Fialův kabinet zde není pro potřeby občanů
Je nejvyšší čas, aby vláda Petra Fialy (ODS) konečně začala řešit extrémní růst cen energií a pohonných hmot, který má být následován nárůstem ceny obilí. Jinak je vládou »žvanilů a sebestředných, ale neschopných loutek«. Ve stanovisku zaslaném naší redakci to konstatovalo Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska (OS ČMS).
Sdružení se zároveň připojilo k apelu Svazu pekařů a cukrářů, který vyzývá k omezení vývozu pšenice. Svaz upozornil, že pokud k tomuto výraznému omezení nedojde, cena běžného chleba se může vyšplhat až na 60 Kč. »Tato skutečnost je daleko podstatnější než neustálá propagace Zelenského výzev k třetí světové válce za ukrajinské boháče a neonacisty nebo premiérovo sebezviditelnění podivně krátkou cestou do Kyjeva,« stojí ve stanovisku OS ČMS.
Jeho předseda Stanislav Grospič uvedl, že pekaři a cukráři jsou pod tlakem zvýšených výdajů na energie a na pohonné hmoty a další zdražení v podobě extrémní ceny pšenice je už likvidační nejen pro ně, ale i pro české občany. »Výzvu k omezení, my rovnou doplňujeme variantu zákazu, exportu obilí z ČR podporujeme. Již tak existuje dost pák na zbídačení našich občanů, kteří podobně hlubokou krizi ještě nezažili. Jako třídně orientovaná odborová organizace voláme vládu k zodpovědnosti i k radikálnímu řešení, k rozhodnutí, kterým se tato vláda záměrně vyhýbá. Nejsme optimisté. Tato vláda zde není pro potřeby občanů,« uvedl Grospič.
Z úrodných polí parkoviště
Česká republika podle něj doplácí na desetiletí ústupků developerům a spekulantům, na to, že se ekologická frazeologie zájmových skupin záměrně vyhýbala tématu ochrany půdního fondu. »Úrodná pole, na kterých byla budována naše někdejší skoro úplná potravinová soběstačnost, byla přeměněna na satelity podnikatelského baroka, vyplýtvána na obrovská parkoviště nákupních center a další. Chybí nám pole, chybí nám úrodná půda, chybí nám vlastní pšenice, chybí nám zemědělství pro českého spotřebitele i pro český venkov. A výsledek této mylné politiky, to je neomluvitelná chyba, nesmazatelný prohřešek proti lidem této země. Stali jsme se závislí, stali jsme se vydíratelní,« uvedli odboráři.
Je podle nich nejvyšší čas, aby vláda konečně rozhodla »nebýt poblázněnou pákou Spojených států a nástrojem PR ukrajinské oligarchie a nacistických tlup«. »Vláda, která nedokáže pořešit zastropování cen pohonných hmot a která nedokáže ochránit vlastní populaci před zbídačením cenami energií, zbídačením dopady konfliktů východní oligarchie a dopadem extrémního zvýšení cen pšenice, je prostě vládou žvanilů a sebestředných, ale neschopných loutek,« konstatovalo OS ČMS.
Sdružení proto apeluje na autoritativní rozhodnutí vlády na řešení potřeb občanů. »Vláda, stejně jako předchozí prokapitalistické vlády, uspokojovala vždy jen potřeby oligarchie, nadnárodního kapitálu a svých loutkovodičů v Bruselu, Bonnu, Washingtonu nebo Tel Avivu. Tato vláda má nakročeno být tou nejhorší v historii, stejně jako přežitý kapitalistický systém, který není dnes ničím jiným než historickým omylem,« stojí v prohlášení.
