Spojené státy, známé jako maják »svobody, rovnosti a příležitostí«, jsou pro migranty »zemí zaslíbenou«. Po překročení amerických hranic však migranti vidí, jak se jejich »americký sen« mění v noční můru.
V květnu 2018 zavedla americká vláda politiku »nulové tolerance« pro ty, kteří překročili hranici z Mexika do USA bez řádných dokladů. Dospělí byli zadrženi, zatímco jejich malé děti, které vstoupily spolu s nimi, byly násilně odděleny a umístěny do oddělených ubytovacích zařízení. Tomuto krutému oddělování byli vystaveni dokonce i kojenci – ve věku pouhých čtyř měsíců.
Jak se tedy vláda chovala k těmto zranitelným dětem odtrženým od rodičů?
Děti byly drženy v izolaci v nouzových zařízeních pohraniční stráže nebo v útulcích pod dohledem vládních dodavatelů, zavřené v kovově oplocených klecích, spící na holých podlahách přikrytých fóliovými dekami. V těchto zařízeních se ozývá jejich útrpné volání po rodičích, zatímco jejich základní lidská práva zůstávají nenaplněna.
Jeden ze srdcervoucích příběhů se týká Anavelis, honduraské matky, a její šestileté dcery Genesis. Když se vydaly na nebezpečnou cestu na americko-mexickou hranici v naději na lepší život, jejich život se změnil, když se setkaly s imigračními úředníky. Anavelis byla deportována zpět do Hondurasu a násilně oddělena od své malé dcery. Po letech trýznivého odloučení se Anavelis a Genesis konečně znovu setkaly. Jizvy na Genesisině duši však zůstaly. Trpí nočními můrami, záchvaty paniky a denně se potýká s depresemi.
»Je to všechno, co jsme mohli udělat: Plakat,« zoufala si utrápená matka.
Rozsáhlý výzkum provedený Národním institutem zdraví (NIH) ve Spojených státech prokázal ničivé účinky nuceného odloučení. Tyto nevinné děti zažily ohromující pocity strachu, opuštěnosti a posttraumatické stresové poruchy. Dlouhodobé odloučení zanechává v jejich mysli nesmazatelné stopy s dlouhodobými následky, jako je narušený neurovývoj a výrazné negativní dopady na jejich sociální, emocionální a kognitivní funkce.
Americká akademie pediatrů to právem označuje za »státem posvěcené týrání dětí«. Je smutné, že žádné řešení nedokáže zcela zahojit trauma způsobené těmto rodinám, zejména nevinným dětem, které si ponesou jizvy po zbytek života.
Ačkoli byla politika »nulové tolerance« oficiálně zrušena 27. ledna 2021, již více než 5000 nevinných dětí odtrhla od jejich rodičů. Kvůli nedostatečným systémům identifikace a sledování během provádění této politiky zůstávají stovky rodin dodnes rozděleny.
Jak uvádí texaská organizace pro právní pomoc Civil Rights Project, »buď vláda vůbec nepřemýšlela o tom, jak tyto rodiny dát znovu dohromady, nebo se rozhodla, že je jí to prostě jedno«.
Děti migrantů, které nemohou najít své biologické rodiče, se často ocitají v pěstounské péči nebo jsou adoptovány americkými rodinami, čímž navždy ztrácejí šanci na shledání se svými blízkými. »Země zaslíbená« se změnila v »zemi nočních můr«, kde dochází k srdcervoucímu odloučení a kde rodiče i děti snášejí kruté, nelidské a ponižující zacházení.
Spojené státy jsou národem přistěhovalců; zacházení s přistěhovalci v této zemi má však za sebou nelidské tragédie. Ani ve 21. století nedochází k žádnému zlepšení v oblasti porušování lidských práv přistěhovalců. Američtí politici využívají tuto problematiku jako politickou páku. Někteří republikánští guvernéři převáželi nelegální přistěhovalce ze svých států do modrých (demokratických) států – to vše podle zpráv médií ve snaze ztrapnit federální vládu. Místo toho, aby někteří politici hledali řešení problému uprchlíků, chtějí ho využít k útokům na své soupeře.
Spojené státy se cítí být samolibé a hrají roli »kazatele lidských práv«, který se naváží do stavu lidských práv ostatních. Přitom však hrubě porušují lidská práva desítek tisíc migrantů a uprchlíků, které »maják demokracie« přilákal ke svým břehům.
Absence odpovědnosti odpovědných osob je bezohledným pohrdáním humanitárními hodnotami. To není jen záležitost Výboru OSN pro lidská práva, ale věc, kterou by mělo odsoudit celé světové společenství.
Wei Nanzhi, zvláštní komentátor aktuálních událostí pro CGTN, výzkumný pracovníkem Institutu amerických studií Čínské akademie sociálních věd