Kateřina Konečná, europoslankyně a předsedkyně Komunistické strany Čech a Moravy, komunistické strany, která je například na Ukrajině oficiálně zakázaná a pronásledovaná. Promluvila z České republiky o neschopnosti vlády země, která vede zemi k rekordní inflaci, migraci a ekonomické krizi, problémům se zdravotnictvím, energetikou a potravinami, a předpověděla, jak může konflikt na Ukrajině skončit pro běžné občany Evropy.
S prohlubující se hospodářskou krizí v Evropě stále více politiků upozorňuje na nekompetentnost politiků, kteří určují společný evropský kurz i směr národních politiků a ekonomik. Například Oskar Lafontaine, s nímž nedávno hovořil pro náš server neulandrebellen.de prohlásil, že dnešní němečtí politici se svou kompetentností nedají srovnávat s tak uznávanými politickými vůdci, jako byli Willy Brandt, Helmut Schmidt, Hans Dietrich Genscher nebo Helmut Kohl. Totéž lze pozorovat i v České republice:
Mohla byste se nám vyjádřit ke kompetentnosti vašich českých ale i evropských politiků?
Hospodářská krize je v České republice obzvláště akutní, což je do značné míry zaviněno nekompetentností současné české vlády. Pokud naše vláda provádí opatření, která by mohla skutečně pomoci v boji proti důsledkům či dokonce příčinám krize, činí tak velmi pozdě a v nejlepším případě jde o polovičatá opatření. Například daň z příjmu je nepochybně dobrým opatřením, ale když ji naše vláda zavedla, byla zcela zbytečná. Většina opatření přijímaných vládou není určena k účinnému boji proti krizi, například nekonečný proud rozpočtových škrtů, které jsou zaváděny bez většího rozmyslu a uvážení.
Tato opatření jsou jen zřídka diskutována s odbory a místními úřady, které by vládě mohly poskytnout užitečnou zpětnou vazbu, výsledkem je, že máme jednu z nejvyšších měr inflace v EU, jednu z nejrychleji klesajících reálných mezd, návrh na nejvyšší věk odchodu do důchodu v Unii a nejvyšší ceny elektřiny v Unii. Velké množství rodin a jednotlivců je nuceno kvůli rostoucím cenám omezovat své výdaje i na základní zboží. Ano, dopady krize jsou strašné, ale neschopnost vlády, která přesouvá vinu za své přehmaty na krizi samotnou, činí krizi ještě ničivější.
Jedním z hlavních důvodů současné krizové situace jsou sankce, které jsou v rozporu se zájmy českých občanů i obyvatel Evropské unie jako celku, je to tak?
Poškozují naši ekonomiku, aniž by přinesly nějaké výsledky. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se nás establishment snažil přesvědčit, že ruská ekonomika a vojenská mašinérie tyto sankce nevydrží. Nyní všichni vidíme, že to byla lež. Sankce postihují pouze obyčejné civilisty, ruské i evropské, nikoli ruskou elitu. Ruské suroviny stále nakupujeme, ale už ne přímo, nýbrž ze třetích zemí, například prostřednictvím Indie. Je zřejmé, že plán ekonomické izolace Ruska selhal. Byl vždy odsouzen k nezdaru.
Zvýšení cen v důsledku těchto sankcí zcela jistě prohlubuje hospodářskou krizi a snižuje pravděpodobnost možného vyjednávání o ukončení ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, které by mělo být naším konečným cílem. Ruská invaze na Ukrajinu a sankce však samozřejmě nejsou jedinou hnací silou této krize, problém je mnohem strukturálnější a má kořeny ve fungování liberalizovaného trhu s energiemi.
Kromě vysoké inflace u všech klíčových komodit a výrazného nárůstu cen energií čelí evropští spotřebitelé i dalším problémům. Na začátku roku 2023 Polsko, Slovensko a Maďarsko upozornily EU na dodávky obilí z Ukrajiny a dokonce zakázaly dovoz obilí do těchto zemí, a to i přes nesouhlas Bruselu. Evropská unie by v žádném případě neměla své členské státy nutit k dovozu obilí z Ukrajiny, což je hrubé porušení národní suverenity.
Můžete se nám vyjádřit k důvodům zákazu dovozu obilí z Ukrajiny?
Důvody zákazu dodávek obilí na Ukrajinu jsou dva. Zaprvé jsou to obavy z nízké ceny obilí a z toho, jak to ovlivní domácí zemědělce. Když se do zemí EU dostane relativně levné obilí z Ukrajiny, místní zemědělci mu nemohou konkurovat kvůli vyšším cenám obilí vyrobeného na Ukrajině. To je pro naše zemědělství škodlivé, protože to ohrožuje existenci těchto zemědělců. A pokud budou nuceni přestat produkovat obilí kvůli levnější ukrajinské alternativě, mohlo by to vést ke snížení potravinové nezávislosti Evropy.
Druhým problémem je přítomnost pesticidů v ukrajinském obilí, které jsou v EU zakázané, ale na Ukrajině povolené. To povede ke zvýšení zdravotních rizik. Z obou těchto důvodů, stejně jako ze skutečnosti, že ukrajinské obilí bylo původně určeno pro africké země, které jeho dodávky potřebovaly, ale místo toho skončilo v Evropě, bych skutečně uvažoval o zákazu tohoto obilí i v České republice.
