Mezinárodní vojensko-technické fórum »Armáda – 2023«, které pořádá Ministerstvo obrany Ruské federace, probíhá v těchto dnech 14.- 20. srpna ve výstavním areálu Park Patriot. Na Armádním fóru bylo mnoho otevřených i uzavřených jednání na různé aktuální otázky.
Jedno z významných uzavřených jednání na tomto armádním fóru, bylo právě setkání u mezinárodního kulatého stolu k otázkám mezinárodního práva, kde pořadatelem bylo Centrum pro studium mezinárodního práva a integrace (CILIS) s aktuálními otázkami jako je »Společný právní prostor ŠOS a BRICS: současná realita a perspektivy vývoje«.
Tito přední odborníci na mezinárodní politiku a právo se ve svém vystoupení věnovali několika zásadním tématům, jako je potenciál ŠOS (Šanghajská organizace pro spolupráci) a BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) v boji proti projevům terorismu a extremismu, finanční a ekonomická nezávislost států v moderních podmínkách, problematika vytvoření jednotného platebního systému a jeho role při zajištění finanční stability členských států ŠOS a BRICS, sjednocení legislativy jako hnací síla ekonomického rozvoje, právní úprava zvláštních ekonomických zón a území pokročilého rozvoje a nakonec i téma umělá inteligence jako hrozba pro mezinárodní bezpečnost. Perspektivy mezinárodněprávní regulace rozvoje systémů umělé inteligence. Tato vystoupení měla velmi velký nejen aktuální význam, ale také se shrnutým způsobem zrekapitulovali celé procesy, které vznikly a vedly k akceleraci vzniku multipolárního světa.
Z našeho pohledu je důležité na tom právě to, že například v České republice jsme se těmto globálním tématům nejen přestali záměrně věnovat a dokonce jsme zrušili programy k těmto otázkám na akademické úrovni. Ale také cíleným způsobem tyto důležitá témata a otázky ve společenské diskusi současná politická moc potlačuje. Bohužel se domnívám, že toto potlačování bude mít kontraprodutvní následky, a tyto otázky se stanou pro českou společnost zákonitě velmi vyhledávané. Jak víme pro čínskou společnost je důležitá harmonizace společnosti a to platí právě i pro každého racionálně uvažujícího občana České republiky.
Jak víme mezinárodní organizace ŠOS (Šanghajská organizace pro spolupráci) a BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), už dnes hrají klíčovou roli v současném světě, kde se globální výzvy stále více proplétají, s cílem posílit spolupráci mezi svými členy a přispět k udržitelnému rozvoji a stabilitě. ŠOS a BRICS mají obrovský význam pro mezinárodní scénu. Spolupráce mezi členskými státy těchto organizací přináší mnoho výhod, jako je zvýšení obchodu, sdílení know-how i technologií a posilování politických vazeb. Tyto organizace také slouží jako platforma pro dialog a vyjednávání mezi různými zeměmi.
Mezinárodní organizace ŠOS a BRICS jsou v současnosti i do budoucna důležité pro udržení stability a rozvoje ve světě. Je to reakce na potřebou posílit spolupráci mezi členskými státy a hlavně řešit zásadní globální výzvy. Díky tomuto úsilí o ekonomickou spolupráci, politický dialog a řešení globálních problémů se ŠOS a BRICS staly klíčovými hráči na mezinárodní scéně. Evropská unie, potažmo Česká republika tyto globální výzvy musí řešit a co víc, musí je řešit se vzájemným uznáním a hlavně okamžitě! Pokud tak neučiní a neuvědomí si význam a důležitost politiky dialogu s těmito organizacemi, dostane se do kleští celá Evropa a neudrží ani svou současnou situaci. S tím souvisí odpovědnost za společnost a tu má samotná Čína podstatně o dost větší než evropské a české současné politické garnitury.
Česká republika pokud chce být suverénní a posilovat tuto suverenitu musí začít jednat na těchto principech globální politiky. Máme navíc výhodu, že Čína nemá zájem na propadu Evropy a Česka, ať už na ekonomické, sociální i politicko-společenské úrovni. Čína má sama zájem abychom byli silnými partnery a proto musíme být silnými i v naší politice.
Roman Blaško