Zbrojní průmysl ve východní Evropě chrlí zbraně, dělostřelecké granáty a další vojenské vybavení tempem, jaké od dob studené války nepamatuje. Děje se tak v době, kdy vlády zemí regionu stojí v čele úsilí o pomoc Ukrajině v jejím boji proti Rusku, napsala agentura Reuters.
Z výzkumu institutu IfW v Kielu vyplývá, že nejvíce přímé vojenské pomoci mezi 24. lednem a 3. říjnem poskytly Ukrajině Spojené státy a Británie. Na třetím místě je Polsko a Česká republika je devátá.
Bezmála deset vládních činitelů, analytiků a zástupců firem agentuře Reuters zároveň sdělilo, že konflikt na Ukrajině představuje také nové příležitosti pro zdejší zbrojní průmysl. »Vezme-li se v úvahu realita probíhající války na Ukrajině a viditelný postoj mnoha zemí směřující ke zvýšení výdajů v oblasti obranných rozpočtů, v příštích letech existuje reálná šance na vstup na nové trhy a zvýšení příjmů z vývozu,« uvedl například šéf polského zbrojařského holdingu PGZ. Státem vlastněná společnost PGZ kontroluje více než 50 společností vyrábějících zbraně a munici – od obrněných transportérů po bezpilotní letecké systémy – a v desítkách dalších drží podíly. V příštím desetiletí nyní plánuje investovat až osm miliard zlotých (41,5 miliardy korun), což je více než dvojnásobek předválečného cíle, řekl Chwalek.
Renesance zbrojního průmyslu
»Česká republika byla mezi vývozci zbraní jednou z mocností a máme personál, materiální základnu a výrobní linky potřebné pro zvýšení kapacity,« řekl agentuře Reuters český velvyslanec při NATO Jakub Landovský. »Pro Čechy je to velká šance navýšit (zásoby) toho, co potřebujeme, poté, co jsme Ukrajincům předali staré zásoby ze sovětské éry. Můžeme tak ostatním zemím ukázat, že dokážeme být spolehlivým partnerem ve zbrojním průmyslu,« dodal Landovský.
Ukrajina obdržela od českých firem zbraně a vybavení v hodnotě téměř 50 miliard korun, z toho asi 95 procent tvořily komerční dodávky, řekl agentuře Reuters náměstek na českém ministerstvu obrany Tomáš Kopečný. Podle něho bude český vývoz zbraní v letošním roce nejvyšší od roku 1989, přičemž řada firem v tomto odvětví zvyšuje počet pracovních míst i výrobní kapacity. »Pro český obranný průmysl je konflikt na Ukrajině a pomoc, kterou poskytuje, jednoznačně impulsem, který jsme za posledních 30 let nezažili,« řekl Kopečný.
Továrny chrlí munici
Šéf české skupiny STV David Hác nastínil agentuře Reuters plány na zprovoznění nových výrobních linek na munici malého kalibru a uvedl, že se uvažuje také o rozšíření kapacit pro výrobu munice velkého kalibru. Na napjatém trhu práce se podle něho společnost snaží přetáhnout pracovníky ze zpomalujícího automobilového průmyslu.
Prodeje vojenského vybavení pomohly skupině Czechoslovak Group, která vlastní společnosti Excalibur Army, Tatra Trucks a Tatra Defence, v prvním pololetí téměř zdvojnásobit tržby oproti předchozímu roku na 13,8 miliardy korun. Společnost zvyšuje výrobu dělostřeleckých granátů »natovské« ráže 155 mm i »východní« ráže 152 mm. Renovuje také bojová vozidla pěchoty a tanky T-72 ze sovětské éry, řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Andrej Čírtek. »Po zahájení ruské agrese se naše dodávky pro ukrajinskou armádu zněkolikanásobily,« řekl Čírtek.
(red)