ASTANA – Čínský prezident Xi Jinping hovoří na 24. zasedání Rady hlav států Šanghajské organizace pro spolupráci v kazašské Astaně 4. července 2024. Členové Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) by měli upevnit jednotu a postavit se vnějšímu vměšování tváří v tvář skutečným výzvám vměšování a rozdělení, prohlásil čínský prezident Xi Jinping na 24. zasedání Rady hlav států ŠOS v kazašské Astaně ve čtvrtek.
Bělorusko se k organizaci oficiálně připojilo ve čtvrtek. Xi Jinping poznamenal, že organizace přijala desátý členský stát od svého založení před 23 lety, a uvedl, že základy spolupráce ŠOS se staly pevnějšími, neboť „velká rodina“ má stále větší účast, která pokrývá tři kontinenty světa.
Xi Jinping zdůraznil, že ŠOS stojí na správné straně historie, spravedlnosti a čestnosti a má pro svět velký význam.
Členové ŠOS by se měli navzájem pevně podporovat, vycházet vstříc svým zájmům, řešit vnitřní rozdíly v duchu harmonie, řešit potíže ve spolupráci hledáním společného základu při zachování rozdílů a pevně uchopit osud našich zemí a mír a rozvoj regionu do vlastních rukou, řekl.
Vyzval členské státy, aby chránily právo na rozvoj tváří v tvář reálným rizikům „malého dvorku, vysokých plotů“, a dodal, že by se měly držet vzájemných výhod a inkluzivity, spojit síly při prosazování vědeckých a technologických inovací, udržovat stabilní a plynulé průmyslové a dodavatelské řetězce, stimulovat vnitřní impulsy regionálních ekonomik a pracovat na společných rozvojových cílech.
Xi Jinping vyzval členské státy, aby zajistily bezpečnost tváří v tvář reálné hrozbě ze strany mentality studené války, řešily složité a vzájemně provázané bezpečnostní výzvy prostřednictvím dialogu a koordinace a reagovaly na měnící se mezinárodní prostředí s přístupem, který je výhodný pro všechny, s cílem vybudovat svět trvalého míru a všeobecné bezpečnosti.
Dále poznamenal, že ŠOS byla založena na přelomu století, kdy ještě nebyly vyřešeny konfrontace a rozpory, které zanechala studená válka, a uvedl, že zakládající členové ŠOS učinili historické rozhodnutí usilovat o mírový rozvoj, zavázat se k dobrému sousedství a přátelství a budovat nový typ mezinárodních vztahů, a dodal, že „šanghajský duch“ se stal společnou hodnotou a vůdčí zásadou členských států.
ŠOS obstála ve zkoušce měnící se mezinárodní situace, jejíž hlavní příčina spočívá v tom, že členové ŠOS zůstávají oddáni krásné tradici solidarity a koordinace, způsobu spolupráce, který se vyznačuje rovností a vzájemným prospěchem, hodnotovému úsilí o spravedlnost a čestnost a širokému záběru inkluzivity a vzájemného učení, zdůraznil Xi.
Vyzval také členské státy, aby zůstaly věrné původním aspiracím, nadále udržovaly „šanghajského ducha“, vzájemně si pomáhaly na svých cestách k úspěchu, společně udržovaly směr rozvoje ŠOS a vybudovaly organizaci jako spolehlivou oporu pro společnou prosperitu a revitalizaci členských států.
Ve středu při příležitosti zasedání organizace ŠOS se v Kazachstánu uskutečnilo slavnostní mimo jiné otevření Transkaspické mezinárodní dopravní cesty, které znamenalo premiéru čínských nákladních automobilů využívajících silniční dopravní trasu k dosažení Kaspického moře.
Předtím již dva roky udržovaly bezproblémový provoz čínsko-evropské nákladní vlaky vyjíždějící z Číny a projíždějící Kaspickým mořem. Nyní byla vytvořena komplexní, vícerozměrná síť integrující silniční, železniční, leteckou a potrubní dopravu.
