Spojené státy vyzvaly vládu kanadského premiéra Justina Trudeaua, aby využila svoje pravomoci a ukončila silniční blokády, kterými lidé v Kanadě protestují proti koronavirovým opatřením.
Blokády sužují některá města a především význačné hraniční přechody mezi USA a Kanadou, čímž zasahují do chodu ekonomiky v pohraničních oblastech. Ve čtvrtek protestující zastavili dopravu již na třetím velkém hraničním přechodu, tentokrát mezi americkým státem Severní Dakota a kanadskou provincií Manitoba. Úřady se přitom připravují na podobné blokády v USA, možná již o tomto víkendu, píše agentura AP.
Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru kanadské metropole Ottawy. Parkují na hlavních dopravních tepnách poblíž sídel federálních institucí se zapnutými motory a troubí. Protest namířený proti koronavirovým restrikcím a povinnému očkování nazývají organizátoři konvojem svobody.
Podle kanadských úřadů a bezpečnostních expertů je mezi demonstranty i řada pravicových extremistů. Kromě kanadských vlajek se na protestech objevují i vlajky americké konfederace.
Blokáda znepříjemňuje život obyvatelům Ottawy a některých dalších kanadských měst; citelné dopady na ekonomiku Kanady i USA však nastaly poté, co protestující začátkem tohoto týdne zastavili dopravu na mostě Ambassador Bridge mezi Detroitem a kanadským městem Windsor, který je význačnou obchodní dopravní tepnou. Další blokády pak zastavily provoz na jednom z přechodů mezi americkým státem Montana a kanadskou provincií Alberta a ve čtvrtek pak ochromily dopravu na přechodu mezi Severní Dakotou a Manitobou.
Přerušení přeshraničního zásobování mezi Detroitem a Windsorem velmi rychle zasáhlo tamní ekonomiku, přes Ambassador Bridge totiž plyne čtvrtina veškerého zboží mezi Kanadou a USA. Automobilky koncernů Stellantis, GM, Ford, Toyota či Honda musely v regionu dočasně omezit výrobu kvůli nedostatku dílů.
(r)
fronda
Jo, ať si tam ti vazalové udělají pořádek.