Oksaně Walterové je 41 let. Je to energická, pracovitá žena a mimo jiné se společensky angažuje v otázkách mírového hnutí, což je znásobeno tím, že je vedoucí projektu »Kinder brauchen FRIEDEN« (»Děti potřebují MÍR«). Projekt vzbudil značný zájem, Oksana kolem sebe dokázala shromáždit řadu lidí a dnes má jako šéfka projektu zaplněný diář. Nemá toho jen mnoho před sebou, ale spousty akcí už absolvovala. Jestli něco svět v poslední době potřebuje, tak je to opravdu zbavit se válek a nastavit pravidla pro mírové a harmonického soužití.
Oksano, řekněte nám něco o sobě. Co vás motivovalo k vytvoření tohoto projektu a jaké poselství jste do něj vložila?
V oblasti vzdělávání a rozvoje dětí pracuji více než 15 let, jsem autorkou několika sociálních projektů, výstavní projekt »Děti potřebují MÍR« je jedním z nich. Od roku 2000 žiji trvale v Německu. Narodila jsem se a vyrostla v Kazachstánu. Mou hlavní motivací jsou naše děti, protože děti nerozděluji podle národnosti ani podle jiných kritérií. A děti potřebují naši pomoc, podporu a ochranu. Osobně to tak beru a další motivaci nepotřebuji.
Hlavním cílem tohoto projektu je ukázat a předat informace o tom, co se ve světě děje ohledně našich dětí a jaké to může mít katastrofální následky. Upozorňujeme na problémy dětí žijících v oblastech válečných konfliktů, uctíváme památku dětí zabitých vojenskými agresemi. Odhalujeme také problémy evropských dětí v moderním světě, stavíme se proti genderovým otázkám a propagandě falešných hodnot, které popírají tradiční rodinné, kulturní a náboženské hodnoty. Starostliví a rozumní rodiče se snaží zajistit svým dětem vše, co potřebují pro důstojnou budoucnost: dostupné vzdělání, kvalitní lékařskou péči a stabilní životní úroveň v mírové společnosti.
Mění se obsah projektu v průběhu jeho představování lidem?
První fáze projektu se uskutečnila 4. června 2022 v německém Kolíně nad Rýnem. Během tohoto roku jsme navštívili více než 20 měst nejen v Německu, ale také ve Francii, Itálii, Španělsku a Belgii. Mohu s jistotou říci, že pokaždé projekt probíhá jinak. Rozšiřujeme program projektu, zohledňujeme aktuální statistiky a pracujeme s aktuálními problémy rozvoje, vzdělávání a ochrany dětí. Máme také kanál na Telegramu https://t.me/kinderdeskrieges a oficiální webové stránky www.a-kiz.de, kde publikujeme články na různá témata, týkající se aktuálních otázek rozvoje, výchovy a ochrany dětí.
Váš projekt tedy doputoval kromě Německa do několika zemí. Jak ho vnímají lidé v různých zemích? A jak reagují média a ti, kteří jsou ovlivněni mainstreamem?
Uvědomujeme si, že každý člověk může mít na náš projekt a témata, o kterých mluvíme, vlastní reakci. Je však dobré, že se naše hnutí za mírovou budoucnost dětí rozšiřuje a sjednocuje lidi po celém světě. Spolupracujeme se zástupci různých organizací, hnutí a aktivistů z celé planety, abychom vytvořili alternativní budoucnost pro naše děti. A uvědomujeme si, že abychom toho dosáhli, musíme jednat již dnes. Jsme vděční za to, že lidé z celé Evropy nejen navštěvují naše projekty, ale také nás aktivně podporují v naší práci týkající se otázek spojených s dětmi v moderní společnosti.
Vaše hnutí je často kritizováno za to, že údajně ukazuje oběti války pouze z jedné strany, a proto vás obviňují z proruské propagandy. Co byste řekla vašim kritikům, proč jste zvolili právě toto pojetí?
Už jsme mnohokrát řekli, že nejsme komerční organizace, neprosazujeme zájmy té či oné země, nejsme závislí na politických směrech. Náš projekt »Děti potřebují SVĚT« je o těch nejbezbrannějších, nejnevinnějších obětech současného světa – o dětech.
V našem projektu ukazujeme statistiky utrpení dětí v důsledku vojenských agresí. Tato statistika zahrnuje více než 420 000 000 dětí, které se v současné době nacházejí na územích aktivních vojenských operací. Nemá tedy smysl přisuzovat náš projekt jen té či oné zemi.
A pro projekt je smysluplné a důležité spolupracovat, a vyměňovat si zkušenosti s těmi, kterým záleží na naší budoucnosti a budoucnosti našich dětí.
Co se za tímto projektem skrývá pro vás osobně?
Pokud jde o mě osobně, v rámci své profesní činnosti v oblasti vzdělávání a rozvoje dětí se s problémy dětí v moderní společnosti setkávám častěji, než bych si přála. A bohužel ne vždy se podaří všechny problémy vyřešit v krátkém čase. Nedávno jsem se spolu s aktivisty z různých organizací zúčastnila akce proti vojenské základně Rammstein v Německu.
Povězte nám o protestním hnutí v Německu. Proti čemu lidé vymezují?
Mírové demonstrace proti dodávkám zbraní a za vystoupení z NATO jsou v Německu skutečně na vzestupu. Obyvatelé Německa chtějí, aby je současná vláda vyslyšela. Lidé jsou znepokojeni hospodářskou nestabilitou, růstem cen, zvýšenou nezaměstnaností, a aby se současná situace nezhoršovala, požadují také zrušení sankcí a obnovení přátelských, ekonomicky důležitých vztahů s Ruskem.
Mohl by protest v Německu přerůst ve spontánní demonstrace, jaké vidíme ve Francii?
Německá společnost je známá svou vytrvalostí, trpělivostí a láskou k pořádku, takže si nemyslím, že je přijatelné, aby situace přerostla ve spontánní nepokoje. Čím dříve vládnoucí koalice v Německu vyslyší především své vlastní občany a přijme opatření k urovnání hospodářské situace, tím dříve začne proces stabilizace.
(brom)