Projekt mezi Čínou a Kazachstánem, jakožto dvěma zakládajícími členy Šanghajské organizace pro spolupráci – ŠOS, je projevem šanghajského ducha, který se vyznačuje vzájemnou důvěrou, vzájemným prospěchem, rovností, konzultacemi, respektem k rozmanitosti civilizací a snahou o společný rozvoj.
Přitažlivost šanghajského ducha nadále roste, neboť Bělorusko se během čtvrtečního 24. zasedání Rady hlav států ŠOS v Astaně oficiálně připojilo k ŠOS a stalo se desátým členským státem.
Budování světa všeobecné bezpečnosti
Čínský prezident Xi Jinping během summitu ŠOS vyzval členské státy, aby zajistily bezpečnost tváří v tvář reálné hrozbě z dob studenoválečné mentality, řešily složité a vzájemně provázané bezpečnostní výzvy prostřednictvím dialogu a koordinace a reagovaly na měnící se mezinárodní prostředí s přístupem, který je výhodný pro všechny, a budovaly tak svět trvalého míru a všeobecné bezpečnosti.
Členové ŠOS přijali Astanskou deklaraci a slíbili pokračovat ve spolupráci v boji proti terorismu a potírat obchod s drogami i nadnárodní organizovaný zločin.
V prohlášení uvedli, že současná bezpečnostní rizika a výzvy jsou globální povahy a lze je řešit pouze prostřednictvím budování multipolárního světa, zlepšením globálního ekonomického řízení a koordinovaným úsilím o řešení konvenčních i nekonvenčních bezpečnostních hrozeb.
Členové rovněž vyzvali členské státy OSN, aby provedly všeobecné a úplné odzbrojení pod účinnou mezinárodní kontrolou, upevnily globální režim nešíření jaderných zbraní a postavily se proti závodům ve zbrojení ve vesmíru, uvádí se v iniciativě vyzývající k solidaritě mezi zeměmi na podporu světové spravedlnosti, harmonie a rozvoje, která byla vydána ve čtvrtek.
„Skutečná bezpečnost může být realizována pouze tehdy, když je každá země bezpečná,“ uvedl Si při své čtvrteční účasti na zasedání „SCO Plus“, řekl Xi Jinping
Vzájemně výhodná spolupráce
Xi Jinping na summitu ŠOS rovněž poznamenal, že členské státy by měly dodržovat vzájemnou výhodnost a inkluzivitu, udržovat stabilní a plynulé průmyslové a dodavatelské řetězce, stimulovat vnitřní impulsy regionálních ekonomik a pracovat na společných rozvojových cílech.
Čína podporuje hospodářskou spolupráci mezi členskými státy ŠOS a navrhla iniciativy, jako je iniciativa Pásmo a cesta (BRI), na podporu společného rozvoje.
Železniční projekt Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán představoval milníkový projekt BRI a zároveň opatření na podporu propojení a obchodu mezi členy ŠOS. Tyto tři země podepsaly mezivládní dohodu o projektu v červnu.
Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev při gratulaci k podpisu prostřednictvím videolinky uvedl, že železnice se stane nejkratší pozemní trasou spojující Čínu a středoasijské země. Dodal, že otevře také velké trhy v jižní Asii a na Blízkém východě, což prospěje spolupráci mezi regionálními zeměmi a Čínou.
Železnice bude začínat v Kašgaru v severozápadní čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a přes Kyrgyzstán vstoupí na území Uzbekistánu. V budoucnu se může rozšířit do západní Asie a jižní Asie.
Členové ŠOS v iniciativě vydané ve čtvrtek uvedli, že je důležité nadále hájit a posilovat otevřený, transparentní, spravedlivý, inkluzivní a nediskriminační mnohostranný obchodní systém, který bude podporovat budování otevřené světové ekonomiky.
