Taiwanská poslankyně Xu Qiaoxin z opoziční strany Kuomintang (KMT) odtajnila mezinárodní dohodu podepsanou mezi taiwanským ministerstvem zahraniční s Českou vládou, smlouvu o fondu pomoci Ukrajině ve výši 10 milionů USD. Současná hlavní vládnoucí strana – Demokratická pokroková strana (DPP) na Taiwanu odmítá, že by to bylo porušování jakých koli zákonných norem. Naopak taiwanský ministr zahraničí Wu Zhaoxie sám poslankyni obvinil z překročení zákona a žaloval Xu Qiaoxin i přesto, že celá tato záležitost otevírá řadu diplomatický sporných otázek.
FOTO/United Daily News
Poslankyně opoziční strany Kuomintang (KMT) Xu Qiaoxin včera upozornila, že taiwanské ministerstvo zahraniční podepsalo s českou vládou smlouvu o fondu pomoci Ukrajině ve výši 10 milionů USD, kterou má realizovat Czech Health Technology Institute (CHTI), což je dodavatel zdravotnického materiálu. Z celkové sumy jsou 3 až 4 miliony USD určeny na nákup taiwanského vybavení. Podle utajované smlouvy Taiwan na počátku roku 2024 vyčlenil na určený účet 3 miliony USD a v letech 2025 a 2026 bude v ukládání finančních prostředků na tento účet pokračovat. Účet, na který se postupně převádějí obrovské finanční částky, patří firmě Czech Health Technology Institute, z.s., to znamená, že peníze jdou do této české neziskové organizace, kterou založila Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.
Hlavní osoba odpovědná za tuto organizaci, předseda správní rady Petr Foit, je český dodavatel zdravotnického materiálu a působí také jako ředitel prodeje ve firmě Linet, která vyrábí nemocniční lůžka. Tento člověk je skvělý byznysmen, už dříve přijel na Taiwan s českými úředníky a v České republice má velmi specifickou pozici. Petr Foit má velmi úzké politické a obchodní vztahy s taiwanskými poslanci a ministerstvem zahraničích věcí a svým podpisem na této tajné smlouvě nepřímo zasahuje do českých politických záležitostí v zemi. Dále poškozuje politiku jedné Číny, ke které se Česká republika oficiálně zavázala, a nabízí se otázka: kdo je hlavním iniciátorem tohoto vměšování a jak na toto bude reagovat Rusko?
V tajném dokumentu se také neuvádí, zda se dodavatelé budou vybírat ve veřejném výběrovém řízení, či nikoliv. Je tedy namístě se ptát, které výrobce chtějí představitelé vybrat nebo nechat vyhrát, aby tito výrobci získali velmi tučný obnos peněz? Taiwanské MZV odpovědělo, že smlouva byla podepsána v souladu se zákonem a předložena k posouzení parlamentu. MZV rovněž kritizovalo krátkozrakost některých politických osobností, které mají sklon usilovat o politickou moc přes popularitu na internetových sítích. Taiwanský premiér Chen Jianren v pondělí dne 6. května řekl že: “krok Xu Qiaoxin negativně ovlivňuje diplomatickou propagaci Taiwanu. Poslankyně Xu Qiaoxin překrucuje černé a bílé a manipuluje s dobrem a zlem. Premiér nad tím vyjádřil svou lítost a povzdechl si, že tomuto kroku nerozumí.”
Taiwanské MZV také uvedlo, že Taiwan a Česká republika jsou země s podobnou filozofií a vzájemně se podporují. Když byla Ukrajina napadena Ruskem, rozhodly se spolupracovat na pomoci Ukrajině. Dne 1. prosince 2023 podepsaly zastupitelské úřady obou stran “Memorandum o porozumění o vytvoření partnerství podpory obnovy primární zdravotní péče a energetiky na Ukrajině”. Taiwanská diplomacie to má těžké a Česká republika je ochotna pomoci Taiwanu šířit lásku k Ukrajině.
Podle tohoto memoranda se obě strany dohodly na spolupráci při pomoci Ukrajině na obnově kapacit primární zdravotní péče po dobu tří let. Memorandum stanovilo, že 30-40 procent darů z Taiwanu by mělo být použito na nákupy od taiwanských výrobců s cílem podpořit komercializaci průmyslu zdravotnického materiálu obou zemí.
Xu Qiaoxin naopak uvedla, že se před několika dny zeptala představitele pro otázky zahraničí Wu Zhaoxie na celkovou částku našeho programu pomoci Ukrajině a jak bude pomoc poskytována, zda se bude přímo investovat na Ukrajině. A dostala zápornou odpověď. Současný způsob pomoci je prostřednictvím třetích zemí, včetně České republiky, Litvy, Polska atd. – podepsání zvláštní smlouvy a poté převedení dodávek nebo finančních prostředků na Ukrajinu. To velmi ztěžuje sledování prostředků a toho, kolik z nich bude nakonec posláno na Ukrajinu jako opravdu skutečné náklady na pomoc.
Xu Qiaoxin se také domnívá, že vzhledem k tomu, že taiwanská strana uvedla, že veškerá taiwansko-česká spolupráce a pomoc Ukrajině je otevřená a transparentní, mělo by ministerstvo zahraniční vysvětlit její otázku, proč by tento dokument musel čekat až do konce roku 2033, aby byl odtajněn. Je to ta otevřenost, kterou hlásá vláda DPP?
Xu Qiaoxin také upozornila, že samotný akt podepisování projektů na převod finančních prostředků nebo materiálů na pomoc Ukrajině se velmi pravděpodobně bude týkat vnitřních záležitostí jiné země, tedy ČR, protože v té druhé zemi bude jiné stanovisko vládní strany a jiné stanovisko opozice. Pomoc Ukrajině prý má vzbudit dobrý úmysl, ale se současnou praxí se takovéto projekty mohou snadno stát vyjednávacím manévrem pro politické vztahy s jinými zeměmi a jejich vydírání, a slouží tak jen jako maskování. Taiwanské ministerstvo zahraničí odsoudilo slova Xu Qiaoxin a prohlásili, že politické komentáře od poslankyně by měly být založeny spíš na faktech, než na výmyslech a iluzi.
Xu Qiaoxin poté zveřejnila důvěrné dokumenty, aby dokázala, že to, co řekla, byla pravda. Klíčové části důvěrných dokumentů zakryla lepicími papírky a zdůraznila, že vláda nemůže používat důvěrné dokumenty k zakrytí své korupce. Tento krok rozlítil vládnoucí stranu DPP a zahájila proti ní komplexní kampaň. Ministr zahraničí Wu Zhaoxie v pondělí kritizoval Xu Qiaoxin za překročení morálního, diplomatického kodexu. Taiwanská nadace DPP pro nezávislost ještě ten den obvinila opoziční političku Xu Qiaoxin z vyzrazení tajemství podle trestního zákona, a přímo na ni na okresní prokuratuře v Taipei podala žalobu.
(za/gnews.cz-jav)