Růst cen v Česku v září zrychlil a patří k nejvyšším v EU. Inflace se zvýšila na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Meziroční inflace je tak nejvyšší od prosince 1993. Na růstu cen se nejvíc podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií. Fialův vládní slepenec diletantů se však natřásá před televizními kamerami a nic neřeší – zřejmě ani řešit nechce.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 0,8 %, uvedl na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). V kategorii bydlení se zvýšily ceny zemního plynu o 15,2 %, elektřiny o 3,6 %, tuhých paliv o 6,9 % a tepla a teplé vody o 0,8 %. Ve stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 2,0 %. Pokud jde o bytové vybavení, zařízení domácnosti vzrostly zejména ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 2,3 % a zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 3,5 %. V souvislosti se začátkem nového školního roku se zvýšily ceny vzdělávání o 6,4 %. Poplatky v mateřských školách vzrostly o 5,7 %, školné na soukromých gymnáziích a na středních soukromých školách o 6,7 %, poplatky za výuku jazyků o 9,2 %, školné v základních uměleckých školách o 7,7 % a poplatky ve školních družinách o 8,7 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,5 %, zatímco ceny služeb o 0,3 % klesly.
Meziroční srovnání
»Meziroční cenový růst v září opět zrychlil a již dosáhl 18 %. Nejvíc k tomuto zrychlení přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 %,« uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Růst cen elektřiny zrychlil na 37,8 % (srpnu 34,6 %), zemního plynu na 85,9 % (v srpnu 61,4 %) a tuhých paliv na 55,8 % (v srpnu 45,8 %). Ceny masa stouply o 23,6 % (v srpnu o 21,8 %) a ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce o 25,8 % (v srpnu o 24,1 %). Ceny mouky byly meziročně vyšší o 61,0 %, drůbežího masa o 36,7 %, polotučného trvanlivého mléka o 50,1 %, másla o 50,5 % a cukru o 33,8 %. Ceny stravovacích služeb vzrostly o 26,0 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 20,7 % a ceny služeb o 13,7 %.
Výrazné zrychlení
»Je to poměrně výrazné zrychlení, které nesignalizuje inflační útlum. Na stranou druhou je třeba říci, že zářijová meziroční inflace nadále citelně zaostává za předpokladem České národní banky z její aktuální prognózy. ČNB totiž počítala s údajem 20,4 procenta,« sdělil naší redakci Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Vyšší než předpokládaná inflace je také podle něho důsledkem především vyššího než očekávaného zářijového nárůstu cen energií, které meziročně přidaly takřka 50 procent, a částečně také potravin. Například samotný zemní plyn ale meziročně zdražuje dokonce o takřka 86 procent.
»V dalších měsících se bude inflace pohybovat kolem úrovní posledních měsíců, výrazněji níže zamíří v příštím roce, kdy se ještě zásadněji projeví efekt navýšené základny meziročního srovnání. Za celý letošní rok inflace vykáže hodnotu kolem 17 procent. Bankovní rada ČNB na zářijový vývoj nebude reagovat změnou svého většinového postoje, takže nárůstu základní úrokové sazby se zatím nedočkáme. Bankovní rada odkáže na svoji zmíněnou prognózu a bude argumentovat, že inflace za ní citelně zaostává, pročež není třeba dále měnovou politiku zpřísňovat zvýšením úroků – postačí pokračující intervence za silnější korunu. ČNB v rámci této intervence za posledních takřka již pět měsíců vydala devizy v přepočtu zhruba 800 miliard korun, zhruba pětinu jejich celkového objemu,« upozornil Kovanda.
FOTO – ČTK
Jiří WERTZ
Eurostat to spočítal !
Evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil data za první polovinu roku 2022 ohledně cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Zvláště v ceně elektřiny vychází Česko nelichotivě. Cena se oproti první polovině minulého roku zvedla o 62 %. U plynu to bylo ještě víc, tam ovšem Česko předběhla řada jiných zemí.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ceske-nestesti-Nejvetsi-narust-cen-elektriny-V-zapadni-zemi-pokles-o-pulku-719077/diskuse/predplatitelu
jmm
Demisi, demisi a demisi….