Si Ťin-pching vyzval k úsilí o realizaci strategického cíle, kterým je učinit z Číny vedoucí zemi v oblasti vzdělávání.
Si Ťin-pching, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny) a předsedou Ústřední vojenské komise, to uvedl na celostátním setkání o vzdělávání, které se konalo v pondělí a v úterý v Pekingu.
V úterý se v Číně konal 40. Den učitelů. Si Ťin-pching zaslal jménem Ústředního výboru ČKS pozdravy učitelům a dalším pracovníkům ve školství v celé zemi.
Si Ťin-pching uvedl, že po 18. sjezdu ČKS v roce 2012 bylo rozhodnuto urychlit úsilí o modernizaci vzdělávání s cílem učinit z Číny do roku 2035 vedoucí zemi v oblasti vzdělávání.
Dodal, že tento cíl posílí úsilí Číny o vybudování velké země a urychlí národní obrodu na všech frontách prostřednictvím čínské modernizace.
Si Ťin-pching označil budování vedoucí země ve vzdělávání za komplexní a systematické úsilí, které vyžaduje soustředit se na hlavní úkol vzdělávání, jímž je podpora ctností. (W.W.)
Richard Knot
Samozřejmě, vzdělávání je základní složkou společnosti a také každého z nás. Já sám jsem toho příkladem. Pokud se chceme rozvíjet jako společnost, musíme se sjednotit a celosvětově to uchopit jako celek. V opačném případě to bude brzdit společnost nebývalým způsobem, protože technologie se rozvíjejí velmi dynamicky a progresivně. Nezapojení se do této cesty se může stát brzdou. Čínský prezident v tom má jasnou pravdu a není zde jiná země, podotýkám mírumilovná země, která by to měla možnost vůbec uskutečnit.
Jaroslav Doubrava
Ano, základ je sjednotit a nástavbu vědeckým způsobem postavit na kritickém hodnocení různorodých názorů. To je správná cesta. Vzdělání se musí posunout do tohoto nového století plného technologického a informačního rozvoje. Jestli se nechceme stát otroky technologie, musíme globálně rozvíjet vzdělávání, a to velmi kvalitně. My sami to nedokážeme, a globálním hráčem je právě Čína. Nová doba potřebuje novou koncepci globálního vzdělávání, a Čína je v tomto klíčová.