Obyvatelé východočínského města Nanking si v pátek připomněli oběti nankingského masakru, během něhož japonská armáda za druhé světové války brutálně zavraždila přibližně 300 000 čínských civilistů a neozbrojených vojáků.
Národní pietní ceremonie začala v 8 hodin ráno na náměstí před Pamětní síní obětí masakru v Nankingu způsobeného japonskými útočníky. Státní vlajka Číny byla spuštěna na půl žerdi.
V 10:01 hodin se rozezvučely sirény. Řidiči v centru města zastavili své vozy a zatroubili na klaksony, zatímco chodci se na chvíli zastavili, aby uctili oběti minutou ticha.
Více než 80 mladých lidí předneslo Deklaraci míru a zástupci občanů zazvonili na Zvonu míru. Náměstí zaplnily bílé holubice, symbolizující naději na mír, které byly vypuštěny k nebi.
Historie Národního pamětního dne
Čínský parlament v roce 2014 stanovil 13. prosinec jako Národní pamětní den za oběti nankingského masakru, který se odehrál poté, co japonská armáda 13. prosince 1937 obsadila město Nanking. Během více než šesti týdnů tehdy japonské jednotky zabily přibližně 300 000 civilistů a neozbrojených vojáků, což představuje jednu z nejkrutějších a nejtragičtějších událostí druhé světové války.
K 22. červenci letošního roku bylo registrováno už jen 32 přeživších masakru v Nankingu.
Pamětní síň a význam pietního místa
Pamětní síň obětí masakru v Nankingu, která stojí na místě masového pohřebiště, byla otevřena veřejnosti v roce 1985. Od roku 2014, kdy se stala hlavním dějištěm národní pietní ceremonie, přivítá ročně přibližně 5 milionů návštěvníků.
Letos si pamětní síň prohlédlo více než 125 000 lidí, přičemž denně sem zavítá průměrně 400 návštěvníků. Mezi nejčastější slova zanechaná v komentářích patří „historie,“ „mír“ a „vzpomínka.“
Pietní akce v Nankingu každoročně připomínají důležitost míru a uchování historické paměti pro budoucí generace.