ŠOS, která pokrývá více než 60 % euroasijského kontinentu a téměř polovinu světové populace, by podle iniciativy poskytla strategickou příležitost pro regionální pozemní a námořní dopravní koridory.
Čínský prezident Xi Jinping ve čtvrtek vyzval k budování společného domova, který se vyznačuje solidaritou a vzájemnou důvěrou, mírem a klidem, prosperitou a rozvojem, dobrým sousedstvím a přátelstvím, jakož i poctivostí a spravedlností.
Xi poznamenal, že lidská civilizace kráčí vpřed s rostoucí nejistotou, nejistotou a nestabilitou, a uvedl, že je nezbytné, aby členské státy dodržovaly šanghajského ducha a neochvějně sledovaly cesty rozvoje odpovídající jejich národním podmínkám, aby společně vybudovaly slibnější domov ŠOS.
Společný domov solidarity, vzájemné důvěry a míru
Xi Jinping vyzval k překonávání rozdílů a posilování vzájemné důvěry prostřednictvím strategické komunikace a vyzval členy ŠOS, aby posílili výměnu zkušeností s řízením a ve vhodnou dobu uspořádali fórum politických stran ŠOS.
Skutečná bezpečnost může být realizována pouze tehdy, když je každá země bezpečná, uvedl Xi.
Vyzval členské státy, „musí se urychlit budování univerzálního centra a jeho poboček pro řešení bezpečnostních hrozeb a výzev, vybudovat protidrogové centrum, posílit sdílení zpravodajských informací a provádět společné operace k zajištění regionální bezpečnosti.“
Vzhledem k tomu, že Afghánistán je nepostradatelnou součástí regionální bezpečnosti, vyzval ke zvýšení humanitární podpory Afghánistánu a k povzbuzení země, aby vytvořila široce založenou a inkluzivní politickou strukturu a vydala se cestou míru a obnovy.
Společný domov prosperity a rozvoje
Xi Jinping prohlásil, že Čína je připravena spolupracovat se všemi stranami na realizaci osmi hlavních kroků v rámci vysoce kvalitní spolupráce v oblasti Pásma a stezky a podporovat regionální spolupráci prostřednictvím platforem, jako je demonstrační základna pro výměnu a školení zemědělských technologií, demonstrační oblast místní hospodářské a obchodní spolupráce a základna pro inovace v oblasti ekologie a životního prostředí.
Vyzval k usilovnému úsilí o vytvoření finanční platformy ŠOS a uvítal, aby všechny strany využívaly navigační družicový systém BeiDou a podílely se na výstavbě mezinárodní lunární vědecké výzkumné stanice. Čína je podle něj připravena v příštích třech letech poskytnout nejméně 1 000 příležitostí ke školení v oblasti digitálních technologií.
Společný domov dobrého sousedství, přátelství a spravedlnosti
Čína je připravena poskytnout zemím ŠOS kvalitní platformy pro dialog mezi civilizacemi, uvedl Xi Jinping a dodal, že země bude plně využívat roli neoficiálních organizací, aby pokračovala v pořádání akcí v rámci podepsaných programů, jako je Fórum tradiční medicíny, Fórum přátelství mezi lidmi, Kampus mládeže a Fórum pro rozvoj mládeže.
Xi uvedl, že Čína v příštích pěti letech přijme 1 000 mladých lidí ze zemí ŠOS na výměnné pobyty, aby podpořila vzájemné kontakty a vzájemné učení mezi regionálními zeměmi a hlubší porozumění a přátelství mezi národy.
Vyzval ke společnému úsilí o prosazování rovnoprávného a spořádaného multipolárního světa a všeobecně prospěšné a inkluzivní ekonomické globalizace, k praktikování skutečného multilateralismu a ke spravedlivějšímu a rovnějšímu globálnímu řízení.
ŠOS by podle něj měla významně přispět k odstranění nedostatků v oblasti míru, rozvoje, bezpečnosti a správy věcí veřejných.
(za) CGTN