»‚Nová Čína‘ je stále Čína!« Tento výrok čínského prezidenta Si Ťin-pchinga citovala čínská podnikatelská komunita, aby zdůraznila příležitosti Číny na globálním trhu na summitu generálních ředitelů Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce 2023.
Podle průzkumů, které provedly CGTN a Renmin University of China (RUC) prostřednictvím New Era International Communication Research Institute, si více než 90 % (90,6 %) globálních respondentů pochvaluje, že Čína je důležitou zemí a prohlubování vzájemně výhodné spolupráce s Čínou je v jejich vlastním zájmu. To se v mezinárodním společenství stalo všeobecným konsensem.
Čína se nemůže rozvíjet izolovaně od světa a svět potřebuje Čínu pro svou prosperitu. V očích světových respondentů je Čína nejen motorem globálního hospodářského růstu a příležitostí pro světový rozvoj, ale také stabilizátorem a spolehlivým partnerem mezinárodního společenství. V průzkumu až 84,5 % globálních respondentů chválí Čínu jako nejvlivnějšího ekonomického hráče na světě. 81,9 procenta respondentů se domnívá, že Čína je zemí plnou příležitostí a její rozvoj poskytne příležitosti celému světu. 75,6 procenta respondentů doufá, že jejich domovské země mohou udržovat dobré vztahy s Čínou, a věří, že aktivní účast Číny v mezinárodních záležitostech může pomoci udržet spravedlivý a rozumný mezinárodní řád. Za zmínku stojí, že respondenti uvádějí, že z osmi velkých zemí světa včetně Číny a Spojených států přinášejí hospodářské a obchodní kontakty s Čínou jejich zemím největší prospěch. Čína je v jejich očích také nejspolehlivějším partnerem.
Důvěra světa v čínskou ekonomiku a očekávání od ní pramení nejen z velkého a stabilního čínského trhu, ale také z koncepce vyváženého, koordinovaného a inkluzivního rozvoje, které se Čína ve své zahraniční výměně drží. V tomto ohledu 63,2 % světových respondentů oceňuje konzistentnost a stabilitu čínské zahraničněpolitické orientace a věří, že Čína vnesla do neklidného světa »stabilizační faktor«. 64,6 procenta respondentů chválí, že Čína je zodpovědnou zemí a hraje stále důležitější a konstruktivnější roli v globálním řízení.
Od konceptu globálního společenství sdílené budoucnosti, iniciativy Pásmo a cesta, přes globální rozvojovou iniciativu, globální bezpečnostní iniciativu, globální civilizační iniciativu až po zprostředkování Saúdské Arábie a Íránu k dosažení historického usmíření, podporu konference OSN o změně klimatu a dosažení »konsensu Spojených arabských emirátů« ……. Čínské myšlenky, plány a moudrost si získávají stále větší důvěru a očekávání mezinárodního společenství. V průzkumu 76,5 % respondentů souhlasí s tím, že Čína je zemí hodnou respektu. Jako úspěšnou zemi chválí Čínu 84,2 procenta respondentů z celého světa. 80,1 procenta respondentů se domnívá, že mezinárodní vliv Číny roste, a očekává, že Čína poskytne více cenných zkušeností pro globální řízení.
Průzkum byl proveden v celosvětovém měřítku na 15 037 respondentech, včetně respondentů z rozvinutých zemí, jako jsou Spojené státy, Francie, Japonsko a Jižní Korea, a také z rozvojových zemí, jako jsou Peru, Mexiko, Thajsko a Nigérie.
CMG