Česká republika zvažuje, že by vyslala Slovensku na pomoc s migrační krizí vojáky, pomáhali by s logistikou. Se Slovenskem zároveň Česko jedná o tom, že by velelo vojenskému uskupení, které má posílit přítomnost Severoatlantické aliance na Slovensku.
Tato tzv. battlegroup by měla 1500 vojáků, Česko jich nabízí 400, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dodala, že ministerstvo obrany jedná s armádou o další pomoci Ukrajině, poslána by mohla být příští týden. Řekla také, že již dříve česká armáda kvůli krizi na Ukrajině zintenzivnila dohled nad objekty důležitými pro obranu státu.
Podle Černochové je uprchlická vlna z Ukrajiny den ode dne větší a Česko se musí připravit na to, že z Ukrajiny mohou odejít až čtyři miliony lidí. Ministerstvo obrany proto jedná se zástupci armády o možnosti vyslání českých vojáků na Slovensko, kde by pomáhali s logistikou. Poslány by také mohly být stany nebo ubytovací buňky. Černochová ocenila, že se česká společnost semkla. »Až na pár exotů, kteří nás nazývají válečnými štváči, tak ta společnost je jednotná a maximálně se snaží Ukrajině pomoci,« řekla.
Ministryně již ve čtvrtek informovala vládu, že v rámci snahy NATO posílit kvůli krizi na Ukrajině svou přítomnost u východních členských zemí považuje za nejvhodnější české zapojení na Slovensku. Šlo by podle ní o 400 vojáků, kteří by byli především ze 4. brigády rychlého nasazení, doplnit by je mohli vojáci z dalších jednotek. Podle Černochové by měla být mise schválena co nejdříve. Původně zvažovaný termín na konci března by chtěla urychlit.
Více peněz pro armádu
Se Slovenskem nyní ministerstvo obrany jedná, že by Česká republika plánovanému uskupení velela. »Bude samozřejmě záležet na tom, jak k tomu našemu návrhu přistoupí i ostatní země,« poznamenala. Ve čtvrtek řekla, že by se do jednotky mohly zapojit také Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Celkem by měla mít 1500 vojáků, Češi jich nabízejí 400 a Slováci 300.
O konkrétním nasazení a vyslání vojáků musí být rozhodnuto v rámci aliance. Za pravděpodobné označila, že by vojáci byli přítomni přímo na území Slovenska. Česko i Slovensko podle ní cítí, že situace graduje a je zapotřebí, aby byly připraveni včetně potřebných mandátů, které musejí schválit oba Parlamenty.
Černochová se vyjádřila i k záměru zvýšit letošní rozpočet ministerstva obrany ze zamýšlených 88,15 miliardy korun o další miliardu korun. »Pokud posíláme dary na Ukrajinu a vyprazdňujeme sklady, tak je musíme doplňovat,« zdůvodnila plánované nákupy. Z vyčleněné miliardy korun budou pořízeny palné zbraně, munice a další vybavení, které armáda potřebuje mít ve skladech. Ministerstvo k tomu chce použít již dříve uzavřené rámcové smlouvy, u kterých původně předpokládala čerpání v dalších letech. Černochová upozornila, že pokud by Česko tento materiál nakupovalo až v příštích letech, byl by dražší a nedostupný, protože více nakupovat budou i další země.
Připomněla, že armáda potřebuje i další techniku, například více vrtulníků nebo bojových vozidel Pandur.
(ng)
julim
Jasně, pošleme jej slovákům na hranici. Ještě by nám tu doma něco rozmlátili.