Čínští zákonodárci v pátek odhlasovali rozhodnutí o postupném zvyšování zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu v zemi, což představuje první úpravu této úpravy od 50. let minulého století.
Podle rozhodnutí přijatého na 11. zasedání Stálého výboru 14. celostátního shromáždění lidových zástupců se zákonem stanovený věk odchodu do důchodu pro muže postupně zvýší z 60 na 63 let v průběhu 15 let počínaje rokem 2025, zatímco pro kádrové pracovnice se zvýší z 55 na 58 let a pro dělnice z 50 na 55 let.
Počínaje rokem 2030 se bude postupně zvyšovat minimální rok odvádění základních důchodových příspěvků potřebný k pobírání měsíčních dávek z 15 let na 20 let, a to tempem zvyšování o šest měsíců ročně.
Mezitím budou moci lidé dobrovolně odejít do důchodu maximálně o tři roky dříve po dosažení minimálního roku příspěvků na důchod. Není však dovoleno odejít do důchodu dříve než v předchozím zákonem stanoveném věku.
Nové zásady také umožní jednotlivcům odložit odchod do důchodu na ještě pozdější datum, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavateli, ale takový odklad by neměl být delší než tři roky.
Rozhodnutí rovněž upřesňuje opatření ke zdokonalení mechanismu pobídek pro starobní pojištění, provádění strategie „zaměstnanost především“, zajištění základních práv a zájmů pracovníků, kteří překročili zákonem stanovený věk odchodu do důchodu, a zlepšení služeb péče o seniory a děti.
Dokument obsahuje konkrétní ustanovení o sociální péči pro nezaměstnané pracovníky ve stáří a o dřívějším odchodu do důchodu pro osoby vykonávající zvláštní profese.
Na 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny) a na třetím plenárním zasedání 20. ústředního výboru KS Číny byla přijata jasná opatření týkající se postupného zvyšování zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu v zemi.
Plán, který v pátek schválili zákonodárci, byl formulován na základě komplexního posouzení průměrné délky života, zdravotních podmínek, struktury obyvatelstva, úrovně vzdělání a nabídky pracovních sil v Číně.