Ke zdravotnímu pojištění se v ČR registrovalo 152 692 uprchlíků z Ukrajiny, z toho je 68 125 dětí. Z dospělé populace tvoří 80 procent ženy. Novinářům to řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Zdravotní pojištění mohou v ČR získat ti, kteří mají vízum o strpění.
Situace je podle Kabátka v současnosti zvládnutelná a není ohrožena dostupnost zdravotní péče pro české pojištěnce. Nejvíce uprchlíků eviduje pojišťovna v Praze, zhruba 39 000. Následuje Jihomoravský kraj (15 000) a Středočeský kraj (14 000).
VZP vytvořila pro uprchlíky z Ukrajiny webový formulář v ukrajinštině, který umožňuje vyřízení náhradního průkazu pojištěnce online. Průkaz jim pak přijde mailem. »Reagujeme na naprosto bezprecedentní situaci,« řekl Kabátek.
Formulář je určen těm občanům Ukrajiny, kteří již mají vízum o strpění. Službu mohou využít i rodiče pro své děti. »Co se týká technického vybavení, ideální je, pokud žadatel má chytrý telefon. Formulář pak může vyplnit právě tam a zhruba do dvou dnů mu na uvedený email přijde Náhradní průkaz pojištěnce. Buď si jej vytiskne, nebo uloží v telefonu. Pokud žadatelé telefon nemají, mohou si formulář vyplnit kdekoli na počítači s připojením k internetu. Je ale opět nutné, aby si mohli náhradní průkaz vytisknout a nosit ho u sebe,« dodal náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Duškov.
Náhradní průkaz opravňuje k bezplatné péči ve stejném rozsahu, jako mají ostatní pojištěnci v ČR, není třeba si sjednávat komerční pojištění. Doba platnosti zdravotního pojištění je shodná s platností uděleného víza, většinou je stanovená na jeden rok. Pokud uprchlíci nemají v ČR zaměstnání, pojistné za ně bude hradit stát.
Předseda správní rady VZP Tom Philipp (KDU-ČSL) připomněl, že zákon, který minulý týden schválila Sněmovna, umožní, aby měli uprchlíci bezplatnou zdravotní péči včetně léků 30 dní před udělením víza o strpění. Poskytovatelé se tak podle něj nemusí obávat, že by za ošetření Ukrajinců nedostali od pojišťoven zaplaceno. Ukrajinské děti, které se v ČR narodí, budou mít ze zákona na 60 dní pojištění u zdravotní pojišťovny. Podle Philippa se předpokládá, že do té doby rodiče dítěti vyřídí vízum a zdravotní pojištění bude pokračovat.
Kromě zajištění zdravotní péče o uprchlíky VZP podle svého ředitele pracuje také na tom, aby rovnoměrně distribuovala zátěž na zdravotnická zařízení. »Pracujeme na tom, aby byla zátěž, která bude směřovat zejména do primární péče, přesměrována do nemocnic a chceme najít takový systém řešení, který v žádném případě nesníží přístup českých klientů zdravotních pojišťoven ke zdravotním službám,« uvedl Kabátek. Situace je podle něj nyní zvládnutelná.
»VZP je připravená v rámci svých rezerv krýt veškeré náklady spojené s péči o ukrajinské uprchlíky,« doplnil ředitel. Na dotaz, jaké mohou být náklady veřejného zdravotního pojištění na péči o Ukrajince, řekl, že pokud budou srovnatelné s průměrnými náklady na péči o českého občana, šlo by asi o jednu až 1,5 miliardy korun za rok na 100 000 běženců.
(jad)
hogo fogo
Co na to elektrikářský rozpočet?!