Dne 6. února místního času přednesl generální tajemník OSN António Guterres projev na oslavu lunárního nového roku draka v sídle Organizace spojených národů, ve kterém zmínil, že „poprvé v tomto roce Organizace spojených národů určila Svátky jara jako svátek Organizace spojených národů“.
Od 7. do 9. února místního času rozzářila slavnostní světelná show pro Gala Čínské mediální organizace China Media Group (CMG) na oslavu nového lunárního roku draka Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech Burdž Chalífa již pátý rok v řadě a předala novoroční přání z Číny lidem po celém světě.
Na zahajovacím ceremoniálu dubajského festivalu „Teplé jaro a šťastné jaro“ v roce 2024 se k členům čínského týmu připojilo mnoho zahraničních herců z různých zemí v týmu dračích tanců, aby posílali přání k Roku draka lidem po celém světě.
Ve skutečnosti, od konce ledna tohoto roku do předvečera lunárního nového roku draka lidé na celém světě, jako například v San Franciscu ve Spojených státech, v Paříži ve Francii, v Londýně ve Spojeném království, v Moskvě v Rusku, ve Vídeňské mezinárodní centru, v Bangkoku v Thajsku, v Jakartě v Indonésii, v Singapuru, v Kuala Lumpur v Malajsii, v Recife v Brazílii, atd. přivítali příchod lunárního roku draka tradičními ale i inovativními způsoby.
V současné době se lidové aktivity Svátků jara rozšířily do téměř 200 zemí a regionů po celém světě, a téměř 20 zemí označilo Svátky jara za zákonný svátek. Z čínských Svátků jara se postupně stal celosvětový festival a Svátky jara se staly více a více „mezinárodními.“ V roce draka se atmosféra oslavy nového lunárního roku šíří po celém světě.
Čínští turisté jezdí do zahraničí, aby si užili silvestrovskou večeři, a zahraniční přátelé vstupují do Číny, aby si užili lidové zvyky Svátků jara
9. února v 6:45 pekingského času přistálo letadlo SQ801 Singapore Airlines na letišti Changi v Singapuru. Letadlo odstartovalo z Pekingu v 00:10 toho dne a vezlo první várku turistů, kteří zažili pohodlí vzájemného osvobození od vízové povinnosti mezi Čínou a Singapurem. 9. února byl večer nového lunárního roku draka. Cestující na palubě si užili silvestrovskou večeři v zámoří a strávili tak hřejivý a výjimečný Silvestr.
Po mnoho let jsou Čína a Singapur navzájem důležitými zdrojovými zeměmi příchozích turistů a cílovými zeměmi odchozích turistů. Ve spojení s novou politikou Číny a Singapuru, kde držitelé běžných pasů mohou vzájemně vstoupit do druhé země bez víza na dobu ne delší než 30 dní, si více čínských turistů vybírá Singapur jako cestovní destinaci u příležitosti Svátků jara.
„Původně jsme se nerozhodli, kam vyrazíme během Svátků jara. Když jsme ale viděli, že vzájemná politika osvobození od vízové povinnosti mezi Čínou a Singapurem začíná od Silvestra nového lunárního roku, rychle jsme se přihlásili na platformě Ctrip (turistická platforma cestovního ruchu). Nemusíme žádat o vízum předem a můžeme vyrazit, jakmile chceme. Je to velmi pohodlné!“ řekl pan Wang (Wang), účastník tohoto letu.
