Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) se dohodl na postupném rozvolňování protiepidemických opatření. Od 1. března jich bude podle premiéra v platnosti jen velmi málo, povinné by mělo zůstat jen nošení respirátorů.
Ve čtvrtek se ruší kontroly covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích. »Postupně budeme také navyšovat počty návštěvníků na kulturních, sportovních akcích s výhledem k tomu, že od 1. března bude z omezujících opatření v platnosti jen velmi málo. Prakticky jen nošení respirátorů,« řekl Fiala novinářům. Vláda má podle něj výhled, že další zmírnění epidemie by mohlo nastat od března. »Závisí to na tom, jak se bude vyvíjet pandemie a co bude dělat varianta omikron. Půjde-li to tak, jak předpokládají odborníci, tak máme všichni velkou naději, že od 1. března budeme moci i ta další opatření ještě více oslabit,« řekl premiér.
Vláda rozhodla, že od 18. února se zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí. Nově bude limit 500 účastníků a pro sedící maximálně 5000 osob. Zohlední se i velikost prostor, nad 1000 lidí bude možné obsadit polovinu zbývající kapacity. Dosavadní maximální kapacita je 1000 sedících a 100 na ostatních akcích. Podmínky pro sedící diváky se týkají například uměleckých představení, sportovních utkání, kongresů a vzdělávacích akcí. Ostatními hromadnými akcemi jsou spolkové, kulturní, sportovní, tradiční a další podobné akce nebo slavnosti.
Dál bude platit povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách. Od 19. února skončí plošné testování ve školách a firmách.
Přestože covidové certifikáty nebude od 10. února třeba předkládat při návštěvě akcí a služeb v ČR, budou dál potřeba pro cestování do zahraničí. Od 15. února se jejich platnost omezuje na devět měsíců od dokončeného očkování a prodloužit je ho možné posilující dávkou.
O kompenzacích vláda nerozhodla
Kompenzace pro podnikatele vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) neschválila. Resort průmyslu s profesními svazy dokončuje podmínky, chce více vyhovět jejich požadavkům. Změní období, ve kterém se bude srovnávat propad tržeb, rozšíří náhrady na další odvětví. Místo minulý týden avizovaných zhruba tří miliard korun by měl kabinet na podporu vyčlenit kolem pěti miliard korun.
Konečný návrh kompenzací by měl ministr na vládu přinést příští týden. S vyplácením by se podle něj mělo začít nejpozději do čtyř týdnů. Programy bude muset schválit Evropská komise, proces je s ní podle Síkely předjednaný.
Síkela minulý týden představil nový návrh náhrad, kdy by na ně měli mít nárok podnikatelé, kteří zaznamenali ve druhém pololetí loňského roku propad tržeb alespoň o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Maximálně výše pomoci měla činit od 500 000 do 1,5 milionu korun.
»Hlavní důvod, proč jsme se rozhodli vyjít partnerům vstříc byl ten, že minulá vláda vystavila nekryté šeky,« uvedl Síkela. Z právního hlediska je podle něj problematické, do jaké míry byly tyto sliby závazné. Zástupci podnikatelských svazů upozornili, že státu hrozí žaloby o náhradu škody.
Srovnávací období by mělo tedy být listopad a prosinec. Mezi příjemci mají být nově také prádelny a zájezdoví dopravci, na které opatření nepřímo dopadla. Náhrady by se tak měly týkat 12 700 až 13 000 podnikatelů. Podmínkou, kterou si ministerstvo průmyslu s profesními svazy podle Síkely odsouhlasilo, bylo to, že kompenzace řeší naposledy. »Nemůžeme dál některé podnikatelské subjekty udržovat na transfuzích,« uvedl. Dodal, že nejrychlejší cestou z krize je odstranění bariér v podnikání, vláda chce proto mimo jiné usnadnit příchod zahraničních pracovníků do ČR.
(jad)