Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce se zdravotními pojišťovnami jednat o hrazení jednoho preventivního PCR testu měsíčně. Vydání takového opatření je podle něj možné jen v případě, že bude schválen pandemický zákon. Ten bude Sněmovna schvalovat odpoledne.
Ministerstvo avizovalo, že proplácení preventivních testů by mělo skončit od 1. března. V současné době jsou zdarma se žádankou od lékaře nebo hygieny. Až pět měsíčně navíc mají k dispozici očkovaní a děti. »Já bych rád, abychom se domluvili s pojišťovnami třeba na nějakém jednom testu měsíčně, který by byl nějakým způsobem hrazený,« řekl Válek novinářům. Testy, na které pošle lékař či hygienická stanice, dál zdarma budou.
Zdůvodněním preventivních testů zdarma je podle Válka závažná epidemiologická situace, která ale skončí se zrušením opatření, zřejmě v polovině března. Ministr také podotkl, že reálná cena PCR testu se proti 800 korunám, které za něj v současné době pojišťovny platí, snížila. Testování na COVID-19 v loňském roce podle Válka pojišťovny stálo zhruba 55 miliard korun.
Vydání příslušného opatření Válek podmiňuje přijetím vládní novely pandemického zákona. Novela byla poté, co ji odmítl Senát, předmětem mnohahodinových obstrukcí ze strany sněmovní opozice, zejména hnutí SPD. Ke schválení programu schůze, která byla zahájena v úterý odpoledne, se poslanci dostali až ve čtvrtek ráno, skoro po 31 hodinách jednacího maratonu. Sněmovna následně rozhodla z podnětu koalice o omezení řečnické doby. Poslanci bez přednostního práva tak mohli vystoupit v diskusi o novele jen jednou, a to nejvýše deset minut. Válek při obhajobě pandemické novely řekl, že obyvatele neomezuje a omezovat nebude, jde o pojistku. Podle předsedy SPD Tomia Okamury však novela ohrožuje práva a svobody lidí.
Koalici chyběli poslanci
Zhruba 37 hodin od zahájení schůze Sněmovna konečně dospěla k hlasování o novele. Těsně před ním však dolní komora na návrh koaliční většiny rozhodla o tom, že o novele pandemického zákona bude znovu hlasovat až ve 13 hodin. Odročení hlasování navrhl předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Uvedl, že její projednávání vyvolalo značné věcné, ale i emotivní kontroverze a koalice se shodla na tom, že by »nebylo vhodné hlasovat v brzce ranních hodinách«. Předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová a lídr SPD Tomio Okamura označili postup vládní koalice za blamáž, když podle nich neměla dostatečný počet poslanců pro přehlasování postoje Senátu k novele. Pro přehlasování senátního veta je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů. Výborného návrh na přerušení projednávání novely do pátku Sněmovna schválila hlasy 97 ze 161 přítomných poslanců, proti jich bylo 64.
»Poslanci vládní koalice opět nepřišli do práce,« komentoval rozhodnutí Okamura. Kvůli této blamáži by podle něho měla vláda podat demisi. Schillerová poukazovala na to, že vládní koalice prosazuje zákon proti Senátu, v němž má stejně jako v dolní komoře většinu. »A když jsme dospěli do fáze, kdy mohla prokázat, že ho prosadí, tak nemá dostatek hlasů,« prohlásila.
Dohodu mělo posvětit i ANO
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se na odkladu hlasování o novele pandemického zákona na páteční odpoledne koalice předem dohodla. Šlo podle něj o součást strategie, jak odblokovat jednání Sněmovny. »Byli jsme domluveni tak, že stanovíme pevnou hodinu hlasování na pátek, tak to také kolegové udělali. Všichni vědí, kdy se bude o zákonu hlasovat,« řekl novinářům před odletem na evropský summit. Dosažení přítomnosti 101 poslanců není podle premiéra v době, kdy cestují a jsou také nemocní, automatické. »Chceme, aby měli možnost být fyzicky na místě, já sám budu dělat vše pro to, abych se stihl vrátit z Bruselu, nejen kvůli hlasování, ale i kvůli tomu, že by premiér měl být přítomen hlasování o rozpočtu,« dodal.
S dohodou byli podle Výborného obeznámeni Schillerová i šéf ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). »Nic proti tomu nenamítali,« řekl ČTK. To ale Schillerová popřela. »Koalice nám to oznámila jako hotovou věc,« sdělila. Na podstatě věci to podle ní nic nemění. »Koalice by si měla umět zařídit 101 hlasů v momentě, kdy se jde hlasovat pro ně tak důležitá věc. Což nezvládli, neměli lidi. Jediná dohoda byla, že se během noci nebudeme vzájemně překvapovat procedurálními návrhy. A to jsme dodrželi,« uvedla šéfka klubu ANO.
(jad)