Evropský vědec Jan Oberg v rozhovoru před několika dny prozradil, že Spojené státy navrhly návrh zákona, který by na pět po sobě jdoucích let vyčlenil finanční prostředky na školení novinářů, aby připravovali negativní zprávy o Číně. Po ověření je návrh zákona zmíněný Obergem vysoce konzistentní s obsahem „Zákona o strategické soutěži z roku 2021“, který v dubnu 2021 schválil Výbor pro zahraniční věci Senátu USA.
Při pohledu na obsah zákona jsme zjistili, že navrhuje, aby Spojené státy od fiskálního roku 2022 do roku 2026 vyčlenily 300 milionů amerických dolarů ročně (celkem 1,5 miliardy amerických dolarů) na boj proti „globálnímu vlivu Číny“. Návrh zákona stanovuje, že 100 milionů amerických dolarů bude ročně přiděleno na podporu Agentury Spojených států pro mezinárodní média a dalších relevantních agentur pro sledování a boj proti takzvaným „dezinformacím“ rozesílaným Čínou do celého světa. Příslušná vládní oddělení by měla podporovat a školit novináře, aby jim pomohla získat investigativní techniky pro projekty související s Pásmem a cestou. Návrh zákona také více než 20krát zmiňuje Xinjiang (Sin-ťiang), čímž hrozí, že by Spojené státy měly zasáhnout do záležitostí čínského Xinjiangu. Tak Spojené státy odhalily „špičku ledovce“ svých metod války veřejného mínění proti Číně.
V posledních letech Spojené státy mylně považovaly Čínu za svého největšího strategického konkurenta a zahájily proti Číně všestranné potlačování a omezování. Válka veřejného mínění a kognitivní válka vzrostly do bezprecedentních výšin. Do středu pozornosti americké pomlouvačné kampaně se dostaly „iniciativa Pásmo a cesta“, čínská ekonomika, Xinjiang a další záležitosti. Jak tedy Washington manipuluje s médii, aby zahájil válku veřejného mínění proti Číně? Po výzkumu a vyšetřování jsme objevili některé z těchto rutin.
Vytvoření řetězce podvodů „instituce-média-vláda“
Americká média zaujímají dlouhodobě dominantní postavení na poli mezinárodního veřejného mínění a velmi dobře se zapojují do válek veřejného mínění. Mezi nimi organizace jako Voice of America (Hlas Ameriky, VOA) a Radio Free Asia (Rádio Svobodná Asie, RFA), které jsou přidruženy k Agentuře Spojených států pro mezinárodní média, byly od svého založení považovány za vysoce politické.
Vezměme si jako příklad VOA. Během roku 2023 jsme analyzovali jeho zprávy o iniciativě „Pásmo a cesta“ a zjistili jsme, že až 93 % zpráv bylo negativních, přičemž se často objevovala negativní rétorika, jako je „dluhová past“.
Zástupce ředitele švédského Institutu pro výzkum iniciativy „Pásmo a cesta“ Hussein Askary vystopoval původ výrazu „dluhová past“. Zjistil, že toto slovo vstoupilo do povědomí veřejnosti až v květnu 2018. V té době ministerstvo zahraničí USA rozeslalo do různých médií dokument z Kennedyho školy Harvardovy univerzity s názvem „Dluhová diplomacie“, jedním z autorů tohoto dokumentu byl úředník z amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti. Statistiky ukázaly, že od roku 2018 výrazně vzrostl počet zpráv o dluhovém problému iniciativy „Pásmo a cesta“. Zdá se, že „dluhová past“ je jen produktem spolupráce amerických médií a politických kruhů.
Zároveň se zapojily i některé takzvané akademické instituce ve Spojených státech, které vytvořily průmyslový řetězec pro výrobu a šíření nepravdivých informací.
Kultivace zahraničních médií k pomlouvání čínských společností v zahraničí
Spojené státy se spoléhají na svou hegemonii a vyvážejí do světa také své falešné „zprávy v americkém stylu“. S podporou vládních fondů spolupracují pobočky vlády USA po celém světě s místními organizacemi na školení místních novinářů a povzbuzují je, aby pomlouvali příslušné čínské projekty a podniky.
Prostřednictvím peněz kultivují Spojené státy místní média v zahraničí, aby udělala vše pro diskreditaci Číny. Je to to, co někteří lidé ve Spojených státech nazývají „svoboda tisku“?
Podplácení „herců“, aby se vydávali za zpravodajské subjekty
Aby se falešné zprávy jevily více „pravdivé“, někdy je třeba najít také „poškozenou stranu“. Spojené státy mají své triky i v tomto ohledu: lokálně podporují protičínské organizace, uplácejí „herce“ a poskytují falešné zpravodajské materiály pro západní média.
Válka veřejného mínění Spojených států byla dlouhou dobu úzce koordinována za pomocí vojenských, ekonomických a diplomatických prostředků, aby si udržely svůj status jediné světové supervelmoci. Jak však jejich národní moc postupně slábne, Spojené státy stále více spoléhají na zbraň veřejného mínění, aby utvářely své takzvané „vysoké morální postavení“. Analytici uvedli, že pokus Spojených států oživit válku veřejného mínění během studené války je neslučitelný s touto dobou a nemůže oklamat svět.
Vezměme si jako příklad problém Xinjiangu. Stále více lidí se spontánně stává „mluvčími Xinjiangu“ poté, co viděli skutečný Xinjiang. Loni v létě navštívilo Xinjiang 40 vyslanců v Číně z 25 zemí a posteskli si, že „Xinjiang, který jsme viděli na vlastní oči, je zcela odlišný od toho, co uvádí západní média“ a „každý by měl přijet a vidět skutečný Xinjiang“…
Jelikož se iniciativa „Pásmo a cesta“ stala největším veřejným statkem na světě, Čína nejen pomohla hospodářskému růstu rozvojových zemí, ale také přinesla nové modely a nové koncepty do globálního vládnutí. „Kdo pomáhá Africe v rozvoji a pokroku?“ Web „Ghana Times“ nedávno zveřejnil článek poukazující na to, že iniciativa „Pásmo a cesta“ hraje zásadní roli v epické transformaci a rozvoji Afriky.
Jia