Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý vyzval Čínu i Německo, aby byly ostražité vůči rostoucímu protekcionismu a na otázku výrobních kapacit pohlížely objektivně a dialekticky.
Si to uvedl při setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem, který byl v Pekingu na návštěvě.
Si poznamenal, že průmyslové a dodavatelské řetězce Číny a Německa jsou hluboce provázané a trhy obou zemí jsou na sobě vysoce závislé.
Vzájemně výhodná spolupráce mezi Čínou a Německem není „rizikem“, ale zárukou stability dvoustranných vztahů a příležitostí do budoucna, uvedl Si.
Obě země mají obrovský potenciál pro oboustranně výhodnou spolupráci jak v tradičních oborech, jako je výroba strojů a automobilů, tak v nově vznikajících oborech včetně zelené transformace a digitální umělé inteligence, poznamenal Si.
Obě strany by měly pokračovat v charakteristických rysech vzájemné výhodnosti a oboustranně výhodných výsledků a dosáhnout vzájemného úspěchu, uvedl Xi a dodal, že čínský vývoz elektromobilů, lithiových baterií a fotovoltaických výrobků nejen obohatil celosvětovou nabídku a zmírnil globální inflační tlak, ale také významně přispěl k celosvětové reakci na změnu klimatu a zelenou a nízkouhlíkovou transformaci.
Vzhledem k tomu, že Čína i Německo jsou silně závislé na průmyslu a podporují volný obchod a ekonomickou globalizaci, Xi uvedl, že obě strany by měly být ostražité vůči rostoucímu protekcionismu, dívat se na otázku výrobní kapacity objektivně a dialekticky z tržní a globální perspektivy, dodržovat ekonomické zásady a podporovat další spolupráci.