Pan Zhengzhi (Pchan Čeng-č´), hlavní představitel a výkonný ředitel oblasti Velké Číny Singapurské turistické rady, řekl: „Singapur byl vždy pro čínské turisty jednou z nejoblíbenějších turistických destinací. Vzhledem k tomu, že Singapur a Čína se vzájemně oficiálně osvobozují od vízové povinnosti, věříme, že i toto dále podnítí nadšení čínských turistů. Srdečně doufáme, že si více čínských turistů vybere Singapur pro svou zámořskou destinaci.“
S rozvojem společnosti a prohlubujícími se kulturními výměnami se stále více Číňanů rozhoduje oslavit Svátky jara cestováním do zahraničí. Díky oživení ekonomiky mají Číňané ve svých rukou peníze a v srdci touhy cestovat, a mohou odjet na dovolenou do zahraničí, kdy se jim zachce. Zároveň tím jak se čínská kultura šíří více a více po celém světě, tak se stále více zahraničních přátel rozhoduje navštívit Čínu, aby poznali čínskou kulturu a lidové zvyky během Svátků jara, tj. nejtradičnějšího čínského festivalu.
Pan Ren Kai (Žen Kchaj) je velmi populární na Ctrip.com, je řidičem malého turistického autobusu a místním průvodcem pro výlety do Yunnanu (Jün-nan) v jihozápadní Číně. Během rozhovoru mnohokrát zmínil, že počet turistů cestujících do Yunnanu se během letošních Svátků jara výrazně zvýšil ve srovnání s předchozími dvěma nebo třemi roky. A to ať už šlo o čínské turisty nebo zahraniční návštěvníky.
„Víte, dnes po práci je pro mně těžké si najít ubytování. Všechny pokoje v hotelech jsou zarezervované.“
„Moje práce pro současnou skupinu turistů skončí 8. února (jeden den před Silvestrem lunárního roku). Ihned poté vyzvednu další skupinu turistů ze Šanghaje. Poté okamžitě vyzvednu hosty ze Singapuru. Nebudu mít přestávku ani na Silvestra.“
Během rozhovoru obdržel pan Ren několik telefonátů na rezervaci. Jeho pracovní rozvrh byl však již plný, takže mohl pouze zavolat kolegům, zda mohou další turisty přijmout. Bohužel situace jeho kolegů byla v zásadě podobná, takže mohli pouze zdvořile hosty odmítnout. Pan Ren řekl, že mnoho zahraničních přátel představilo další zahraniční turisty, kteří zde již také byli, a některých zahraničních přátel, kteří Yunnan navštívili již podruhé.
Peking, Yunnan, Hainan (Chaj-nan, na jižní Číně), Sichuan (S´-čchuan), čínská tibetská autonomní oblast Xizang (Si-cang) patří u zahraničních turistů mezi velmi oblíbené turistické destinace během Svátků jara. Poté, co porozumí čínské kultuře, jsou velmi zvědaví přijet se podívat na vlastní oči.
Kolem Jarních svátků v roce 2024 budou čínské vstupní a výstupní přístavy opět ohlašovat vrchol vstupu a výstupu. Čínská národní imigrační správa 4. února předpověděla, že průměrný denní počet celních odbavení v přístavech po celé zemi během Svátku jara dosáhne 1,8 milionu, což je přibližně 3,3násobný nárůst ve srovnání se Svátky jara v roce 2023 a odpovídá příchozí a odchozí tok v roce 2019.
1. února „Zpráva o rozvoji výjezdového cestovního ruchu v Číně (2023–2024)“ vydaná Čínskou akademií cestovního ruchu ukázala, že se očekává, že rozsah trhu výjezdového cestovního ruchu země v roce 2024 dosáhne 130 milionů. Údaje od společnosti cestovních ruchu Ctrip International (Trip.com) ukazují, že od poloviny letošního ledna počet rezervací odchozích cest Číňanů během Svátků jara desetkrát překročil počet v roce 2023. Zpráva „Předpokládané trendy v poptávce čínských obyvatel po cestování do zahraničí v roce 2024“ nedávno zveřejněná společností Tongcheng Travel (LY.COM) poukázala na to, že 63,9 % respondentů jasně uvedlo, že letos mají plány cestovat do zahraničí.
