Koronavirovou variantu omikron, která nyní v Česku převládá, by kapacita českých nemocnic měla zvládnout, řekl v pořadu Partie CNN Prima News epidemiolog a prezidentův poradce Roman Prymula.
»Z britských dat je vidět, že jenom asi 1,5 procenta lidí bylo hospitalizováno, a naše kapacita je v tuto chvíli dostatečná,« řekl Prymula. Dodal, že v blízké době se dá očekávat nárůst počtu hospitalizovaných, ale i tak by to měly nemocnice zvládnout.
S ohledem na povinné testování by se nicméně podle epidemiologa mohl v dalších týdnech či měsících ukázat jako problém nastavený systém karantén, který v prvních fázích vlny smysl dává, ale později by mohl vést k personálním problémům ve službách včetně zdravotnictví.
Efektivní trasování omikronu je podle Prymuly s ohledem na rychlost šíření problematické. »Musíme si uvědomit, že na rozdíl od delty by tady trasování mělo fungovat podstatně rychleji, my potřebujeme znát výsledky do 24, nejdéle do 48 hodin,« řekl.
Prymula souhlasí s rozhodnutím vlády zrušit povinné očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny, které mělo platit od března. V případě, že by se objevila nová mutace viru s těžším průběhem, je podle něj možné se k povinné vakcinaci vrátit. »Může se vyskytnout mutace, která by byla závažnější, a pak celé to kolečko začíná od znovu,« zmínil.
Rozhodnutí vlády naopak kritizoval poslanec David Kasal (ANO). Vzhledem k tomu, že efektivní trasování je v případě omikronu kvůli velké rychlosti šíření nereálné, je podle něho potřeba zajistit co největší proočkovanou, a jiné možnosti, jak vakcinaci podpořit, jsou již vyčerpané.
Za povinné očkování se na Primě postavil také předseda České lékařské komory Milan Kubek. »Ta vyhláška nebyla dokonalá, ale byla určitým signálem,« řekl. Dodal, že v tuto chvíli jsou omikronem nejpostiženější mladší ročníky, dá se předpokládat, že v dalších týdnech se začne šířit mezi staršími lidmi, kde se dají očekávat vážnější případy.
(ng)
jmm
Jsem pro!