Leden byl pro amazonský prales v Brazílii nadměrně ničivý. Za první tři týdny prales přišel o 360 kilometrů čtverečních. To je čtyřikrát více než v roce 2021, ukázaly středeční údaje brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE).
Údaj z letošního ledna je nejvyšší od roku 2015, odkdy INPE využívá současnou monitorovací technologii za pomoci satelitních snímků. »Tak vysoký údaj v lednu, kdy vrcholí sezona dešťů a mýcení tak obvykle klesá, si žádá pozornost a je velmi znepokojující,« uvedl ekolog Claudio Angelo. To znamená, že to rozhodně »není dobrý signál« pro zbytek roku.
Podle INPE v období od srpna 2020 do července 2021 se rozloha brazilského pralesa snížila o 13 235 kilometrů čtverečních, což je velikost srovnatelná s Jihomoravským a Olomouckým krajem dohromady. Ve srovnání s předchozím obdobím se jednalo o nárůst o 22 %.
Mýcení pralesa v posledních letech v Brazílii sílí. Ochránci životního prostředí tvrdí, že na tom má podíl politika krajně pravicového autoritářského prezidenta Jaira Bolsonara i liknavost úřadů v potírání nelegálního odlesňování. A to ještě podle brazilského tisku vládní agentura Ibama, která má potírání nelegálního odlesňování na starost, v loňském roce vyčerpala jen 41 % svého rozpočtu. Naopak INPE na začátku ledna ohlásil, že musí kvůli rozpočtovým škrtům omezit monitorování ničení lesů a savan v biomu Cerrado.
Brazilská vláda slíbila přísnější ochranu pralesa. Na listopadové klimatické konferenci COP26 v Glasgow oznámila závazek ukončit nelegální odlesňování do roku 2028. Bolsonaro, který dříve vyzýval k většímu využívání hospodářských zdrojů Amazonie, změnil v posledním roce rétoriku. Ale zjevně to bylo jen na oko…
(rj)
PetJednaLenin
Místo tajgy pustina. ‚Pohostinné‘ Rusko by Číně prodalo celou Sibiř.
MOSKVA/PEKING – Sibiřské lesy jsou zlatým dolem pro nelegální těžaře a obchodníky se dřevem. Beneficientem neregulované těžby jsou Číňané. Zatímco ekologičtí aktivisté i ruská média hlasitě bijí na poplach, tajga se dál s tichým souhlasem Kremlu mění v pustinu.
fronda
To víte, kapitalismus.
fronda
V pralesích bezúčelně hnije biomasa a uvolňují se z ní skleníkové plyny. Proto se stromy vykácí, odvezou do Evropy a spálí v elektrárnách. Jistě tomu někteří zatleskají. 😛