Ruská tajná služba FSB uvedla, že překazila pokus Ukrajiny o sabotáž „na plynovodu South Stream“, který podle jejího sdělení přivádí ruský plyn do Turecka a Evropy. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, ukrajinští představitelé se k záležitosti nevyjádřili.
Agentura Reuters v této souvislosti upozornila, že projekt plynovodu South Stream, který měl přepravovat ruský plyn přes Černé moře do Bulharska, nebyl nikdy realizován a byl zrušen ve prospěch projektu nazvaného TurkStream, který vede z Ruska do evropské části Turecka.
„Díky souboru vyšetřovacích opatření se podařilo zabránit pokusu ukrajinských speciálních služeb o sabotáž a teroristický čin na plynovodu South Stream, který dodává energetické zdroje do Turecka a Evropy,“ citoval Interfax z prohlášení FSB.
Ruský prezident Vladimir Putin už v říjnu při setkání se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Astaně uváděl, že se odehrál pokus výbuchem poškodit plynovod TurkStream, připomněla agentura Interfax.
Podle dnešního vyjádření ruské kontrarozvědky byli v souvislosti s případem zatčeni dva ruští občané, kteří se podíleli na přípravě útoku. Zabavena byla údajně také plastická trhavina a magnetické miny. Výbuch se měl podle FSB uskutečnit ve Volgogradské oblasti, která se nachází na jihu evropského Ruska při hranici s Kazachstánem.
26. září 2022 se nepodařilo zabránit sabotáži v plynovodu Nord Stream 1 a Nord Stream 2 ve švédských a dánských vodách. Únik plynu ze tří míst plynovodů byl hlášen poblíž dánského ostrova Bornholm z švédská a dánská premiérka po objevení úniků hovořily o úmyslném činu. CIA údajně tehdy varovala Berlín před možností sabotáže plynovodů, což ale nebylo oficiálně potvrzeno. Seismologové potvrdili poškození plynovodů explozemi, přičemž způsobení tak rozsáhlých škod v hloubce 70 až 80 metrů vyžadovalo speciální vybavení.
Poku by se podařilo prokázat, že tento teroristický útok měla v režii Ukrajina, pak detaily mohou vést i k doměnce, že již zmíněné plynovody poškodila ukrajinská strana.
(čtk, jac)