Ruské jednotky v noci na pátek ovládly Záporožskou jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny.
Oznámily to ukrajinské úřady. Podle Kyjeva i podle amerických představitelů radioaktivita v oblasti i přes požár v nejaderné části elektrárenského areálu nepřesáhla nebezpečnou úroveň.
Požár, který v záporožské elektrárně vypukl krátce po půlnoci SEČ, se podařilo uhasit nad ránem. Hořelo pětipatrové výcvikové zařízení. I poté, co jadernou elektrárnu převzali pod kontrolu Rusové, zůstali na místě zaměstnanci, kteří kontrolují stav jaderných bloků.
Ukrajinské ministerstvo energetiky tvrdí, že byl zasažen jeden ze šesti jaderných bloků, ale na jeho bezpečnost to vliv nemělo. Mluvčí elektrárny upřesnil, že tento blok byl renovován a tedy odstaven, ale jaderné palivo v něm bylo.
Ruské ministerstvo obrany ale oznámilo, že požár v největší jaderné elektrárně v Evropě vznikl v důsledku »ohavné provokace« ze strany ukrajinských diverzantů, kteří budovu zapálili po přestřelce s ruskými vojáky.
Vlajková loď na dně
V pátek dopoledne také ruští vojáci poprvé pronikli do ukrajinského přístavu Mykolajiv na břehu Černého moře, napsala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Později uvedla, že podle poradce ukrajinského prezidenta byl ruský pokus proniknout do Mykolajiva odražen.
Dříve se v médiích objevily zprávy, že ukrajinské námořnictvo raději potopilo svou vlajkovou loď, která právě podstupovala modernizaci v mykolajivských loděnicích, aby nepadla do rukou nepřítele.
Při ostřelování Charkova pak byl tento týden poškozen honorární konzulát České republiky, oznámilo české ministerstvo zahraničí.
Cenzura už na obou stranách
I Rusko nyní omezuje šíření zpravodajských informací. Zablokovalo například přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo stanicím Deutsche Welle a Voice of America, informovala ruská tisková agentura RIA. Ruský regulátor Roskomnadzor tato média obvinil z šíření falešných informací.
Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že britská zpravodajská stanice BBC je zneužívána k podkopávání vnitřní politické situace a bezpečnosti v Rusku. BBC uvedla, že »přístup k přesným, nezávislým informacím je základní lidské právo a lidem v Rusku by ho nikdo neměl upírat«. Rozhlasová a televizní stanice uvedla, že z jejího zpravodajského portálu BBC News čerpají každý týden v Rusku informace miliony lidí.
Agentura Reuters uvádí, že Moskva dlouhodobě obviňuje západní média, že jejich zpravodajství je zaměřeno proti Rusku. Zároveň ale podle ní nedostatečně upozorňují na provinění lídrů svých zemí v souvislosti s korupcí nebo s ničivými válkami, jako byla ta v Iráku. Od začátku invaze na Ukrajinu ruské úřady zakročily proti médiím, která ruskou »agresi« nazývají jinak než »speciální vojenská operace«.
Podle oficiálního vyrozumění Roskomnadzoru určeného RFE/RL stanice šířila »společensky významné falešné informace o údajném ruském útoku na ukrajinském území«.
Ztráty neznámé
Od začátku operace přišlo podle Kyjeva Rusko o 9166 vojáků, desítky letounů a přes tisíc vojenských vozidel. Naopak Moskva oznámila, že ruské síly zničily na Ukrajině 1812 vojenských objektů, 49 letadel na zemi a 13 ve vzduchu, stovky tanků a dalších obrněnců a další vybavení. Uvedená čísla ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinu dál opouštějí lidé, kteří mají strach. Na Slovensko tak zatím přišlo přes 90 000 osob a do Polska bezmála 625 000 lidí.
Dar – nedar
V pátek se pak ukázalo, že část z 2700 protiletadlových raket Strela, které chce německá vláda darovat Ukrajině, je nejen stará, ale i nepoužitelná v boji. Na svých internetových stránkách to píše německý Der Spiegel. Využít podle něho půjde nejvýše 2000 raket uložených ve skladech bundeswehru. Rakety typu Strela měla ve výzbroji Národní lidová armáda bývalé Německé demokratické republiky.
Německá armáda rakety Strela vyřadila v roce 2014, od té doby byly uložené v dřevěných bednách, které by nyní měly být poslány na Ukrajinu. Der Spiegel ale píše, že bedny jsou tak plesnivé, že do skladu vojáci smějí chodit jen v ochranném oděvu.
O zamýšleném předání 2700 raket typu Strela informovalo ve čtvrtek německé ministerstvo hospodářství, schválit ho ale bude muset ještě spolková bezpečnostní rada pod vedením kancléře Olafa Scholze, která rozhoduje o veškerém vývozu zbraní z Německa. Scholzova už vláda v sobotu rozhodla, že Ukrajině dodá 1000 protitankových zbraní a 500 raket země-vzduch typu Stinger.
Der Spiegel píše, že oznámení ministerstva hospodářství o dodávce Strel na Ukrajinu zaskočilo resort obrany. Úřad ji sice zvažoval, protože o rakety Strela ukrajinská strana už dříve výslovně požádala, ale ministerstvo uvedlo, že je třeba zjistit, zda a kolik raket by ze skladů bundeswehru mohlo na Ukrajinu zamířit. V pozadí těchto pochybností stojí interní posudek odborníků německé armády z loňského listopadu. Uvedli v něm, že »vzhledem k zastaralosti motoru rakety není manipulace s ní bezpečná a nelze je proto odpalovat«. Z tohoto důvodu měly být Strely zničeny už v roce 2014.
Mluvčí ministerstva obrany nechtěl na podrobné dotazy novinářů z Der Spiegel týkající se zastaralých zbraní odpovídat. Uvedl jen, že o jejich případném předání Ukrajině ještě nerozhodla spolková bezpečnostní rada a že pokud by ho schválila, postará se armáda o to, aby rakety byly předem přezkoušeny. »Všechno, co bundeswehr předává, je otestované,« uvedl mluvčí.
Kromě stáří raket je problémem i to, že německá armáda má pouze rakety, ale chybějí jí součásti systému pro jejich odpalování. Německo tak doufá, že ukrajinské ozbrojené síly, které protiletadlové systémy stále aktivně využívají, budou mít tyto komponenty ve skladu…
(cik, čtk)
SLOVAN
No to je nám novina ,britská BBC uvádí,že přístup k přesným nezávislým informacím je základní lidské právo a lidem by ho neměl nikdo upírat! Tak to by měla britská BBC na to UPOZORNIT také naší FIALOVOU VLÁDU !!!