Pekaři čelí existenčním problémům
Svaz pekařů a cukrářů před časem upozornil, že cena pšenice je kvůli bojům na Ukrajině meziročně zhruba dvojnásobná a vyzval proto vládu k omezení vývozu pšenice. Varoval, že běžný chléb by letos mohl stát i 60 korun. Prudké zdražení pšenice podle svazu prohlubuje problémy pekařů, kteří se potýkají s rostoucími cenami energií a pohonných hmot. Mnozí kvůli tomu čelí existenčním problémům.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se ale k omezení vývozu staví záporně. »Nemůžeme jít proti pravidlům, která platí pro všechny státy Evropské unie,« řekl v ČT. Pokud by se měla přijímat nějaká opatření, musela by být podle ministra celounijní.
Pšenice se nyní podle Svazu pekařů a cukrářů prodává za rekordních 10 500 až 11 500 korun za tunu, loni v březnu tuna stála 5500 korun. Mnoho asijských a afrických států je závislých na dovozu obilovin z Ruska a Ukrajiny, kvůli zákazu vývozu z těchto zemí tak začaly skupovat obiloviny z jiných států, včetně ČR. Maďarsko už v minulých týdnech vývoz pšenice omezilo.
(jad)
Josef Kořínek
Že se jedná o vládu neschopných loutek, to není nic nového. Důležité je,. abyste vymysleli něco jak se jí zákonným způsobem zbavit. Jinak důvěru voličů nezískáte.
Jaroslav Prchal
Josef Kořínek – Jaképak legálně, Kořínku. Na barikády v čele s Kateřinou Konečnou jako matkou revolucí!
fronda
V dnešní době se přece oslavují pučisté jako Franco, Pinochet nebo majdančíci. My komunisté jsme naopak pro legální postup a svobodné volby. Násilná revoluce byla řešením v případech, kdy neexistovalo všeobecné volební právo apod.
Josef Kořínek
Prchale, jen aby na ty barikády nakonec nedošlo.
o.motl
Legálně? Ať zkusí vyhrát volby, Kořínku. Po tom, co soudruzi předvádí v souvislostí s ruskou agresí, to bude hračka.
fronda
S jakou ruskou agresí?
Josef Kořínek
o.motkle, máte vůbec tušení co jsen napsal?
jmm
Říkalo se že žvaní jako „holič“….
Sluka
Žvaní jako Grospič.
Vloch
Hezké! Žvanivý článek o žvanilech. Podle snů pisálka a žvanila jeho vláda konečně rozhode „nebýt poblázněnou pákou Spojených států“ ale stane se, jako dříve, poblázněnou pákou imperialistického Ruska.
psy_cho
Od roku 1948 do roku 1989 jsme tu měli vlády plné ševců, truhlářů, zámečníků (nic proti řemeslu, je potřebné), kteří rozhodovali o ekonomice státu a loutkovodiče měli v rusku, ve fašistickém rusku, které neumí nic a které neustále napadá sousední státy, a jak dle rusáckých not vládli, to jsme pocítili všichni. Teda všichni ne, elita komunistů si žila jako prasata v žitě a na lidi z vysoka kašlali. A žvanilové to byli náramní, tohle komunistům zůstalo, sebestřední byli také a neschopnost by mohli vyučovat.
marin
Kdo byl ve vládě zámečník nebo švec? nebo je to lež- docela by mě to zajímalo. Teď máme vládu a parlament a senát plný právníků a k tomu patřičné platy. — Dřív se říkalo, že od těch našich filmů bolí ruce, teď se bojím zapnout TV, že tam zase budou operovat. Inu, každá doba má svoje
psy_cho
Zámečníkem byl Novotný, nevzdělaný Gottwald truhlář, Korčák soustružník, Zápotocký byl kameník, jeden vzdělanec vedle druhého. Jediná přednost byla, že se neštítili vraždit. Jejich manželky byly často bez vzdělání, to byl výkvět. A dnešní komunisti na tento výkvět úspěšně navazují.
williks2
A přesto dokázali potravinovou soběstačnost Československa. A tihle dokázali „závislost“ na druhých, zejména na nařízení EU.
