Odpovědi USA na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají pozitivní reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, uvedl podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americká reakce dává naději na zahájení vážného dialogu, ale jen o druhořadých otázkách, ne o zásadních problémech, dodal šéf ruské diplomacie.
Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan předal ruské diplomacii písemnou odpověď Washingtonu na požadavek Moskvy ohledně poskytnutí bezpečnostních záruk ve středu večer.
»Na hlavní otázku v tomto dokumentu není pozitivní reakce. Hlavním bodem je náš jasný postoj k nepřípustnosti dalšího rozšiřování NATO na východ a rozmístění útočných zbraní, které by mohly ohrozit území Ruské federace,« uvedl Lavrov. Americká odpověď podle něj nicméně dává naději na zahájení vážného rozhovoru o vedlejších otázkách. O dalších krocích Moskvy rozhodne prezident Vladimir Putin. Z Kremlu zaznělo, že existuje prostor pro pokračování dialogu s USA, ale Washington podle mluvčího ruského prezidenta nezohlednil hlavní bezpečnostní požadavky Ruska. Moskva ovšem nechce dělat předčasné závěry, uvedl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov s tím, že obě strany mají zájem o dialog. Současné napětí přirovnal v mnoha ohledech ke studené válce. Rusko podle jeho slov potřebuje čas na analýzu odpovědi USA a NATO a se svými komentáři nebude spěchat, napsala agentura TASS. Putin už písemné odpovědi četl, sdělil Peskov.
Rusko v návrhu předloženém v polovině prosince požadovalo od Američanů, aby zaručili, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ, ukončí vojenskou spolupráci s bývalými sovětskými republikami, stáhnou z Evropy jaderné zbraně a nerozmístí tam žádné útočné zbraně, které by mohly ohrozit Rusko. Ruští představitelé opakovaně říkali, že očekávají od USA písemnou a podrobnou odpověď. Washington podle středečního prohlášení šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena dal najevo, že nehodlá jednat o požadavku, aby se jednotky NATO a zbraně stáhly z východu Evropy a aby se Západ zaručil, že Ukrajina se nepřipojí k NATO. Vyjádřil jen ochotu debatovat o dalších bodech, jako je kontrola zbrojení či opatření na budování důvěry.
(ava, čtk)
jmm
Ne alianci NATO – je agresivní!
petr
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4898026433570022&set=p.4898026433570022&type=3
fronda
Pán se mýlí. Nacismus je jednou z forem kapitalismu. Nastupuje, když tradiční formy propagandy a manipulace selhávají. A zakázán není, vždyť spojenecký režim na Ukrajině je otevřeně nacistický a režimy v Pobaltí k tomu nemají daleko.