SOUL – Hlavní jihokorejská opoziční Demokratická strana (DP) ve středu požadovala, aby prezident Yoon Suk-yeol okamžitě odstoupil, protože jeho překvapivé vyhlášení stanného práva bylo zrušeno poté, co Národní shromáždění hlasovalo pro jeho zamítnutí, informovala agentura Yonhap News.
DP uvedla, že okamžitě zahájí proces Yoonova odvolání, pokud sám neodstoupí.
Vedoucí pracovníci jihokorejského prezidenta, včetně náčelníka generálního štábu a všech vedoucích tajemníků, nabídli rezignaci poté, co Yoon vyhlásil a zrušil stanné právo, informovalo ve středu několik médií s odvoláním na prezidentskou kancelář.
Han Dong-hoon, vůdce Yoonovy vládnoucí Strany lidové moci, vyzval k propuštění ministra obrany Kim Yong-hyuna a k rezignaci celého kabinetu.
Yoon v úterý pozdě večer v překvapivém televizním projevu vyhlásil „výjimečné“ stanné právo a o několik hodin později od tohoto pokusu upustil poté, co se zákonodárci vzepřeli bezpečnostním složkám a hlasovali proti jeho vyhlášení a do ulic vyšly tisíce protestujících.
Podle deníku Korea JoongAng Daily to bylo poprvé po 45 letech, kdy bylo v Koreji vyhlášeno stanné právo.
Co se stalo po zavedení stanného práva?
Rychle následoval šestibodový dekret nového velitele stanného práva, armádního velitele generála Park An-sua, který zakazoval politické aktivity a strany, „lživou propagandu“, stávky a „shromáždění podněcující sociální nepokoje“.
Rozkaz rovněž podřídil všechna média stannému právu a nařídil všem zdravotníkům, včetně stávkujících lékařů, aby se do 48 hodin vrátili do práce.
Bezpečnostní složky uzavřely Národní shromáždění, na střeše přistály vrtulníky a do budovy na krátkou dobu vstoupili vojáci, zřejmě ve snaze zabránit zákonodárcům dostat se dovnitř.
190 zákonodárcům se však podařilo dostat dovnitř a jednomyslně odhlasovali odmítnutí Yoonova prohlášení a výzvu ke zrušení stanného práva.
Domácí problémy
Yoon v televizním projevu prohlásil, že „v zájmu ochrany liberální Jižní Koreje před hrozbami ze strany severokorejských komunistických sil a v zájmu eliminace protistátních živlů, které drancují svobodu a štěstí lidí, vyhlašuji výjimečný stav.“ Prezident označil hlavní opoziční stranu DP, která má většinu v 300členném parlamentu, za „protistátní síly, které chtějí svrhnout režim“.
Han jako předseda vládnoucí strany vyjádřil nad vyhlášením stanného práva velkou lítost, uvedl, že protiústavní a nezákonné vyhlášení ztratilo po rozhodnutí parlamentu platnost, a vyzval k vyvození odpovědnosti zúčastněných osob.
Předseda DP Lee Jae-myung prohlásil, že vyhlášení bylo nezákonné a protiústavní, protože nesplňovalo požadavky podle ústavy a stanného práva, a vyzval policii a armádu, aby se vrátily ke své normální práci, protože samotné plnění nezákonného a protiústavního rozkazu prezidenta je nezákonné.
Protestující před Národním shromážděním po zrušení stanného práva křičeli a tleskali. Ve středu se očekávají další protesty: největší jihokorejská odborová koalice, Korejská konfederace odborových svazů, plánuje uspořádat v Soulu shromáždění a slibuje stávku, dokud Yoon neodstoupí.

Policie staví barikády na silnici vedoucí k jihokorejskému prezidentskému úřadu a ministerstvu obrany v jihokorejském Soulu 4. prosince 2024. /CFP.
Mezinárodní reakce
Spojené státy, které uvedly, že o Yoonově plánu zavést stanné právo nebyly předem informovány, nejprve vyjádřily „vážné znepokojení“ nad vyhlášením, poté úlevu.
„Ulevilo se nám, že prezident Yoon změnil svůj postoj ohledně vyhlášení stanného práva a respektoval hlasování Národního shromáždění Korejské republiky o jeho ukončení,“ uvedl v prohlášení mluvčí Rady národní bezpečnosti USA, který použil zkratku pro oficiální název Jižní Koreje.
Velká Británie i Německo uvedly, že pozorně sledují vývoj situace.
Plánované obranné rozhovory a společná vojenská cvičení mezi Jižní Koreou a USA byly odloženy, uvedla tisková agentura Yonhap.
Švédský premiér rovněž odložil návštěvu Jižní Koreje, uvedl jeho mluvčí.
CGTN – levicovydenik.cz