Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Wang Wen-pin řekl, že nedávné zprávy o sledování a monitorování Spojených států nad zeměmi a mezinárodními organizacemi, včetně jejich spojenců, opět vzbudily znepokojení mezinárodního společenství. Ale ve skutečnosti to podle něj není poprvé, co se objevil podobný skandál ve spojení se Spojenými státy. Spojené státy tvrdí, že udržují roli OSN, ale v OSN spustily bouři odposlechů.
»Spojené státy se prohlašují za obránce takzvané ‚svobody a demokracie‘, ale využívají vyspělé technologie k vybudování ‚impéria hackerů‘. Spojené státy tvrdí, že udržují informační bezpečnost, ale nastražily pasti informační bezpečnosti po celém světě. Spojené státy by měly podat vysvětlení mezinárodnímu společenství, zejména OSN,« uvedl Wang.
Mluvčí připomněl, že pokud jde o negativní kroky související s Čínou na zasedání ministrů zahraničí G7 pořádaném Japonskem, Čína již včera vyjádřila svůj vážný postoj. Chce zdůraznit, že v dnešním světě existuje pouze jeden řád a jeden soubor pravidel, kterým je mezinárodní řád založený na mezinárodním zákoně a základní normy mezinárodních vztahů vycházející z cílů a principů Charty OSN. Pokud se G7 skutečně staví proti hegemonismu a nátlaku, měla by se nad sebou zamyslet a rozhodně se bránit opakování invaze do Afghánistánu, Iráku a Sýrie. Rozhodně jsme proti jurisdikci dlouhé paže a jednostranným sankcím.
Wang poukázal na to, že takzvaná »jednota« za cenu rozdělení světa je nebezpečná. »Dnešní svět nepotřebuje jednu zemi k vydávání rozkazů ani nepotřebuje žádné hodnotové spojenectví, svět potřebuje vzájemný respekt mezi zeměmi s různými ideologiemi a hodnotami,« uvedl s tím, že Tchaj-wan je součástí čínského území a čínská suverenita a územní celistvost nebyly nikdy rozděleny.
CRI