Někdejší blízký spolupracovník bývalého izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ředitel na ministerstvu komunikací Šlomo Filber svědčil v procesu, v němž je Netanjahu obviněn z korupce.
Filber ho popsal jako člověka, který podřízeným nechával volnou ruku a nezasahoval do detailů s výjimkou médií. Dostal od něj příkaz oslabit konkurenty premiérova přítele.
Filber je považován za jednoho z klíčových svědků prokuratury v procesu, v němž jde o tak zvanou kauzu 4000 a v níž je Netanjahu obviněn ze zvýhodňování hlavního akcionáře největší komunikační firmy Bezeq výměnou za zajištění příznivého zpravodajství o sobě. Expremiér je souzen ve třech samostatných a čísly odlišených kauzách, ta s číslem 4000 se považuje za nejzávažnější.
»Obdivoval jsem ho 25 let, pracovně mezi námi byla shoda, osobní vztahy jsme ale nerozvíjeli. Netanjahu se do věcí neplete, nechá vás pracovat a neřeší detaily. S výjimkou případů, kdy došlo na věci, na nichž mu opravdu záleželo, například na média. V takových případech mi volal pětkrát šestkrát denně,« řekl Filber.
Z jeho výpovědi vyplynulo, že po něm bývalý premiér chtěl, aby »oslabil« konkurenty firmy Bezeq, což jí mohlo vynést stovky milionů dolarů. Výhodu z toho získal většinový vlastník Bezequ Šaul Elovič, Netanjahu pak získal výměnou vliv na zpravodajský server Walla, který pod Bezeq spadá.
Podle Filbera byli Netanjahu a Elovič velcí přátelé. Netanjahu ale napadl Filbera za rozpory v jeho předchozích výpovědích.
Filber vedl úspěšně Netanjahuovu předvolební kampaň v roce 2015, po níž Netanjahuova strana Likud vyhrála volby a sestavila pravicovou vládu. Po volbách byl Filber jmenován ředitelem na ministerstvu komunikací, jehož vedení si ponechal Netanjahu.
Expremiér na jednotlivá stání svých procesů většinou osobně nechodí, přišel v doprovodu syna Avnera. V kauzách 1000 a 2000 čelí obvinění ze zneužití důvěry a podvodu. Všechna vznesená obvinění popírá a procesy označuje za politickou mstu.
(cik)