U příležitosti účasti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na 15. summitu BRICS a státní návštěvy Jihoafrické republiky byla v neděli v jihoafrickém Johannesburgu zahájena vícejazyčná verze druhé série seriálu “Klasika citovaná Si Ťin-pchingem”, která bude vysílána v 62 hlavních médiích v 38 zemích Afriky.
Dokumentární seriál produkovaný společností China Media Group shromažďuje citace klasiků, které Si citoval ve svých projevech a článcích. Jeho hluboké porozumění čínské kultuře a láska k zemi a jejímu lidu se odráží v různých tématech, která na pozadí globálního vývoje vyzdvihují hodnotu čínské kultury v nové době.
Program představí čínskou moudrost klasiků publiku v afrických zemích. Jeho cílem je také pomoci lidem pochopit kouzlo tradiční čínské kultury, zásady úspěchu při řízení Číny v nové době a duchovní původ čínské modernizace.
Místopředseda Jihoafrické republiky Paul Mashatile, který je zároveň místopředsedou vládnoucí strany Africký národní kongres, ve svém projevu uvedl, že seriál je klasickým dílem s historickým významem a přeje si, aby premiéra seriálu v Africe byla úspěšná.
Uvedl, že Čína a Jihoafrická republika navázaly diplomatické vztahy již před 25 lety a Jihoafrická republika velmi ráda pokračuje v pěstování velkého přátelství mezi oběma stranami.
Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili prezident China Media Group (CMG) Shen Haixiong, jihoafrická ministryně předsednictví zodpovědná za ženy, mládež a osoby se zdravotním postižením Nkosazana Clarice Dlamini Zuma, čínský velvyslanec v Jihoafrické republice Chen Xiaodong a mnoho dalších vládních úředníků a zástupců hlavních mediálních organizací v afrických zemích.
Dlamini Zuma přednesla jménem jihoafrické vlády blahopřejný projev, v němž uvedla, že je velmi potěšena, že se společnost CMG rozhodla zahájit seriál právě v Jihoafrické republice.
Čína a Jihoafrická republika navázaly tradiční přátelství. V posledních letech se v rámci Fóra o čínsko-africké spolupráci rozsah spolupráce mezi oběma stranami stále rozšiřuje a také mechanismus spolupráce se stále zlepšuje. Vyjádřila naději, že vysílání tohoto programu bude i nadále pokračovat v rozvíjení čínsko-jihoafrického přátelství, které bude vzkvétat jako věčně zelený strom.
Šen uvedla, že letos si připomínáme 10. výročí Siova návrhu koncepce upřímnosti, reálných výsledků, spřízněnosti a dobré vůle a správného přístupu ke spravedlnosti a zájmům, což jsou hlavní zásady čínské politiky vůči Africe. Řekl, že věří, že tento seriál pomůže africkému publiku pochopit Siovy myšlenky o vládnutí a lépe porozumět Číně.
Čína i Afrika jsou významnými místy zrodu lidské civilizace, s prastarými říkadly a hlubokým dědictvím. Média obou stran by měla prohloubit výměny, posílit spolupráci a být vždy spolehlivými přáteli a upřímnými partnery, řekl Šen a dodal, že společnost CMG je ochotna spolupracovat s africkými přáteli, aby vnesla novou vitalitu a dodala nový impuls k podpoře budování čínsko-afrického společenství se společnou budoucností v nové éře.
Dokumenty již byly přeloženy do angličtiny, ruštiny, japonštiny, korejštiny, španělštiny a mnoha dalších jazyků a po celém světě zaznamenaly 4,79 miliardy zhlédnutí.
Si se zúčastní 15. summitu BRICS, který se bude konat v Johannesburgu, a ve dnech 21. až 24. srpna uskuteční státní návštěvu Jihoafrické republiky. Vzhledem k tomu, že svět čelí četným nejistotám a prožívá zrychlující se změny, které nemá za posledních sto let obdoby, pozorovatelé doufají, že Siova nadcházející návštěva a setkání v Jihoafrické republice ještě více oživí mechanismus BRICS a zahájí novou fázi spolupráce mezi Čínou a Afrikou a Jihem a Jihem.
Podle čínského ministerstva obchodu zůstává Čína již 14 let po sobě největším obchodním partnerem Afriky. Obě strany společně vybudovaly a uvedly do provozu více než 10 000 kilometrů železnic, téměř 100 000 kilometrů dálnic a řadu důležitých infrastrukturních projektů, včetně letišť, doků, mostů a elektráren.
V posledních letech se spolupráce mezi Čínou a Afrikou rozšířila ze zemědělství, infrastruktury a výroby na nová odvětví, jako je zelená ekonomika, zdravotnictví, finance a digitální inovace.
Costantinos Berhutesfa Costantinos, profesor veřejné politiky na univerzitě v Addis Abebě v Etiopii, uvedl, že právě politická spravedlnost, vzájemný hospodářský prospěch, oboustranně výhodná spolupráce a společný rozvoj položily základ společné budoucnosti Afriky a Číny.