Peruánský parlament začátkem minulého týdne odhlasoval zahájení procesu odvolání levicového prezidenta Pedra Castilla, který je v úřadu teprve od loňského července. Jako důvod pro jeho odvolání skupina poslanců podle místních médií uvedla »trvalou morální nezpůsobilost«. Z téhož důvodu předchozí parlament odvolal v listopadu 2020 tehdejšího prezidenta Martína Vizcarru.
Pro zahájení procesu odvolání bývalého venkovského učitele a odborového předáka Castilla z nejvyššího úřadu hlasovalo 76 ze 130 členů jednokomorového parlamentu a 41 zákonodárců bylo proti. Ke schválení ale stačilo padesát hlasů. Opozice se o zahájení tohoto procesu pokusila už loni v prosinci, tehdy ale neúspěšně. Prezidentova levicová strana Svobodné Peru má sice v parlamentu nejvíce křesel, avšak je jich jen 32.
Trvalý nátlak opozice
Dvaapadesátiletý Castillo, 63. prezident Peru, který v roce 2017 vedl stávku učitelů, čelí už od nástupu do úřadu výraznému tlaku opozice, v níž je hlavní formací pravicová strana Keiko Fujimoriové, Castillovy soupeřky z loňských prezidentských voleb, která zarputile usilovala o vítězství. Volby tato dcera autoritářského exprezidenta Alberta Fujimoriho prohrála, i když jen těsně. Castillo, vítěz s 50, 13 % hlasů, pro ni stále zůstává soupeřem, jehož je třeba porazit. Fujimoriová už při sčítání hlasů Castilla obviňovala z podvodů, pro které ale nepředložila žádné důkazy. Vyzývala své příznivce, aby proti výsledku volby protestovali. Castillo v předvolební kampani hlásal změny v ústavě, ekonomice, chtěl více zdanit těžařské firmy, založit státní banku apod. Kritiky má ale tento politik, jehož volební heslo znělo Už žádní chudí v bohaté zemi, i ve vlastní straně, některým jejím členům vadí, že již není tak radikálně levicový jako dříve.
Fujimori, otec Keiko
Fujimori, peruánský politik japonského původu, vládl v letech 1990–2000 a byl odsouzen za porušování lidských práv. Spojován je i s korupcí a používáním nedemokratických praktik. Byl odsouzen na 25 let, celkem byl obviněn z dvaceti trestných činů včetně podílu na zabití 25 lidí. Ale po osmi letech vězení dostal v roce 2017 milost.
Pedro Castillo jako prezident neměl stabilní vládu. Během svého působení vyměnil několik ministrů a v minulém měsíci jmenoval už čtvrtého premiéra levicového kabinetu. Podle názoru analytiků mu však nelze upřít úspěchy, mezi jiným třeba důležitou kampaň očkování proti COVID-19, které mají v této latinskoamerické zemi tři čtvrtiny obyvatel.
Nesmyslné obvinění
O odvolání Castilla má parlament rozhodovat přesně za týden, 28. března, schválili poslanci. Experti se ale domnívají, že pro Castillovo sesazení zřejmě nebude hlasovat potřebných 87 poslanců, jak to vyžaduje peruánská ústava. Skupina poslanců z různých stran, která návrh na jednání o odvolání prezidenta předložila, viní Castilla mimo jiné ze »sporného« jmenování nejméně deseti ministrů, ze »lží a rozporů« při povyšování důstojníků v armádě, z nepotismu, korupce či dokonce z vlastizrady. Té se měl Castillo dopustit tím, že v rozhovoru s novináři navrhl uspořádat referendum o tom, zda má Peru sousední Bolívii umožnit přístup k moři. »Obvinění z vlastizrady je nesmyslné. Hledají jakoukoliv záminku, jak Castilla sesadit,« míní politolog Fernando Tuesta, jehož citovala AFP.
Dva sesazení
V posledních čtyřech letech Peru zažilo dva procesy sesazení prezidenta. V březnu 2018 ale tehdejší prezident Pedro Pablo Kuczynski odstoupil ještě před hlasováním parlamentu o jeho sesazení kvůli obvinění z korupce. Jeho nástupce Martína Vizcarru v roce 2020 poslanci sesadili, což vyvolalo protesty v ulicích. Podle některých názorů byly tehdy důvody části poslanců jen ryze osobní. Vizcarra se totiž jako prezident snažil prosadit protikorupční reformy včetně zbavení imunity zákonodárců. Tedy pro politiky nepopulární věci.
Konečně návrat
V celkem proočkovaném Peru se po dvou letech distanční výuky děti začaly vracet do školních lavic. Návrat se v minulých dnech týkal zhruba čtyř milionů žáků státních škol. Je postupný a potrvá do konce tohoto měsíce. Peru patří mezi země, kde s ohledem na počet obyvatel zemřelo nejvíce lidí v souvislosti s covidem, přes 200 tisíc ze 33 milionů obyvatel. Nákaza postihla 3,5 milionu lidí. Prezident Castillo označil začátek školního roku za »obrovskou radost«. Do škol se podle údajů ministerstva školství vrátilo přes 60 procent žáků. Pokud však vývoj pandemie bude příznivý, ministr školství Rosendo Serna uvažuje o naplnění tříd na 100 % kapacity, píše agentura EFE a ČTK.
Náročný úkol
Přechod na distanční výuku byl v mnoha částech země náročným úkolem, jen asi 40 % domácností k tomu mělo nezbytnou technologickou výbavu. Mezi různými částmi země panují velké rozdíly. Podíl domácností s dostatečnou výbavou činil v hlavním městě bezmála 70 procent, ve venkovských oblastech ale jen kolem pěti procent. Peruánské školství však trpí i špatným stavem svých zařízení. Zhruba 40 procentům škol podle oficiálních údajů hrozí demolice nebo si vyžadují celkovou rekonstrukci. Podle mezinárodních údajů Latinská Amerika patřila k regionům, kde byly školy kvůli epidemii zavřeny nejdéle.
(ava)
stanley58
Pro nas velmi dulezita informace.
ZBYŠEK KUPSKÝ
pro koho „nás“? Mluvte, tedy pište, jen za sebe 🙂 Tento web celkově není pro Vás, takže je velmi logické, že takovýto článek Vás nezajímá 🙂