Během svátků Svátků jara bylo na oblíbených čínských scénických místech živo a divadla byla plná, přičemž počty konzumentů překonaly hodnoty zaznamenané ve stejném období roku 2019.
Podle průzkumu, který provedla CGTN a čínská univerzita Renmin prostřednictvím Institutu mezinárodní komunikace Nové éry pro globální respondenty, si více než 90 % (93,1 %) dotázaných pochvaluje ekonomickou sílu a potenciál Číny. Domnívají se, že robustní ekonomická odolnost a značná síla Číny nepochybně posílí důvěru a vitalitu globální ekonomiky, která se pomalu zotavuje.
»Rekordní« se stalo pro čínskou ekonomiku normou během svátků Jarního festivalu. Počet příjezdů domácích turistů dosáhl 474 milionů, což představuje 34,3% nárůst oproti stejnému období loňského roku, zatímco celkové výdaje dosáhly 632,7 miliardy jüanů, což představuje 7,7% nárůst oproti předchozímu roku. Mnohé ukazatele překonaly hodnoty ze stejného období roku 2019. Kromě toho se zavedením několika bezvízových politik umožnila popularita výjezdů do zahraničí, aby se svět podílel na výhodách spotřeby v rámci jarního festivalu.
Podle průzkumu si 80,3 % respondentů po celém světě pochvaluje pevné ekonomické základy Číny. Jsou přesvědčeni o schopnosti Číny odolávat rizikům a věří, že to světu přinese další výhody. Navíc 85,2 procenta celosvětových respondentů věří, že si čínská ekonomika udrží dynamiku dlouhodobého pozitivního a stabilního vývoje.
Od roku 2023 vykazuje čínská ekonomika silné oživení a úspěšně dosahuje hlavních očekávaných cílů pro daný rok. Pozoruhodný je zejména růst HDP o 5,2 % ve srovnání s předchozím rokem, který se řadí na přední místo mezi hlavními světovými ekonomikami. Současně Čína pokračovala v optimalizaci své ekonomické struktury, urychlila tvorbu nových výrobních sil a dosáhla pozoruhodných výsledků v oblasti kvalitního rozvoje. Podle průzkumu 76,9 % světových respondentů potvrzuje úspěchy kvalitního hospodářského rozvoje Číny a věří, že Čína dosahuje komplexnější a vyváženější ekonomiky.
Silné oživení čínské ekonomiky výrazně posílilo důvěru mezinárodního společenství. Údaje ze zprávy Mezinárodního finančního fóra ukazují, že tempo hospodářského růstu Číny si v roce 2023 udrží vedoucí postavení mezi hlavními světovými ekonomikami a přispěje k celosvětovému růstu 32 %, což je značný náskok před druhou zemí v pořadí, Indií (15 %), a třetí zemí v pořadí, USA (11 %). Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se navíc předpokládá, že tempo hospodářského růstu Číny bude v letech 2024 až 2028 nadále překonávat tempo růstu celosvětového, čímž si Čína udrží své postavení v čele rozvíjejících se ekonomik a rozvojových zemí.
V průzkumu 79,6 % respondentů plně podporuje významný přínos čínské ekonomiky ke globálnímu hospodářskému růstu. Kromě toho 73,6 procenta respondentů věří, že čínské podnikatelské prostředí je atraktivní pro globální investory, a 73,3 procenta respondentů je přesvědčeno, že Čína se bude i v budoucnu na vysoké úrovni otevírat zbytku světa, což vytvoří nové příležitosti pro všechny.
Průzkumu se zúčastnilo 9030 respondentů z celého světa, včetně jednotlivců z rozvinutých zemí, jako jsou Spojené státy, Velká Británie, Německo a Austrálie, i z rozvojových zemí, jako jsou Jihoafrická republika, Argentina, Indonésie, Pákistán, Thajsko, Chile a Vietnam.
CMG