Lídři zemí BRICS vydali společnou deklaraci, která se zaměřuje na široké spektrum témat, od reformy Organizace spojených národů (OSN) po současné globální konflikty. Deklarace byla přijata po summitu, který se konal ve středu v Kazani, Rusko.
Deklarace obsahuje celkem 134 ustanovení, přičemž jedno z nich se týká reformy OSN. „Znovu potvrzujeme naši podporu komplexní reformě OSN, včetně jejího Rady bezpečnosti, s cílem učinit ji demokratickější, reprezentativnější, efektivnější a účinnější,“ uvádí dokument. Reforma má zahrnovat rozšíření zastoupení rozvojových zemí, aby lépe reagovala na globální výzvy.
Lídři také opětovně odsoudili terorismus ve všech jeho formách a vyzvali k rychlému přijetí Komplexní úmluvy o mezinárodním terorismu v rámci OSN.
Kromě zásadních reforem vyzvali členové BRICS, aby OSN hrála klíčovou roli v globálním řízení umělé inteligence.
Deklarace se rovněž soustředila na globální konflikty, včetně těch na Blízkém východě a na Ukrajině. „Zůstáváme znepokojeni vzrůstem násilí a pokračujícími ozbrojenými konflikty v různých částech světa,“ uvádí se v prohlášení. Lídři BRICS opětovně potvrdili svůj závazek k mírovému řešení sporů prostřednictvím diplomacie.
Lídři vyjádřili hluboké znepokojení nad pokračujícím napětím v Pásmu Gazy a vyzvali k okamžitému příměří a ukončení veškerých nepřátelských akcí. V dokumentu se také zdůrazňuje důležitost vytvoření suverénního a nezávislého Palestinského státu v mezinárodně uznávaných hranicích z června 1967 a vyjádřili podporu plnému členství Palestiny v OSN.
Členské státy rovněž připomněly své národní postoje k ukrajinské krizi a „s uznáním si všimly příslušných návrhů“ na mírové urovnání konfliktu prostřednictvím diplomacie.
Lídři BRICS dále vyjádřili vážné obavy z negativního dopadu nelegálních jednostranných sankcí na globální ekonomiku, přičemž zdůraznili, že mají negativní vliv na hospodářský růst, energetickou a potravinovou bezpečnost a zhoršují chudobu.
Členské země BRICS zdůraznily potřebu zabránit závodům ve zbrojení ve vesmíru a vyzvaly k vytvoření dokumentu zajišťujícího bezpečnost ve vesmíru.
Deklarace obsahuje i různá ekonomická opatření, která mají posílit roli rozvojových zemí v globální ekonomice a podporovat rovné podmínky pro všechny.
Členské země BRICS vyzvaly k reformě institucí Brettonwoodského systému, aby zvýšily příspěvek rozvojových zemí k globální ekonomice.
Lídři přivítali vznik nové investiční platformy BRICS, která využije stávající institucionální infrastrukturu Nové rozvojové banky k podpoře investičních toků do zemí BRICS a států Globálního Jihu.
Vyzvali také k reformě současné mezinárodní finanční architektury, aby mohla „čelit globálním finančním výzvám“ a stala se inkluzivnější a spravedlivější.
Členské země rovněž podpořily ruský návrh na vytvoření burzy pro obchodování s obilím v rámci BRICS, přičemž uvedly, že tato obchodní platforma by mohla být později rozšířena o další zemědělské sektory.
CMG