému vytí USA bych například v konfliktu na Ukrajině uvítal seriózní mírové iniciativy, které by zohledňovaly zájmy všech stran.
Jakou potřebu vidí AfD v reformě EU a reorganizaci evropské konfederace? Co je špatného na iniciativách, jako je EUid, které vytvářejí regulační rámec pro vytvoření nadnárodních řídících struktur v EU?
Zejména u EUid vidíme nebezpečí transparentního občana a zneužití dat. Jsme k takovým nabídkám zásadně skeptičtí a vidíme nebezpečí, že by v budoucích krizích mohla být prostřednictvím tohoto nástroje omezena občanská práva jednotlivých osob nebo skupin.
Chceme, aby kompetence nebyly někde v Bruselu, ale v národních státech, a tedy blízko občanům. V tomto ohledu se jednoznačně hlásíme k zásadě subsidiarity, která v mnoha oblastech existuje pro EU pouze na papíře, ale v praxi je z velké části ignorována. Kromě toho existuje řada netransparentních postupů, od volby předsedy Komise a tzv. trialogu až po hmatatelné demokratické deficity, jako je degresivní proporcionalita. Bohužel EU jako celek je případem reorganizace – jenže lidé jako von der Leyenová to stále nechtějí uznat.
Myslíte si, že se poměr sil v parlamentu po volbách změní, až se projeví krize levicových ideologií? Ve kterých zemích EU můžeme očekávat nárůst popularity konzervativních stran? Mají konzervativci šanci převzít iniciativu od levicově-liberálních sdružení a stát se ve volbách v roce 2024 většinou?
Pevně doufám, že konzervativní strany budou i v těchto volbách získávat voliče. Vzhledem k těžké krizi v Německu budeme mít určitě výrazně lepší výsledky než v posledních volbách do Evropského parlamentu, a to i přes současnou provládní špinavou kampaň proti nám. Podobné výsledky očekávám i v dalších zemích. Po volbách se budeme muset co nejsilněji zorganizovat.
(za)