Belgická vláda se po týdnech diskuzí rozhodla prodloužit provoz svých dvou nejmladších jaderných elektráren o deset let oproti původnímu plánu, podle nějž je měla vyřadit z provozu po roce 2025.
Země se původně chtěla při přechodu na obnovitelné zdroje energie spoléhat na zemní plyn, tento postoj však přehodnotila v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině a zahájením celoevropské snahy o zmírnění závislosti na plynu z Ruska.
»Federální vláda přijme potřebná opatření k prodloužení životnosti jaderných elektráren Doel 4 a Tihange 3 o deset let, jde o prodloužení nukleární kapacity o výkonu dva gigawatty,« uvedla v prohlášení vláda.
»Všichni víme, že je v Evropě válka. Zvolili jsme jistotu v nejistých časech,« řekl pak novinářům belgický premiér Alexander De Croo. Současně dodal, že země urychlí své snahy o přechod k obnovitelným zdrojům energie.
Obě elektrárny, které byly uvedeny do provozu v roce 1985, provozuje francouzská energetická společnost Engie. Ta teď musí plán na prodloužení jejich životnosti ještě potvrdit. Elektrárny Doel 4 a Tihange 3 pokrývají asi 35 procent spotřeby elektřiny v zemi.
Belgie se původně chtěla spoléhat v příštích letech při výrobě elektřiny zejména na zemní plyn, plánovala například postavit plynovou elektrárnu nedaleko severního okraje metropole Bruselu. Evropská komise nicméně v reakci na ruskou invazi navrhuje zmírnit závislost na ruském plynu ještě letos o dvě třetiny a úplně se od Ruska v tomto směru odvázat do konce desetiletí.
(ici)