williks2
Rozdíl je ovšem v tom, že ti ševci, truhláři a zámečníci (o kterých píšete a nezakládá se to na pravdě) dokázali vytvořit potravinovou soběstačnost Československa, tedy i Slováků. Rozdíl je právě v tom, že současní „inteligenti“ (doktoři, inženýři, profesoři) dokáží jen kupovat a prodávat a doma „nic“ nevytvořit. A to je pro českého člověka „radost“, když bude kupovat chleba za 60,-Kč, nebo i za více (říká se i za 100,-Kč.). Gratuluji k takové vládě, která dokáže svou „schopností“ vrhat prostý lid do chudoby. Aspoň se ti bohatí opět napakují. A to je to nejdůležitější. Nakonec budeme všichni žít v blahobytu a budeme bohatí všichni, že?! No a elita disentu si taky nežila špatně, měla přístup a hlavně finance k nákupu v TUZEXu. Ti „sprostí komouši“ jim zařídili obchod se zahraničním (západním) zbožím. To je tedy neslýchané?!
psy_cho
Tak jsem ti to vyjmenoval, co měli za vzdělání, Bilak byl krejčí.
psy_cho
Moje babička kupovala chleba za šesták, to je vypovídající hodnota, ty joudo. Já si za komančů vydělával 7,5 kč/h, takže cca 1.5 chleba. Na té samé pozici si za hodinový plat koupí dělník 4 chleby. Tak přestaň lhát.
williks2
Kolik vám je? 90 nebo víc? Když si si vydělával 7,50 Kčs.
Mimochodem, kolik ten dělník má na hodinu 400,-Kč?
marin
Nestěžují si jen tady, ale i v jiných médiích Lidovky cz : „Česko patří mezi země s nejvyšším růstem cen nejen v Evropské unii, ale i v Evropě vůbec. Vyšší míru inflace než českých 11 procent oproti loňskému roku zaznamenali v EU už jen Estonci a Litevci. Podle expertů za tím stojí mimo jiné i přehřátý trh práce. „
Jaroslav Prchal
Pláčete hezky, soudruzi, ale na špatném hrobě. Inflační spirála se rozjela v roce 2021. A to byl předsedou vlády kdo? A podporoval ho kdo?
fronda
Za socialismu bývala inflace prakticky nulová.
Josef Kořínek
Prchale, komanči je ale podporovali jen proto, aby je mohli aspoň v něčem brzdit. Že to Filip neumě vysvětlit voličům, byla jeho chyba. Ale že to nepochopil ani takový inteligent jako vy, to je divné.
NINO
Jde to od desítí k pěti. Pokud zprivatizované dochází, Prchale, tak prchat jedině daleko, do Australie. Lampárny jsou dávno zrušeny, knihy stížnotí sežrali červotoči. Dobře bylo kdysi dávno. A spoléhat se, že přilétnou noví modří ptáci? Chcípnou i oni. Staří všechno vyzobal!
NINO
Ti neschopni šefci, krejčí na kalhotách a desítky profesí se odborně nazývali proletariát. Nedovedli se spojovat. Ale do pěti let postavili hydroelektrárnu ve SLAPECH. Co nového významného postavili za 30 let mladí kapitalisté. Vím, atomovou elekrárnu v Čechách.
fronda
Za socialismu bývala inflace prakticky nulová.
fronda
Teď máme jeden extrém, kdy nějakou „univerzitu“ má prakticky každý, tím se snižuje úroveň školství.
Před nástupem socialismu byli pracující v přístupu ke vzdělání znevýhodněni. I když byli velmi inteligentní, jako např. Klement Gottwald. Posmívat se pracujícím, že jim buržoazní režim bránil v přístupu ke vzdělání, to je přinejmenším hloupé.
psy_cho
Syfilitický alkoholický truhlář a jeho nemanželská nevzdělaná pradlena, která se nechávala titulovat „milospaní“, to teda byla reprezentace a ukázka socialistické morálky.