Sněmovna na mimořádné schůzi zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila trojici vládních předloh souvisejících s uprchlíky z Ukrajiny. Předlohy se týkají mimořádné ochrany uprchlíků a jejich přístupu ke zdravotním službám, vstupu na pracovní trh a sociálního zabezpečení a vzdělávání.
Předloha o dočasném zavedení mimořádné ochrany uprchlíků jim zjednoduší cestu k získání pobytového oprávnění. Návrh také zajistí ukrajinským běžencům zdravotní péči vstupem do systému veřejného zdravotního pojištění. Pojistné za ně bude hradit stát, pokud nebudou mít příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání.
Norma vyvolala mezi poslanci rozsáhlou debatu. Problémem bylo vymezení okruhu lidí s nárokem na dočasnou ochranu. Hubert Lang (ANO) se obával toho, zda znění vládního návrhu zákona nezaloží možnost obecného přerozdělování běženců mezi členskými státy EU. Poukázal na to, že v původní předloze se pojednávalo o občanech Ukrajiny a o lidech s trvalým pobytem v této zemi. Po zásahu vlády se ale v předloze mluví obecně o cizincích. »Nevím, jestli lex Ukrajina není opravdu trojským koněm nějaké redislokační přípravy na integraci dalších cizinců, dalších třetizemců,« uvedl Lang. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že obavy nejsou namístě.
Ostřejší diskusi pak vzbudila další Langova slova, když kvůli »zkorumpovanosti země« zapochyboval o pravosti dokladů, které Ukrajinci předkládají. »Budou sem přicházet kriminálně závadové osoby, budou sem přicházet další problémové věci,« uvedl Lang. V ČR navíc budou moci pobývat i Ukrajinci, kteří byli dříve jako nežádoucí vyhoštěni, podotkl. »Budou fronty, budou nepříjemnosti, budou tlačenice, budou problémy, ukáže se, že jsou tady kriminálníci, kteří zneužívají lidské bídy, bude tady kšeftování s vízy, může se objevit kuplířství, může se objevit nejrůznější řada negativních jevů. Za to může Putin,« reagoval Rakušan.
Poslanci ANO poté uspěli s pozměňovacím návrhem upravujícím vymezení okruhu lidí s nárokem na dočasnou ochranu.
Jan Síla (SPD) poukazoval na náklady zdravotní péče. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ujišťoval, že kolaps zdravotnictví nehrozí.
Usnadnit uprchlíkům vstup na tuzemský trh práce
Další z návrhů předpokládá, že ukrajinští uprchlíci, kteří získali vízum za účelem strpění, budou moci v ČR pracovat bez pracovního povolení. Zaměstnání budou moci získat volně bez překážek. Děti uprchlíků budou moci navštěvovat dětské skupiny, na místa bude přispívat stát.
Běženci s postižením či ve vyšším věku by pak podle předlohy mohli zdarma využívat sociální služby. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslance informoval, že ministerstvo připraví zvláštní dotace pro sociální služby na pokrytí nákladů na péči o uprchlíky. Uprchlíci by podle připravovaného zákona mohli požádat například o místo v domově seniorů, péči ve stacionáři, pečovatelskou službu či asistenci. Úhrady za pomoc a podporu by platit nemuseli, poskytovatelům by je zaplatil stát. Provozovatelé budou muset zaručit, že kvůli proplácení od státu nebudou případně ukrajinské klienty zvýhodňovat.
Předloha zavádí také pětitisícovou humanitární dávku, kterou by uprchlíci z Ukrajiny dostali automaticky. O další peněžitou pomoc 5000 korun měsíčně by už museli žádat, stát by ji vyplácel až pět měsíců.
Sněmovna přijala pozměňovací návrh Jurečky, aby domácnosti, které ubytují uprchlíky, mohly dostávat od úřadu práce příspěvek. Podmínkou pro jeho získání je, aby nešlo o ubytování v ubytovacím zařízení. Jeho výši a další podmínky by stanovila vláda.
Právě toto pravidlo vyvolalo výhrady hnutí ANO. Místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Janě Pastuchové (ANO) vadilo, že nastavení příspěvku se nechává zcela na vládě. »Nemůžeme zvednout ruku pro tento pozměňovací návrh, protože tam není vůbec nic konkrétního,« řekla. Také Alena Schillerová (ANO) řekla, že poslanci ANO mají problém s tímto »bianco šekem« pro vládu.
Umožnit ukrajinským dětem studovat
Poslední z novel, které včera Sněmovna schválila, je školská předloha. Ta umožní uprchlíkům z Ukrajiny podat přihlášku na maturitní obory středních škol až do 5. dubna. Do nematuritních oborů by se mohli hlásit do 8. dubna. U přijímacích zkoušek na střední a vyšší odborné školy by uprchlíci místo dokladů ze svých předchozích škol mohli předložit čestné prohlášení. Čas na vypracování písemného testu jednotné zkoušky i školní přijímací zkoušky by se jim mohl navýšit o 25 procent.
Ukrajinským uprchlíkům má být také usnadněno přijímání na české vysoké školy, pokud jde například o dokazování dosaženého vzdělání a způsob ověřování splnění podmínek přijetí ke studiu.
Na návrh poslanců vládní koalice a hnutí ANO budou moci české školy navýšit své kapacity kvůli dětem uprchlíků z Ukrajiny. Starat se o ně budou moci do konce letošního srpna i ukrajinští pedagogové, kteří by nesplňovali podmínku znalosti češtiny.
Předloha zároveň stanovila lhůtu pro zápis ukrajinských dětí do mateřských a základních škol od 1. června do 15. července.
Rodiče českých dětí by se podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) neměli obávat, že pro jejich potomky nebude ve školách a školkách místo kvůli ukrajinským dětem. Zákon podle něj představuje nejnutnější opatření a má zajistit, aby ředitelé škol nemuseli kvůli dětem uprchlíků porušovat platné předpisy. Budou pro ně moci například zavést vhodný vzdělávací obsah podle potřeb dítěte.
Předlohy podpořili poslanci napříč politickým spektrem. Návrhy mají být účinné do konce března příštího roku. Nyní je dostane k posouzení Senát. Jeho schůze se plánuje na středu.
(jad)
jmm
„Kzeťáci“ ne….