Vítr v České republice se po víkendu ztišil. Vedle silničářů v terénu zůstali ještě energetici a odstraňovali poslední poruchy, které v neděli způsobily stromy a větve popadané do elektrického vedení a odřízly od proudu desetitisíce odběratelů.
Ráno evidovaly distribuční společnosti ještě na 2300 odběrných míst bez proudu, před polednem se jejich počet snížil na zhruba 1700 na distribučním území firmy eg.d ze skupiny E.ON. ČEZ před polednem všehny poruchy odstranil. Do normálu se po vichřici vrátila i doprava na železnici a vlaky jezdily na všech úsecích. Některé regiony, zejména Karlovarský kraj, zasáhlo sněžení a řidiči musí počítat se sněhem na silnicích.
Silný vítr v neděli zasáhl velkou část republiky, státním Lesům ČR poničil podle předběžných odhadů asi 200 000 metrů krychlových dřeva, tedy asi 200 000 stromů. Podle mluvčí LČR Evy Jouklové to ale nebylo nic mimořádného, šlo o běžné škody způsobené větrem v zimě. Zhruba 200 000 metrů krychlových zničeného dřeva představuje asi dvě procenta z letos plánované těžby Lesů ČR kolem deseti milionů metrů krychlových. Dosud největší větrnou kalamitu v historii podniku způsobil orkán Kyrill v lednu 2007, kdy poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.
Škody po silném větru vyčíslují i energetické firmy. U společnosti ČEZ se prvotní odhad pohybuje kolem 5,5 milionu korun, sdělila mluvčí Soňa Holingerová.
Za poruchami v dodávkách elektrického proudu stály především popadané stromy a větve, kvůli kterým bylo v neděli kolem poledne bez elektřiny na 50 000 odběratelů. V neděli odpoledne energetici snížili počet poruch na polovinu a další opravili večer a v noci na pondělí.
Také na železnici se situace po nedělní vichřici stabilizovala a podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové ráno nebyl »žádný úsek, kde by se nejezdilo«. Vlaky opět jezdí po obou kolejích i na trati mezi Českem a Slovenskem u Lanžhota na Břeclavsku, kde v neděli nejezdily několik hodin kvůli pádu stromu do troleje. Po ránu vyjely také spoje na trati mezi Jihlavou a Brnem, kde se provoz zastavil v neděli po poledni mezi Okříškami a Střelicemi, dálkové spoje byly odřeknuté bez náhrady.
Sjízdné by měly být také všechny silnice, zejména v horských oblastech a na silnicích nižších tříd by ale řidiči měli být opatrní. Podle silničářů je místy pokrývá sníh a někde se tvoří sněhové jazyky a závěje. Obtížně sjízdné mohou být například v Libereckém kraji horské silnice v oblasti Benecka, Vítkovic a Vysokého nad Jizerou. »Napadlo tam jen kolem pěti centimetrů nového sněhu, vítr ale tvořil sněhové jazyky a závěje,« řekl Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má silnice v regionu na starosti.
Na hřebenech Krkonoš napadlo deset centimetrů sněhu za 24 hodin a podle silničářů sníh místy leží i na nesolených silnicích nižších tříd na Broumovsku. V Moravskoslezském kraji zbytky rozbředlého sněhu zůstávají na silnicích v okolí Vítkova na Opavsku a na Bruntálsku mohou být cesty vymrzlé. Meteorologové ale předpovídají další sněžení a vítr.
(cik)