V průběhu let docházelo mezi Čínou a Vietnamem k častým výměnám na vysoké úrovni a k průlomům v praktické spolupráci, které byly přínosem pro oba národy a napomohly regionálnímu i celosvětovému míru a rozvoji.
Soudružské a bratrské vazby mezi oběma zeměmi jsou opět v centru pozornosti, neboť ve dnech 12. až 13. prosince se na pozvání vietnamské strany uskuteční státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny).
Šest let po jeho poslední cestě do Vietnamu má podle odborníků nadcházející návštěva Si upevnit vzájemnou politickou důvěru a podpořit oboustranně výhodnou spolupráci.
V říjnu se prezident Si setkal s vietnamským prezidentem Vo Van Thuongem v Pekingu na třetím Fóru pro mezinárodní spolupráci Pásmo a stezka. Přesně rok předtím se generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Vietnamu Nguyen Phu Trong stal prvním zahraničním vůdcem, který navštívil Čínu po 20. celostátním sjezdu KS Číny, a Si mu udělil Medaili přátelství Čínské lidové republiky. Vzájemné návštěvy obou vůdců se uskutečnily v roce 2017, přičemž Siova státní návštěva Vietnamu byla jeho první zahraniční cestou po 19. celostátním sjezdu KSČ.
Právě během Siovy státní návštěvy Vietnamu v roce 2017 bylo podepsáno memorandum o porozumění o společné realizaci Čínou navržené iniciativy Pásmo a cesta a vietnamského plánu Dva koridory a jeden hospodářský okruh, jehož výsledkem jsou významné projekty, které podstatně zlepšily blahobyt obyvatel.
Příkladem takových projektů je první vietnamské městské metro. Třináct kilometrů dlouhá linka Cat Linh-Ha Dong, která pokrývá tři hanojské čtvrti s 12 stanicemi, poskytuje pohodlnou a komfortní alternativu k dopravě pro dojíždějící ve městě přeplněném miliony motocyklů a automobilů. Linka metra, kterou vybudovala Čína, ukázala, jak obě země prosazují praktickou spolupráci.
Spolupráce dosáhla vyšší úrovně, neboť obě země si letos připomínají 15. výročí svého komplexního strategického partnerství v oblasti spolupráce. Čína zůstává již řadu let největším obchodním partnerem Vietnamu, zatímco Vietnam je největším obchodním partnerem Číny ve Sdružení národů jihovýchodní Asie.
Po loňském vstupu vietnamských durianů na čínský trh se vývoz zeleniny a ovoce z Vietnamu rozšiřuje, přičemž se očekává, že vývoz durianů letos dosáhne 1 miliardy dolarů.
Přesto čínské investice ve Vietnamu rostou a v prvních devíti měsících letošního roku se umístily na druhém místě. Personální výměny se vrátily zpět a očekává se, že po obnovení dalších letů porostou.
„Hospodářská a obchodní spolupráce mezi Čínou a Vietnamem se vyvinula z prostého obchodního modelu na vyšší úroveň spolupráce úzce související s průmyslovými a dodavatelskými řetězci,“ řekl CGTN Zhang Jie, ředitel oddělení asijsko-pacifických bezpečnostních a diplomatických studií Národního institutu mezinárodní strategie při Čínské akademii sociálních věd.
Obě ekonomiky se skvěle doplňují a prohlubování hospodářské a obchodní spolupráce slouží základním zájmům obou zemí, uvedl Zhang.
Statistiky čínských celních úřadů ukazují, že v roce 2021 se obchod obou zemí zvýšil na 230,2 miliardy dolarů a v roce 2022 dosáhl hodnoty 234,9 miliardy dolarů.
„Přátelství, hluboce zakořeněné ve společných ideálech a přesvědčeních obou zemí se stejným společenským systémem, je ztělesněno v jejich zahraničních politikách, které považují dvoustranné vztahy za prioritu,“ uvedl Xian Manxue, docent na Fakultě cizích jazyků Pekingské univerzity.
Nadcházející cesta upevní pouto mezi oběma národy a poskytne silný impuls pro zahájení nové etapy dvoustranných vztahů na vyšší startovní čáře, dodal Xian.
Čína a Vietnam by měly udržovat strategickou komunikaci na vysoké úrovni, posilovat mechanismy spolupráce v oblasti národní obrany a veřejné bezpečnosti, společně budovat oboustranně výhodný, stabilní a nerušený systém výroby a dodavatelského řetězce a posilovat výměnu personálu, uvedl čínský ministr zahraničí Wang Yi, když tento měsíc spolupředsedal 15. zasedání Řídícího výboru pro dvoustrannou spolupráci ve vietnamském hlavním městě Hanoji.
Nguyen Phu Trong při setkání s Wangem, který je rovněž členem Politického byra Ústředního výboru KS Číny, uvedl, že další rozvoj vietnamsko-čínských vztahů odpovídá přáním vietnamského lidu a „soudružské a bratrské“ přátelství mezi oběma zeměmi bude upevněno společným úsilím.