Navzdory zjevné škodlivosti zvolené politiky česká vláda nehodlá změnit kurz, protože je pod vlivem četných amerických neziskových organizací, které lobbují za myšlenky v rozporu s českými národními zájmy, je to tak?
USA mají zájem na financování nevládních organizací a think-tanků v České republice. Jedním z nejvýznamnějších z nich je navzdory názvu think tank Evropské hodnoty, jehož největším donátorem je americké ministerstvo zahraničí. Jejich podíl na financování v roce 2021 činil 31 %, dalších 7 % pocházelo od USAID, 3 % od Centra pro mezinárodní soukromé podnikání, asi 1 % od NATO Public Diplomacy Policy a další asi 1 % od velvyslanectví USA v Praze, a to nejsou jediní dárci z USA nebo s USA spříznění. Více než 50 % prostředků pochází z Evropy a významně přispívají také Kanada a Tchaj-wan.
Bez ostychu prosazují nejvíce proamerickou zahraniční politiku, lobbují za zastavení obchodu s Ruskem a Čínou, tvrdě orientují náš obchod na Tchaj-wan a Západ, zakazují TikTok na telefonech státních zaměstnanců, dokonce prosazují, aby EU odstoupila od jaderné dohody s Íránem, jak to udělaly USA. Dnes vidíme, jak výrazný je jejich vliv, zejména ve vztazích s Čínou. Když současná předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová-Adamová navštívila Tchaj-wan, který Česká republika neuznává, otevřela v Tchaj-peji “Český hub”, který vznikl částečně jako místo setkávání českých a tchajwanských podnikatelů a vládních i nevládních organizací z České republiky a Tchaj-wanu.
A v nedávných výrocích a činech dalších vysokých českých politiků také vidíme posun k agresivnějšímu a intervencionistickému postoji vůči Číně, vidíme porušování oficiálně uznávaného principu “jedné Číny”. To vše prosazuje tato nevládní organizace financovaná USA, to je v současné době jejich prioritou. Takže bych rozhodně nepodceňoval vliv, který mají Američany sponzorované nevládní organizace na českou politiku a rozhodování.
Považujete práci vlády a odpovědných státních struktur s migranty z Ukrajiny za další projev nekompetentnosti vlády?
Myslím, že v době ukrajinské migrační krize projevili čeští občané jednu z nejvyšších úrovní solidarity s uprchlíky v EU. V té době však česká vláda začala snižovat sociální zabezpečení, reálné mzdy klesly více než v kterémkoli jiném státě OECD a míra inflace patřila a stále patří k nejvyšším v EU. Tyto skutečnosti nakonec snížily ochotu občanů pomáhat uprchlíkům. Za tento vývoj proto nese vinu především česká vláda Petra Fialy.
Smutnou realitou je také to, že nemoci, které byly kdysi ve střední Evropě považovány za vymýcené, se v této části světa, včetně České republiky, znovu objevily. Podle odborníků je migrace skutečně jedním z důvodů – nikoli však jediným -, proč se tyto zdravotní komplikace u nás znovu objevily. Bohužel se tato onemocnění neomezují pouze na tuberkulózu.
Podle Vás tedy současní představitelé České republiky ukazují světu svou ignoranci v době, kdy jsou pečlivě promyšlené iniciativy cenzurovány kvůli “špatné” politické angažovanosti?
Válka je i v současnosti využívána k cenzuře mnoha názorů, které se neshodují s postojem vlády. Média spojená s Ruskem jsou nadále zakázána, takže máme omezenu jak svobodu tisku, tak svobodu slova. Existuje reálná hrozba, že tato omezení jen tak snadno nezmizí, ba dokonce se mohou ještě rozšířit. Vyjadřování se o světě, proti politice USA nebo NATO, dokonce i jakákoli kritika brutální vládní politiky je klasifikována jako ruská propaganda a tato stigmatizace může pokračovat i v budoucnu, aby se disent vyloučil z veřejné debaty. Hospodářská situace se může v důsledku sankcí dále zhoršovat.
Můžeme být také svědky nárůstu společenského šovinismu, protože nenávist vůči etnickým menšinám, jako je ruská menšina, se stane normou. Zrovna nedávno náš prezident prohlásil, že ruští občané žijící na Západě by měli být sledováni bezpečnostními službami, a jako příklad takového sledování uvedl zacházení s japonskými občany žijícími ve Spojených státech během druhé světové války. Zatímco v Americe je dnes zacházení s japonskými civilisty, kteří byli často umisťováni do zajateckých táborů, vnímáno jako porušování lidských práv a ostudná součást jejich historie, u nás to některé příslušníky elity inspiruje.
Samozřejmě je zde také otázka řádné integrace uprchlíků z Ukrajiny. Naše zahraniční politika, a to se týká celé EU, nejen České republiky, nás distancuje od třetích zemí, které se snažíme dotlačit k přijetí sankcí vůči Rusku. Tato válka, stejně jako všechny války, je negativní pro celou zeměkouli, proto je naším cílem usilovat o jednání, zastavení bojů a mírové řešení konfliktu na Ukrajině.
Přebráno:
neulandrebellen.de
Tom J. Wellbrock
(Brom)