Památku zavražděného skoro půldruhého tisíce českých vlastenců, odbojářů i zcela »obyčejných« lidí německými nacisty v brněnských Kounicových studentských kolejích pietně uctili 17. listopadu členové a příznivci brněnské pobočky Výboru národní kultury. Vyslechli proslov předsedkyně brněnského VNK Marie Veselé, zazpívali československou státní hymnu a k památníku na popravišti ve dvoře studentských kolejí pietně položili kytice květů.
Veselá k Mezinárodnímu dni studentstva ozřejmila, že v roce 1939 protestovali studenti v Praze i v Brně. Protestní průvod 28. října 1939 byl rozehnán střelbou. Zastřelen byl dělník Václav Sedláček a těžce zasažen medik Jan Opletal. Jeho pohřeb 15. listopadu 1939 se stal obrovskou demonstrací. Gestapo opět zadrželo několik studentů. Ze studentských kolejí byli vyháněni ještě v noci 17. listopadu, aniž se mohli nějak bránit. Nikdo s nimi nejednal, a devět bylo popraveno, a další uvězněni.
V Kounicových studentských kolejích žalářovali němečtí nacisté a fašisté tisíce českých vlastenců, z nichž většinu odeslali do koncentračních táborů. »Mnoho brněnských ulic nese jména významných intelektuálů, kteří za nás položili životy. Hrůzyplné popravy zastřelením nebo oběšením děsily obyvatele Brna, zvláště čtvrti Žabovřesky, kteří pro střelbu nemohli spát. Obecně je známo, že na tyto popravy ‚českého ksindlu‘ chodilo jako do divadla za třímarkové vstupné zfanatizované německé obyvatelstvo, zvláště matky s dětmi. Některé ohrožené české vlastence ukrýval např. v psychiatrické léčebně v brněnských Černovicích statečný lékař Aleš Húsek. Sám byl zatčen a zemřel na cestě z Kounicových kolejích do koncentračního tábora,« uvedla Veselá.
Pokračovala slovy: »S pobouřením jsme reagovali na informaci, že naše polistopadová vláda zrušila Mezinárodní den studentstva. Je to jediný mezinárodní svátek, jehož vznik má přímý vztah k našemu Československu. I pod mezinárodním tlakem byl tento svátek před časem obnoven a vrácen na čestné místo do našich kalendářů, kam právem patří. Státní převrat v listopadu 1989 byl zneužitím této památky. To bychom měli mít na paměti! Sem, do Kounicových kolejí, budeme vodit své vnuky a děti, aby pochopili, jak draze byla vykoupena naše svoboda a jaké zlo přináší každá válka. Druhého října 1946 skončil po roce šetření válečný tribunál v Norimberku. Vynesl soud nad nacismem a jeho zločiny. V závěrečném protokolu Norimberského procesu jsou uvedena dnes velmi aktuální slova: Kdo připravuje a vyprovokuje válku, je válečný zločinec!« zdůraznila předsedkyně Výboru národní kultury Marie Veselá.
(vž)
FOTO – Václav ŽALUD