Různé země vítají čínské turisty zpět na globálním trhu cestovního ruchu
Podle známého turistického magazínu „TTG Asia“ turistů z Číny přibývá. Počínaje čínského Nového roku 10. února uspořádaly hlavní turistické destinace v Asii pestré speciální aktivity, aby přivítaly velký počet čínských turistů.
Čínský „kruh přátel“ osvobození z vízové povinnosti se stále rozšiřuje a stále více zemí oficiálně vstupuje do „éry osvobození z vízové povinnosti“ s Čínou. A pozitivní účinky z toho rozhodnutí se neustále projevují.
Singapur, Malajsie, Thajsko a další asijské země byly mezi čínskými turisty vždy oblíbené. Singapurské noviny „The Straits Times“ publikovaly 22. ledna článek s názvem „Počet čínských turistů do zahraničí v roce 2024 vzroste, a očekává se, že Singapur z toho bude mít prospěch.“ Autor článku věří, že trh zámořských cest čínských turistů bude letos přibývat a Singapur bude z oživení čínského turistického průmyslu také těžit.
„Čína bude i nadále hodně přispívat k celosvětovému turistickému průmyslu,“ řekla Melissa Ow, výkonná ředitelka singapurského úřadu pro cestovního ruch. Aby přivítali návrat čínských turistů, mnohé země přijaly Svátky jara roku draka jako příležitost zahájit řadu opatření s cílem přilákat více čínských turistů a aktivovat jejich domácí trhy cestovního ruchu.
Ve zprávě na stránce taiguo.com z 9. února thajská média citovala 8. února globálního hotelového velkoobchodníka Dida Travel, že prostřednictvím hloubkového průzkumu mezi Číňany o cestovních plánech během Svátků jara bylo zjištěno, že od 10. do 17. února 2024 dosáhly rezervace hotelů čínských turistů v zámoří nejvyšší úrovně za tři roky, což je nárůst o 310 % ve srovnání s rokem 2023. Údaje ukazují, že rezervace hotelů čínskými turisty v Singapuru vzrostly 11krát ve srovnání s předchozím rokem, hotelové rezervace v Malajsii vzrostly 9krát a rezervace hotelů v Thajsku vzrostly o 243 %.
Zároveň jsou mezi čínskými turisty velmi oblíbené i dálkové destinace jako je v Evropě Francie, Itálie, Spojené království a Německo, a Mexiko, Brazílie a Kanada v Americe. Pro tyto země příjezd velkého množství čínských turistů jistě podnítí rozvoj místního cestovního ruchu a tím podpoří celkovou ekonomiku.
Ředitel švýcarského národního úřadu pro cestovní ruch Martin nedávno během rozhovoru pro čínská média v Davosu řekl v čínštině: „Moje příjmení je Rui (Žuej, je to stejná výslovnost s prvním znaku v čínštině pro Švýcarsko) a vítám zde čínské turisty.“ Za proslovem tohoto pána stojí význam čínských turistů pro švýcarský cestovní ruch. Podle jeho názoru rostoucí kupní síla a poptávka čínských turistů po cestování vlily silný impuls do globálního trhu cestovního ruchu.
Na začátku roku draka dobře odstartovaly interakce v oblasti cestovního ruchu mezi Čínou a cizími zeměmi. Obě strany se navzájem zamilovaly místní kultury a touží po prohloubení vzájemného porozumění. Ve spojení s hospodářskou obnovou, se již začal formovat jasný a dobrý trend pro rok draka. Jak řekl generální tajemník Organizace spojených národů Guterres ve svém projevu na oslavu Svátků jara roku draka: „Čínský drak symbolizuje vitalitu, moudrost, ochranu a štěstí, což jsou přesně ty vlastnosti, které potřebujeme, abychom se vypořádali s dnešními globálními výzvami.“ V roce draka je Čína ochotna spojit ruce s ostatními zeměmi, aby společně napsali novou a slavnou kapitolu!
Ta